Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Platforma na kwadratowych kołach” to tytuł tekstu Jacka Żakowskiego w „Gazecie Wyborczej” z 17 września. Tekst fajny, a parę momentów szczególnie zwróciło moją uwagę i chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami.

1. „Czy oni wszyscy naprawdę są tak kiepscy, by nie dać rady PiS-owi? Czy są gorsi od…?”. I tu następuje wyliczanka: od Dudy i Szydło począwszy, a na Ardanowskim i Szumowskim kończąc. (Wcześniej „oni” – to od Tuska po Trzaskowskiego). Zastanawia natomiast, dlaczego w tej wyliczance pisowskiej nie ma Kaczyńskiego. Jest wprawdzie Rydzyk – to dobrze, ale dlaczego do „balastów” zakwalifikowany? Wedle mnie Rydzyk to nie balast – to fundament, to opoka!

2. „Na ogół słyszymy, że Platforma nie jedzie, bo koła buksują. To znaczy, grunt za grząski, czyli społeczeństwo nie takie – nieświadome, przekupne, naiwne, lękliwe etc. Ten wątek prowadzi nas donikąd, bo społeczeństwo szybko się nie zmieni. A inni jakoś na tym grząskim gruncie jadą. Tyle że – niestety w złą stronę”. To o społeczeństwie, które „szybko się nie zmieni”, to wszystko prawda. Ale są tacy, którym to nie przeszkadza i wcale tej zmiany nie oczekują, oni jej nie potrzebują, a może nawet się jej boją. Oni – Kaczyński i Rydzyk – założyli właśnie „kwadratowe koła” i jadą: „Alleluja i do przodu!”. Jadą na wzór czołgu na gąsienicach, które to gąsienice czołgom zaaplikowano właśnie ze względu na „grunt grząski”.

3. Koła Platformy buksują, bo grunt za grząski, ale za to koła są kołami, są kołami bez kolców i łańcuchów, a nie są kwadratami! I niech tak zostanie! Społeczeństwo niech się zmienia, ale nie na siłę, tylko delikatnie wspomagane, nie szybko, ale w swoim, przez siebie akceptowalnym tempie.

 Czekamy na Wasze listy: Listy @wyborcza.pl

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.