Byłem słuchaczem "Trójki" ponad 45 lat. Takie audycje Pana Marka Niedźwieckiego, Wojtka Manna czy Pana Janusza Chojnackiego dawały mi dużo radości. Komuna nie zniszczyła takiego radia, a tu przyszła dobra zmiana i ...
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zabrali radość słuchania i nadzieję

Słucham...słuchałem Trójki od lat 70., od "Radio Kuriera". Teraz nie mogę zasnąć, bo nie mam "Maniaka po ciemku" w poniedziałek. Nie mam "Bielszego odcienia bluesa" we czwartek, "Listy przebojów" w piątek "Mini-maxu" w niedzielę. Zabrali "Muzykę bez granic"... Zabrali radość słuchania i nadzieję. Smutno mi. Olek z Leszna

Gęsia skórka na wspomnienie Kaczkowskiego

To prawda, co Czytelnik wskazał. Dla mnie Trójka, ta dawna Trójka, to nie była tylko muzyka. Przede wszystkim był to Teatrzyk "Zielone "Oko" oraz cykl "60 Minut na Godzinę" z Jackiem Fedorowiczem w roli głównej. To była piękna lektura i mądra satyra. Był też okres kiedy Piotr Kaczkowski miał nocne audycje, w których czytał lekturę. Aż mam gęsią skórkę na rękach na te wspomnienia.

Jeśli chodzi o muzykę, to później ją odkryłem za sprawą Piotra Kaczkowskiego. Dzięki niemu zakochałem się w muzyce King Crimson, Genesis, Pink Floyd. Pamiętam audycje, kiedy po raz pierwszy puścił na antenie Dark Side of The Moon. Był też "Bielszy Odcień Bluesa" Panów Manna i Chojnackiego, ech było tego dużo.

 

Ze wspomnień pamiętam też jak słuchałem nocnej audycji bodajże z muzyką elektroniczną - do północy 12 grudnia 1981 r. Potem muzyka umilkła. Sądziłem, że to jakaś duża awaria w rozgłośni.

Słuchałem też audycji Tomka Beksińskiego - też tej jego ostatniej. Zapowiedział w niej swoje odejście.

Trójka kształtowała moją wyobraźnię i wrażliwość. Dziękuję za to.To już nie wróci. W sumie mam łzy w oczach. JK

Dlaczego wszyscy pracownicy Trójki nie zrobili strajku?

Tak samo byłem słuchaczem Trójki od ponad 45 lat. Takie audycje Pana Marka Niedźwieckiego, Wojtka Manna czy Pana Janusza Chojnackiego dawały mi dużo radości. Komuna nie zniszczyła takiego radia, a tu przyszła dobra [zmiana] i roz......

Mój syn, który ma 30 lat, też słuchał audycji muzycznych Chojnackiego, Manna czy Niedźwieckiego. Jest rozgoryczony, wręcz wściekły na to, co banda nieudaczników na stanowiskach zrobiła z "Trójką". A wielka Pani prezes się wypowiada, że trzeba wreszcie wielkich zmian.

Brak mi słów na to barbarzyństwo, zagładę, zniszczenie, które zrobili ludzie tej zmiany. Chciałbym doczekać chwili, kiedy Ci ludzie odpowiedzą za to i będą siedzieć w więzieniu z wysokimi karami. Jak potraktowali ludzi, fachowców od tak wspaniałego radia.

Został mi ból i wielki żal i myślę, że na długo pozostanie jak też na mego Syna. Dlaczego wszyscy pracownicy z Trójki nie zrobili strajku solidarnie w obronie ich kolegów i koleżanek z pracy w odpowiednim czasie? Może do tego rozbioru by nie doszło. Pozdrawiam wszystkich fanów dawnej Kochanej "Trójki:. Krzysztof Z.

Rozpoczęłam słuchanie Trójki chyba od zarania. Brat kupił radio z UKF i tak się zaczęło. Szkoła średnia, potem studia i dorosłe życie. Dzień rozpoczynało się od włączenia ukochanej stacji. Dzieci pokochały "Trójkę" i wychowywały się na znakomitej muzyce i kulturze słowa.

Wracam myślami do wszystkich audycji, redaktorów i osób związanych z prawdziwą Trójką. Jest ich tak wiele, że nie sposób wszystkich wymienić. W pamięci utkwiła mi "Powieść w Wydaniu Dźwiękowym - Egipcjanin Sinuhe" - to było przeżycie!

A pamiętacie "Tylko Dla Orłów?" Pękałam ze śmiechu. A z niedawnej przeszłości cudowne rozmowy Wojciecha Manna z Anną Gacek?

Można wymieniać bez końca mnóstwo wspaniałych audycji. Łza się w oku kręci i serce pęka. Teraz jestem z Radiem Nowy Świat. Dziękuję za to, że mając 71 lat mogę cieszyć się słuchając Radia, które mnie odmładza. Bożena

Czekamy na Wasze trójkowe wspomnienia. Wyborcza to Wy. Piszcie: Listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wspomniany Tomasz Beksiński powiedział "muzyka to łącznik z przeszłością". Dla mnie Trójka to były właśnie audycje Beksińskiego. COŚ NIEPRAWDOPODOBNEGO!
  Grudzień 1999 r. spędziłem świętując, maiłem ku temu jakieś tam okazje. Zaraz po tym wyjechałem w góry witać nowy rok! o śmierci red. Tomasza dowiedziałem się wracając z pracy chyba 6 stycznia 2000 r. Kuba Strzyczkowski zapowiedział audycję wspominkową oraz to, że redakcja pożegnała swojego kolegę ... Popłynęły mi łzy.
  Taka była Trójka! Taka była jej moc, że ja tę stację po prostu kochałem! (na marginesie, wyobrażam sobie, jak Tomasz Beksiński przeżywałby obecne czasy? PiS pewnie dla niego stworzyłby nowy kodeks i nową karę - spalenie na stosie)
  W audycji wspominkowej wystąpiła jakaś kobieta. Opowiadała, jak to znajdowała się na jakichś sobotnich prywatkach czy spotkaniach, a ona marzyła by znaleźć się przy głośniku i słuchać audycji Beksy. To byłem tez ja! Jakże męczące były dla mnie rozmowy o niczym, wobec myśli, że w eterze mógłbym zagłębić się w świecie moich ukochanych dźwięków. ile razy obrywało mi się, że przełączam radio a goście wolą .... Ech!
  Albo audycja Piotra Kaczkowskiego i płytą jaką przywiózł prosto z Londynu i chciałby w "Mini maxie" zaprezentować. I totalne moje zauroczenie - chyba stałem się tak oddanym fanem tego zespołu. A pan Piotr puścił "Faith" the Cure .... Potem audycja wspominkowa Tomka, po koncercie w 1996 r. w katowickim Spodku. I właśnie na sam koniec, ostatni bis - "Faith" i niesamowity klimat.
  Albo "Pandora" i dzień bez tegoż utworu, jako dzień stracony - jaki zespół może być tak współcześnie doceniony?! Cocteau Twins i niesamowita piosenka. A po tym, audycje Beksy i muzyka Dead can Dance, kto słuchał ten wie, że dotykały nieba.
  Marillion w radiowej Trójce i koncerty w Polsce! 1987 i trasa promując krążek "Cluchting At Straws" - To była magia!
  Było minęło - PiS zabił to wszystko. Tak po prostu - teraz ma być Zenek! (podobno przez pisowców określany współczesnym Chopinem)
  Tak, to jest ten świat i trzeba się pogodzić, bo jak się nie podoba to w ryj. Polska dla Polaków!
  Ciężko uwierzyć, że to się dzieje naprawdę, ale się dzieje ... Ku uciesze potwornych troglodytów u władzy.
  @tilow333
  Chciałoby się Pana uścisnąć! Pana ból podziela wielu słuchaczy. Na pocieszenie polecam we wtorki audycję Pana Chojnackiego w poniedziałek od 19-21 "Strumień Zdumień" w RNŚ. Jest naprawdę co posłuchać i jakoś się lżej na duszy robi.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @AlicjaV
  Dziękuję za chęć przytulenia ... Audycji posłucham!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Stalinowski reżim....., o przepraszam pomyliłem czasy. Jeszcze raz: Nowogrodzki reżim niszczy ludzi, kulturę i tolerancję. Teraz zniszczył kolejne nasze dobro narodowe jakim była Trójka. Czy są jeszcze dla tych ludzi jakieś granice nieprawości?
  @patrykrozpierducha
  Trójka radiowa była nieustannie niszczona, jeszcze przed tą hołotą pisowską. PO też wprowadzała "zmiany" oczywiście słabo akceptowane przez słuchaczy. ...ale kto wszystkim dogodzi? ..jak mawiał Czabański a fuj!
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Zobowiązuję się nie włączać tego radia, nie robić żadnych słupków słuchalności, sami sobie słuchajcie reklam z grupą słuchaczy w liczbie błędu statystycznego w okolicach zera i zero za te reklamy dostaniecie. Wq..cie tylko pisiorską propagandą, toporną jak cep, a myślałem, że chociaż wy staniecie na wysokości zadania i nie pójdziecie drogą skompromitowanej Jedynki. Tak jest. Kiedyś bajki rozpoczynały się od słów: za górami, za lasami, za siedmioma rzekami. A dziś zaczynają się od słów: tu program pierwszy polskiego radia. A nawet w gomułkowskim peerelu, stać was było na ostrą krytykę systemu celną satyrą. Pamiętacie takie kawałki jak: tu radio wolny decybel, podajemy prawdziwe wyniki toto-lotka, 6, 15, 22, 31, 34, 40 a nie jak podało reżimowe radio, 8, 11, 19, 32, 42, 47. I w tamtych ciężkich czasach potrafiliście
  a dziś to tylko ch.. d.. i kamieni kupa.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  To dziwne, że "Trójka" kojarzy się tylko z muzyką i jej prezenterami ( dobrymi to fakt). Przecież "Trójka" to znakomicie podawane inf. z wydarzeń politycznych i społecznych, to także codziennie nadawane reportaż najlepszych reportażystów radiowych, a także rozmowy z ekspertami w różnych dziedzinach. Tego mi brakowała przez ostatnie 9 lat. Teraz mam "Nowy Świat" adresowany do różnych wiekowo odbiorców. ,a także wiadomości czytane spokojnie,bez "biegunki słownej". Za 100 zł. można kupic juz odbiornik, i odbierać radia internetowe.
  @nieznoszeklamcow

  Raport O Stanie Świata Dariusza Rosiaka, rewelacyjny program, też można sobie odsłuchiwać w internecie, teraz może jeszcze lepszy, bo dłuższy, godzina-dwie i co najmniej dwa razy w tygodniu

  Halo Radio, dla mnie znakomite, różni prowadzący, przeróżne tematy, interesujący goście, audycje dwugodzinne, wiec zgłębiać temat jest kiedy, zero reklam, nieco muzyki i ZERO polityków
  ,
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Również moim zdaniem RNŚ jest wielokroć lepsze niż tujka ostatnimi laty. Ta lepka propaganda była nie do zniesienia i to ona spowodawała, że wykasowałem trujke z odbiornika. Jednak nostaliga za prawdziwą Trójką zostanie ze mną na zawsze. Słuchało się tego radia non-stop (nocą cicho, bo spało się z uchem przy odbiorniku). Śmiało mogę napisać, że jestem dzieckiem Trójki. Natomiast RNŚ, chodziaż jest b.ok, nie zastąpi mi tamtej Tróki z Listą Przebojów i Powtórką z Rozrywki. Umarła Trójka, niech żyje RNŚ!
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Nie płaczcie nad tą trujką, jest nowa jakby Trójka, to Radio Nowy świat!! Słuchajcie, zaczarujecie się tak jak ja.
  @reggychh
  No niestety, przy całej mojej sympatii, radio Nowy Świat jest fajne ale nie ma tego czegoś.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  Pamiętam, gdy będąc w podstawówce za pomocą drutu przełączałam radio z Wolnej Europy, słuchanej prze ojca, na Powtórkę z Rozrywki. Były to czasy, gdy dziennikarze Trójki (m.in. M. Niedźwiecki, P. Zegarłowicz) ustalili, że ?młodzieżą? są osoby do 35-tego roku życia, bo żaden z nich nie miał jeszcze tylu lat. Pamiętam, gdy w ogólniaku na radioodbiorniku starszego brata słuchałam Rozgłośni Harcerskiej (Bubloteka), a potem przełączałam na Zd3. Pamiętam, że moje współlokatorki ?zarażałam? słuchaniem Trójki. Dawna współlokatorka na filmie o T. Beksińskim powiedziała ?znam ten głos?. Gdy współpracownik mojej koleżanki, z którą dzielił pokój, zadzwonił do mnie, to powiedział, że słucha w stereo, bo i u nich i u mnie leciała Trójka. Jestem pewna, że gdy ludzie, których miałam zaszczyt poznać swoim życiu, słyszą słowo ?Trójka? ....
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Nie ma co płakać i jęczeć, tylko odpalić Radio Nowy Świat na jakimkolwiek urządzeniu.
  Jest lepsze od ostatniej trójki jakieś milion razy, circa about.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0