Wszyscy mamy w pamięci zeszłoroczne wydarzenia w Białymstoku, kiedy uczestnicy pokojowego I Marszu Równości zostali brutalnie zaatakowani przez środowiska nacjonalistyczne. Przedstawiciele tych samych organizacji zwołują teraz marsz.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

List do prezydenta Białegostoku w sprawie Marszu Normalności

Ze zdziwieniem i niepokojem przyjęliśmy zezwolenie Urzędu Miejskiego na zorganizowanie 19 września br. tzw. Marszu Normalności. Wbrew informacjom zawartym we wniosku i udostępnionym na oficjalnej stronie Urzędu organizatorem marszu nie jest osoba fizyczna, lecz trzy organizacje: Obóz Narodowo-Radykalny, Autonomiczni Nacjonaliści Białystok oraz Patriotyczna Jagiellonia.

Wszyscy mamy w pamięci zeszłoroczne wydarzenia w Białymstoku, kiedy uczestnicy pokojowego I Marszu Równości zostali brutalnie zaatakowani przez środowiska nacjonalistyczne. Przedstawiciele tych samych organizacji zwołują teraz marsz,

który według nich samych ma być odpowiedzią na „nachalną propagandę dewiacji”, a wysiłki obrońców praw człowieka, zmierzających do równego traktowania obywateli i obywatelek, nazywają „liberalnym czy nowo-lewicowym atakiem”.

Oczekujemy od Pana, tak jak od włodarzy innych polskich miast, realizacji Waszych kompetencji nadzorczych, co oznacza w tym wypadku nieudzielanie zezwoleń na takie wydarzenia, które najprawdopodobniej przerodzą się w seanse nienawiści wobec mniejszości, głównie mniejszości seksualnych.

Jeśli jednak z jakichś, nie do końca zrozumiałych dla nas powodów, taką zgodę Pan wyda, apelujemy o wysłanie na tego rodzaju wydarzenie obserwatorów reprezentujących władze miejskie, by gdy zaistnieją przesłanki ku temu, możliwe było – m.in. na podstawie art. 13 Konstytucji RP oraz praw niższego rzędu – rozwiązanie takiej manifestacji.

W imieniu stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita

Przewodnicząca Rady Programowej -  Paula Sawicka

Prezes Zarządu - Marek Gumkowski

Czekamy na Wasze listy, komentarze. Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A nie czasem Prezydencie Faszystoku?
  już oceniałe(a)ś
  10
  4
  Udzieliłeś zgody? Raczej - ?wydałeś zgodę na?, choć można chyba prościej:
  Prezydencie, dlaczego zgodziłeś się na marsz normalności?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Jasne, niech maszerują tylko środowiska LGBT. Innym zakazujmy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Dlaczego?... Bo to Białystok... :/
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  To dla równowagi. W tym roku Marszu Równości nie będzie. Or kacza logika.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2