Pandemia w pełni. Ja (88+), jako jedyny zaopatrzeniowiec, muszę kilkakrotnie w tygodniu być w różnych sklepach. Żona (za miesiąc 90 lat) jest po przebytych w tym roku dwóch operacjach (w tym jedna onkologiczna). Co z tego, że wszyscy mamy recepty na szczepionki, jeśli apteki nie zapisują już nawet na listy oczekujących.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dzień dobry,

chciałbym zaproponować "Gazecie Wyborczej" i jej czytelnikom zmasowaną akcję dotyczącą szczepień przeciwko grypie. Nie chodzi o namawianie do szczepień szczepionkami, których nie ma. Chodzi o punktowanie nieudolnych władz i sugerowanie rozwiązań usprawniających system szczepień. Myślę, że opisywanie konkretnych przypadków może najlepiej przemawiać do wyobraźni rządzących i społeczeństwa. Opiszę sytuację swoją i swoich najbliższych.

Moje gospodarstwo domowe liczy trzy osoby, wszystkie 85+. Od wielu lat szczepiliśmy się, czasami szczepionkami refundowanymi przez miasto Gdańsk. Odbywało się to bardzo prosto. Szczepionkami dysponowała nasza przychodnia lekarska (przychodnia Suchanino w Gdańsku). Wystarczyło zgłosić się do przychodni, poddać sprawdzeniu zdrowia, zapłacić za szczepionkę i wracało się do domu zaszczepionym. Tak było do ubiegłego roku.

W tym roku mimo najlepszych chęci prawdopodobnie nie uda się nam zaszczepić, chociaż sytuacja jest bardziej niebezpieczna niż w latach poprzednich. Pandemia w pełni. Ja (88+), jako jedyny zaopatrzeniowiec, muszę kilkakrotnie w tygodniu być w różnych sklepach. Żona (za miesiąc 90 lat) po przebytych w tym roku dwóch operacjach (w tym jedna onkologiczna) musi częściej niż kiedyś jeździć (taksówkami) na wizyty i badania lekarskie. Powody do obaw związanych z zakażeniem się koronawirusem mamy znaczne. Co z tego, że wszyscy mamy recepty na szczepionki, jeśli apteki nie zapisują już nawet na listy oczekujących.

Jeśli rząd naprawdę troszczy się o seniorów i wszystkim 75+ refunduje szczepionki, niech spowoduje, by szczepionki do nich dotarły. Refundowane szczepionki powinny trafić bezpośrednio do przychodni lekarskich, które mogłyby proponować szczepienia swoim pacjentom w kolejności roczników.

Do obiegu publicznego wprowadziłbym jeszcze kilka reguł, np.:

Wszyscy posłowie i politycy (łącznie z opozycją) powinni mieć moralne prawo do szczepień dopiero, kiedy zaszczepią się wszyscy (chętni) seniorzy i pracownicy służby zdrowia w ich okręgach wyborczych. A prezydent RP i rząd dopiero po zaszczepieniu się wszystkich najbardziej narażonych w całym kraju.

Czekamy na Wasze historie. Nie możecie się zaszczepić przeciwko grypie. Zdobyliście szczepionkę cudem "spod lady"? Wyborcza to Wy. Piszcie: Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Gdyby apteki i przychodnie zapisywały na szczepienie to byloby jasne ile i gdzie szczepionek potrzeba. A żeby w środku epidemii kazać ludziom się dowiadywać, czyli przychodzić, to idiotyzm
już oceniałe(a)ś
20
0
100/100!!!!
już oceniałe(a)ś
16
0
Pan prezydent sie nie szczepi, bo uwaza ze nie. Norwegia zamowila w tym roku o 50% wiecej szczepionek niz w roku ubieglym, a i tak sa obawy ze dla wszystkich chetnych nie wysarczy. Dystrybucja bedzie wiec planowana i kontrolowana. Pierwszenstwo maja seniorzy 65+ , personel medyczny oraz osoby obciazone wysokim ryzykiem. Osoby spoza tych grup nie maja szans na szczepionke przed grudniem. Mozna jakos racjonalnie? Mozna!
@tomekmazur
A Polska zamówiła 65% więcej lodu do majtek. Można? Można!
już oceniałe(a)ś
4
0
Chodzi o to żebyś Pan ulżył ZUS owi
już oceniałe(a)ś
5
1
Pan ma całkowitą rację.
Jest również niepoprawnym optymistą - jestem pewna, że wszyscy "VIP'owie" i ich rodziny, znajomi się już zaszczepili.
już oceniałe(a)ś
4
1
Że prezydent na końcu? Ależ prezydent się nie szczepi, bo nie.
już oceniałe(a)ś
2
0
sprawdźcie sobie stronę internetową ktomalek
@nieznaneimie@gazeta.pl
Tak robimy, ale tam są nieaktualne informacje. Nikt nie ma leku. Farmaceuci kasują rezerwacje.
już oceniałe(a)ś
4
1
Mam pytanie dot. szczepienia osób starszych. Mój Ojciec, 80+, nigdy się nie szczepił przeciwko grypie. Czy teraz powinien to zrobić? Mówi się, że osoby starsze powinny się zaszczepić. Ale słyszę też wiele głosów, że osoby starsze, które nie miały wcześniej kontaktu ze szczepionką nie powinny tego robić. Proszę o radę! Mam nadzieję, że na tym forum znajdzie się jakiś specjalista.
@Ufo
Poszukać specjalistów na forum to świetny pomysł. Jeżeli będą się mylić najwyżej ojciec umrze.
już oceniałe(a)ś
10
0
@Ufo
Zostanie co mieszkanie.
Prl owskie.
już oceniałe(a)ś
0
1