Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przeprowadziliśmy się do innej miejscowości i moje dzieci z dużej szkoły w dużym mieście trafiły do dużej szkoły gminnej.

Tym, co mnie tam ujęło i czym byłam zaskoczona, to dostępność dyrekcji dla każdego: ucznia, rodzica... nauczyciela prowadzącego, którego wniosek zawsze był zauważony.

Pani dyrektor przechodzi przez korytarze, żeby zobaczyć swoich uczniów, spotyka się z rodzicami na pierwszych wywiadówkach, żeby zadeklarować swoją dostępność - naprawdę mamy do czynienia z dialogiem! Zapewne często trudnym, bo niejeden rodzic widzi dobro swojego dziecka indywidualnie.

W szkole gminnej dano mi prawo do współdecydowania o formie, czasie i możliwościach, które spełnia nasza rodzina. W ramach narzuconego programu i tempa nauki, moje dziecko otrzymało pełen pakiet troski i zrozumienia. Kto za to odpowiada? Zarówno ja, jak i cały zespół szkolny. Potrzebna była oczywiście szczera rozmowa, wymiana spostrzeżeń i próby poradzenia sobie z trudnościami szkolnymi.

W pełni dostępni i gotowi do rozmowy są nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy i dyrekcja. W ryzach trzyma nas ustawa i podstawa programowa, którą musimy wypełnić zarówno my, jak i szkoła.

Szkoła działa na miarę swoich możliwości. My również. Sprzeciwiam się jednak pustym formom dialogu, zarzucaniu nauczycielom złej woli lub braku kompetencji, nie mam ochoty występować na wywiadówkach jako świadek roszczeniowych pretensji i sporów. Zacznijmy świadomie brać udział w w edukacji naszych dzieci. Szkoła to więcej niż firma i może stać się drugą nogą dla nas, rodziców. Może być wsparciem, nie przeszkodą .

Dziękuję więc całemu zespołowi SP Miękinia!

Pamiętajmy, my rodzice, że szkołę możemy zmieniać razem, pod warunkiem, że się aktywnie zaangażujemy. Dajmy więc swój czas dzieciom, przekażmy bez przymusu informację o nich, nie jako wymóg, tylko jak wymianę spostrzeżeń. A ten dialog da nam: rodzicom i nauczycielom, możliwości zrozumienia dziecka.

mama

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.