Tęczowa flaga nabrała dodatkowych znaczeń. Nie jest już postrzegana wyłącznie jako symbol społeczności LGBT+ - urosła bowiem do rangi znienawidzonego przez władzę i wielu duchownych oraz hierarchów Kościoła katolickiego znaku wolności i solidarności z tymi, którymi dziś się pogardza, wobec których wzbudza się pogromowe nastroje i którym odmawia się ludzkich praw.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

31 sierpnia czwórka aktywistów – Magdalena Pecul-Kudelska, Elżbieta Podleśna, Adam Różycki i Jan Skorupiński – wyszła z inicjatywą petycji do prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Chcą, aby Ratusz umieścił na Trakcie Królewskim 150 tęczowych flag, w okresie od 10 października do 10 listopada 2020 roku.

W petycji wnioskodawcy zwracają uwagę, że "prezydent miasta stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski zobowiązał się w tzw. deklaracji LGBT+ do wspierania obywatelskich inicjatyw równościowych. Między innymi podjął się patronatu nad warszawską Paradą Równości, która ze względów

epidemicznych się w tym roku nie odbyła. Dekoracja miasta tęczowymi flagami byłaby częściowym wypełnieniem tego punktu zobowiązania".

Tak, to tylko symbol i wspomniana deklaracja nie zobowiązuje Rafała Trzaskowskiego do wypełnienia tej konkretnej prośby. Jednak w ostatnich miesiącach tęczowa flaga nabrała dodatkowych znaczeń. Nie jest już postrzegana wyłącznie jako symbol społeczności LGBT+ – urosła bowiem do rangi znienawidzonego przez władzę i wielu duchownych oraz hierarchów Kościoła katolickiego znaku wolności i solidarności z tymi, którymi dziś się pogardza, wobec których wzbudza się pogromowe nastroje i którym odmawia się ludzkich praw stosując represje przypominające najgorsze wzorce z ancien regime'u (akcja "Hiacynt") . Niemal codziennie słyszymy i czytamy o aktach przemocy wobec osób LGBT+, a PiS et consortes nie ustają w zabiegach dehumanizujących blisko 2 miliony obywateli Polski. Niedawne słowa rzecznika praw dziecka o tym, że edukatorzy seksualni podają dzieciom specyfiki zmieniające płeć, jako żywo przypominają antysemicki mit o porywaniu przez Żydów chrześcijańskich dzieci na macę, a historia uczy – powinna uczyć! – że taka nagonka prowadzi do fizycznej eliminacji. Tego rodzaju haniebne zdania padają nie pierwszy raz i są wypowiadane w poczuciu całkowitej bezkarności.

Ponadto, jak piszą inicjatorzy akcji, "Trakt Królewski ma obecnie znaczenie szczególne. To tu policja wyłapywała 7 sierpnia 2020 roku przypadkowe osoby z tęczowymi emblematami, zatrzymując je na noc w aresztach bez kontaktu z adwokatem. Tutaj też odbyła się ostatnio manifestacja środowisk nacjonalistycznych, na której wzywano do przemocy wobec osób nieheteronormatywnych i zainicjowano projekt odebrania im podstawowych wolności obywatelskich (projekt Kai Godek dotyczący wolności słowa i zgromadzeń)".

Ta petycja nie jest aktem politycznym. Nie jest obliczona na uderzenie w Rafała Trzaskowskiego, nie jest testem Platformy Obywatelskiej. Jest najzwyklejszym wołaniem o przyzwoity, empatyczny gest w czasie brunatnej zarazy panującej w naszym kraju, w naszym mieście – ponoć wolnej Warszawie. Jest apelem do człowieka, który zadeklarował działania na rzecz bezpieczeństwa społeczności.

Petycję wspiera w mediach społecznościowych wiele znakomitych nazwisk: m.in. Agnieszka Holland, Mikołaj Grynberg, profesor Jacek Leociak, profesor Monika Płatek, Maria Zmarz-Koczanowicz, Danuta Kuroń, Paulina Młynarska.

Zróbmy to. To tak niewielki wysiłek, a tak dużo może zdziałać dobrego w przestrzeni Warszawy – niech ten gest zbuduje w ludziach poczucie, że są u siebie. Bo przecież są – to jest także ich miasto.

Tu możesz podpisać petycję

Ewka Błaszczyk - aktywistka na rzecz praw człowieka, antyfaszystka

Piszcie, komentujcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Można przyłączyć się do nagonki, można być gapiem, można wreszcie wykazać solidarność. Wybór należy do Pana, panie Prezydencie. I każdej innej osoby, ale nie każda podpisywała deklarację LGBT+, prawda?
  już oceniałe(a)ś
  10
  4
  Brawo!!!
  już oceniałe(a)ś
  8
  3
  Mam dosyć! Kto nam zafundował katotaliban!? Kto zdeptał ideę neutralnej szkoły?! Naziści? Kosmici? Nie! Wasza ukochana PO. Mam więc serdecznie dosyć tego płaczu. Miziacie się z rzymską sektą, żebrzecie, płaszczycie się, a potem płacz. Wypijcie swoje piwo.
  @CzerwonaPlaneta?
  Czyja "ukochana PO"? NB, w 1990 nie było PO.
  już oceniałe(a)ś
  11
  3
  @CzerwonaPlaneta?
  Rozumiem, podzielam opinię, bo też mam dość. A jednak - podpisałam. Może warto, bo jeszcze wiele celów przed Tobą?
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @mazop
  Jezu, następny ignorant. Nie wstyd ci? ROAD---->UD---->UW itd. Zmieniają nazwy, zacierają ślady ale to jest to samo środowisko.
  już oceniałe(a)ś
  1
  4
  Jedyna flaga jaką wywieszę to flaga biało-czerwona.
  @CebulowyRycerz
  Nikt cię nie pyta o zdanie ruski trollu!
  już oceniałe(a)ś
  9
  10
  @kotdziwak
  Wypad tęczowy lemingu!
  już oceniałe(a)ś
  5
  19
  @CebulowyRycerz
  To wywieś a nie tylko zapowiadasz, i zapowiadasz, i zapominasz...
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @CebulowyRycerz
  Wywieś dwie, albo i więcej.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1