Zdecydowaliśmy się na podjęcie inicjatywy, która pokaże Polkom i Polakom, że mogą, a nawet powinni radzić się prawników. To żaden wstyd mieć pytania, wątpliwości. Od tego jesteśmy, aby pomagać i wspierać - mówią inicjatorzy kampanii "Prawo bez strachu".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Mówią skomplikowanym i niezrozumiałym językiem, a ich usługi są niezwykle kosztowne" – to chyba najczęściej słyszy się o prawnikach. Kampania społeczna "Prawo bez strachu" ma pokonać te stereotypy. "Dzięki pomocy specjalistów nawet najtrudniejsze sprawy prawne stają się prostsze, a nasz strach się minimalizuje" – zapewniają inicjatorzy akcji.

Czwórka młodych prawników, specjalistów od "frankowiczów", rozwodów, odszkodowań komunikacyjnych czy błędów medycznych, będzie udzielać porad pro publico bono, aby pokonywać bariery związane z wizytą w kancelarii prawnej. Pomysł narodził się z ich prawniczych doświadczeń.

– Zauważyliśmy, że ludzie przychodzą do nas już z naprawdę dużymi problemami, które przy naszej wcześniejszej interwencji aż tak nie urosłyby. Dlatego zdecydowaliśmy się na podjęcie inicjatywy, która pokaże Polkom i Polakom, że mogą, a nawet powinni radzić się prawników. To żaden wstyd mieć pytania, wątpliwości. Od tego jesteśmy, aby pomagać i wspierać – mówi Anna Stasiak-Apelska, radca prawny oraz jedna z inicjatorek kampanii "Prawo bez strachu".

Pierwsze spotkanie w ramach kampanii społecznej odbędzie się  29 września w restauracji  Avangarda przy ul. Czackiego 3/5 w Warszawie. – Jeszcze nie wiemy, jaka formuła najlepiej się sprawdzi – wykład czy omawianie poszczególnych przypadków – mówi rzeczniczka kampanii Magdalena Ulanowska. Jak podkreśla, młodzi, ale już doświadczeni w swoich specjalizacjach prawnicy chcą pomagać i uświadamiać w jaki sposób pomoc prawna może ułatwić "życie".

Twierdzenie, że usługi prawnika są niezwykle drogie, nie musi być prawdziwe – wszystko zależy od poziomu skomplikowania sprawy i nasze pracy. – Napisanie pozwu to nie są jakieś ogromne koszty – dodaje Ulanowska. Jej zdaniem Polacy po prostu boją się zwrócić do prawnika. Nie wiedzą też, że ich sytuacja łatwo może się zmienić, tak jak w przypadku kredytów we frankach.

– Z wielką ochotą i zaangażowaniem, często nawet pro bono analizujemy umowy kredytowe i doradzamy frankowiczom, co mogą zrobić w swojej sprawie, by rozwiązać problem zadłużenia. Kredytobiorcy mają wiele obaw przed rozpoczęciem sporu sądowego z bankiem, w którym mają często olbrzymie zadłużenie. Boją się np. wypowiedzenia umowy przez bank bądź utraty nieruchomości w przypadku unieważnienia umowy kredytowej. Zazwyczaj udaje nam się rozwiać obawy klientów bardzo szybko, gdyż z reguły nie są one uzasadnione – zapewnia Bartosz Czupajło z kancelarii Czupajło & Ciskowski Kancelaria Adwokacka Sp.p , kolejny inicjator kampanii.

– Kampania PRAWO BEZ STRACHU ma uświadomić społeczeństwu, że to nie wstyd mieć problemy prawne i nie rozumieć pewnych zależności. Prawo to bardzo trudny i duży obszar, który dla zwykłego obywatela często jest niezrozumiały. Są na świecie eksperci, którzy specjalizują się w określonej tematyce i ich drzwi stoją zawsze przed nami otworem – czytamy na stronie akcji.

W kampanii "Prawo bez strachu" uczestniczą: Karolina Marszałek (m.in. pomysłodawczyni projektu „Rozwód po dżentelmeńsku”, mediatorka), Anna Stasiak-Apelska (doktorat w PAN z praw autorskich, ekspertka Centrum Adama Smitha), Bartosz Czupajło (specjalista od franków, absolwent Szkoły Prawa Brytyjskiego) oraz Michał Miller (specjalista od odszkodowań i błędów medycznych). Celem kampanii jest zachęcenie społeczeństwa do korzystania z profesjonalnych porad prawnych i wsparcie prawników w każdej sprawie oraz przybliżenie wiedzy na temat współpracy. www.prawobezstrachu.pl

Macie wątpliwości prawne, nie wiecie, od czego zacząć w sprawie kredytu we frankach, rozwodu albo odszkodowania po wypadku? Prawnicy z "Prawa bez strachu" odpowiedzą na wątpliwości prawne czytelników "Gazety Wyborczej". Czekamy na Wasze listy i pytania. Piszcie: Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  potrzebne są jeszcze porady prawne w sprawach ochrony środowiska
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Artykuł sponsorowany
  @ostatnia_deska
  Przez kogo, skoro to kampania pro publico bono? Co - Dudusiowi nie wyszło?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0