Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kochani Czytelnicy "Gazety Wyborczej",

w czasach pesymizmu politycznego i strachu przed koronawirusem chciałabym Was troszkę pocieszyć i oderwać od tej ponurawej rzeczywistości. Na północy Wielkopolski położone jest miasteczko o bardzo pozytywnej atmosferze z mieszkańcami o pozytywnym nastawieniu do życia - to Złotów.

Jeżdżę tam kilka razy w roku i za każdym razem odkrywam nietuzinkowe przejawy tego pozytywnego "zakręcenia". W czasie gdy większość z nas siedziała zamknięta w domach w nie najlepszych humorach i uprawiała czarnowidztwo, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Złotowie działy się rzeczy ciekawe. Żeby nie rzec szalone! Smutek i nuda uruchomiły w jej pracownikach niesamowite pokłady kreatywności.

'Kajtek uważaj' z Biblioteki Publicznej w Złotowie'Kajtek uważaj' z Biblioteki Publicznej w Złotowie Biblioteka Miejska w ZŁotowie

Pracownice biblioteki poprzebierały się za postaci z bajek dla dzieci i sfotografowały się wraz z okładkami książek, stanowiąc "ciąg dalszy" tychże okładek. Tak więc na przykład głowa mopsa zyskała ciało wielce puchate, głowa kurki - ciało wielce powabne, a głowa małpy - ciało w bardzo wymownej pozie.

Co ciekawe, to niezwykła wierność kolorystyce oraz wszelkim szczegółom z okładek książek plus własna inwencja twórcza przejawiająca się w przyjmowanych przez "zwierzęta" pozy. Ciekawe jest również usytuowanie "ciągu dalszego" okładkowych postaci w odpowiedniej scenerii - świetnie odegrały swoją rolę regały z książkami oraz rośliny doniczkowe.

Z tej przebieranki okładkowej powstała dokumentacja fotograficzna. Wystawę zdjęć z zabawy można oglądać w bibliotece. Dla tych, którzy w najbliższym czasie nie przewidują wizyty w Złotowie, przesyłam w  zdjęcia.

Panie z biblioteki złotowskiej są wesołe, odważne i nietuzinkowe. To takie "szalone babeczki". Z całego serca gratuluję pomysłu! Jest duch przekorny i radosny w tym smutnym narodzie. Poznanianka.

Czekamy na Wasze inspirujące historie. Wyborcza to Wy. Piszcie: Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.