Drodzy Rodzice!
Wraz z początkiem nowego roku szkolnego startujemy z kampanią informacyjną dotyczącą zasad organizacji zajęć z religii i etyki w szkołach, skierowaną do rodziców uczniów klas pierwszych, którzy będą uczestniczyć w pierwszych zebraniach organizacyjnych.
Celem kampanii informacyjnej pt. „Pierwsze zebranie” jest przekazanie rodzicom informacji o przepisach prawnych normujących udział dzieci w lekcjach religii i etyki oraz ochrona ich praw i wolności wyznania.
Zgodnie z § 1 ust. 2 Rozporządzenia MEN z dnia 14 kwietnia 1992 roku niezbędnym warunkiem udziału dziecka w zajęciach z religii lub/i etyki jest uprzednie otrzymanie przez osobę pełniącą funkcję dyrektora szkoły od rodzica (opiekuna prawnego) oświadczenia w formie pisemnej, podpisanego przez rodzica (opiekuna prawnego) obejmującego oznaczenie imienia i nazwiska dziecka oraz życzenie (deklarację) uczestnictwa w zajęciach z określonej religii lub/i etyki. Brak takiego pisemnego oświadczenia wyłącza możliwość uczestnictwa dziecka w zajęciach z religii czy też etyki.
Jednocześnie, jak wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie z dnia 29 września 2018 r. (pismo znak
XI.5601.4.2016.JS), kierowanym do Ministra Edukacji Narodowej naruszeniem wolności sumienia i wyznania oraz prawa do nieujawniania swojego światopoglądu, przekonań religijnych czy wyznania jest żądanie składania deklaracji o odmowie uczestnictwa w lekcjach religii lub etyki, czy też wymaganie wyrażenia życzenia udziału w takich zajęciach w obecności innych rodziców lub uczniów.
Podkreślamy zatem, że podstawowym konstytucyjnym prawem każdego rodzica na pierwszym zebraniu jest „prawo do milczenia”. (art. 53 ust. 7 Konstytucji RP).
Jeśli rodzice nie złożą oświadczenia w sprawie uczestnictwa dziecka w lekcjach religii lub etyki, dziecko nie uczęszcza na takie lekcje. Władze szkolne nie mają uprawnienia do zadawania rodzicom dalszych pytań lub czynienia uwag co do udziału dziecka w zajęciach z religii lub/i etyki.
Uczeń/uczennica nieuczęszczający/a na lekcje religii lub/i etyki nie powinien/na widzieć tego przedmiotu w swoim planie zajęć w dzienniku elektronicznym. Szkoła jest zobowiązana do utworzenia oddziału wirtualnego dla grupy z religii lub/i etyki i wpisania do oddziału wszystkich uczniów zapisanych na te zajęcia.
Niezgodne z prawem jest wpisywanie uczniom nieobecności „usprawiedliwionej” lub zwolnienia, jeżeli nigdy nie byli zapisani na religię lub/i etykę.
Nauczyciel religii nie wpisuje w dzienniku elektronicznym żadnej informacji dotyczącej obecności/nieobecności ucznia, który z własnego wyboru lub wyboru rodziców nie uczestniczy w lekcjach religii. Do zestawień frekwencji w klasie liczy się na lekcjach religii jednego ucznia mniej.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z obwieszczeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z dnia 3 czerwca 2020 r. poz. 983) oraz informacjami zamieszczonymi na naszej stronie.
Prosimy o udostępnianie niniejszej informacji członkom rodzin, przyjaciołom lub znajomym, którzy będą uczestniczyć w pierwszych zebraniach organizacyjnych w swoich szkołach lub przedszkolach, by mieli pełną świadomość obowiązującego stanu prawnego i mogli reagować na ewentualne nieprawidłowości.
Zachęcamy również do aktywnego wsparcia rodziców, którzy będą uczestniczyć w pierwszych zebraniach w waszych szkołach lub przedszkolach, poprzez przesłanie e-mailem do dyrekcji szkoły prośby o udostępnienie rodzicom rzetelnej informacji o zasadach udziału dzieci w zajęciach z etyki lub/i religii.
Szanowna Pani/Pan Dyrektor
Jako rodzic uczennicy/ucznia naszej szkoły celem zapewnienia wszystkim rodzicom uczennic i uczniów pełnej informacji o zasadach zgłaszania uczestnictwa dzieci w zajęciach z religii lub etyki uprzejmie proszę Panią/Pana o umieszczenie – przed terminem pierwszych zebrań organizacyjnych w nowym roku szkolnym – na tablicy ogłoszeń w szkole, a także na stronie internetowej naszej szkoły pisemnej informacji o zasadach udziału dzieci w zajęciach z religii i etyki.
W tym zakresie informuję o opublikowaniu w dniu 28 maja 2020 r. obwieszczenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach . (Dz. U. z dnia 3 czerwca 2020 r. poz. 983) .
Zgodnie z § 1 ust. 2 Rozporządzenia MEN z dnia 14 kwietnia 1992 roku niezbędnym warunkiem udziału dziecka w zajęciach z religii lub etyki jest uprzednie otrzymanie przez osobę pełniącą funkcję dyrektora szkoły od rodzica (opiekuna prawnego) oświadczenia w formie pisemnej, podpisanego przez rodzica (opiekuna prawnego) obejmującego oznaczenie imienia i nazwiska dziecka oraz życzenie (deklarację) uczestnictwa w zajęciach z określonej religii lub etyki. Brak takiego pisemnego oświadczenia wyłącza możliwość uczestnictwa dziecka w zajęciach z religii lub etyki.
Jednocześnie, jak wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie z dnia 29 września 2018 r. (pismo znak XI.5601.4.2016.JS), kierowanym do Ministra Edukacji Narodowej, „naruszeniem wolności sumienia i wyznania oraz prawa do nieujawniania swojego światopoglądu, przekonań religijnych czy wyznania jest żądanie składania deklaracji o odmowie uczestnictwa w lekcjach religii lub etyki, czy też wymaganie wyrażenia życzenia udziału w takich zajęciach w obecności innych rodziców lub uczniów”.
Uważam, że Rzecznik Praw Obywatelskich słusznie wskazuje na potrzebę informowania rodziców przez dyrektorów szkół o zasadach organizacji lekcji religii lub etyki w szkołach.
Uczeń/uczennica nieuczęszczający/a na lekcje religii lub/i etyki nie powinien/na widzieć tego przedmiotu w swoim planie zajęć w dzienniku elektronicznym. Szkoła jest zobowiązana do utworzenia oddziału wirtualnego dla grupy z religii lub/i etyki i wpisać do oddziału wszystkich uczniów zapisanych na te zajęcia. Niezgodne z prawem jest wpisywanie uczniom nieobecności „usprawiedliwionej” lub zwolnienia, jeżeli nigdy nie byli zapisani na religię lub/i etykę.
Nauczyciel religii nie wpisuje w dzienniku elektronicznym żadnej informacji dotyczącej obecności/nieobecności ucznia, który z własnego wyboru lub wyboru rodziców nie uczestniczy w lekcjach religii. Do zestawień frekwencji w klasie liczy się na lekcjach religii jednego ucznia mniej.
Z poważaniem,
xxxxx
Tekst pochodzi ze strony f undacji Wolność od Religii.
Czekamy na Wasze listy, opinie, komentarze. Wyborcza to Wy. Piszcie: Listy@wyborcza.pl
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze
Indoktrynacja religijna w szkole ..dwie godziny tygodniowo - to ZBRODNIA NA NARODZIE POLSKIM.
Zbrodnie robią swoim dzieciom sami rodzice. Nie ma przymusu religii.
bezprawnik.pl/religia-w-przedszkolu/
Rodzice tej piątki powinni zażądać, by ich dzieci oglądały wtedy zaaprobowaną (ew.dostarczoną) przez rodziców bajkę. Rozpacz innych dzieci - nie do przecenienia. :)
"Ja tu bende cytał, a ten mi wlezie bez psepustki. Ledykimacja!"
***** ***
wniebowstąpienie bez wątpienia odbywało się przy uzyciu jakiegoś napędu, przy okazji przypowieści o wniebowstąpieniach można przemycić prędkości kosmiczne i inne ciekawostki.
Na ten przykład taki Blaze i megamaszyny używa podobnych metod. Nerdzi zafiksowani na rozwój dziecka nie marudzili, że "Blaze" to głupkowata historyjka, ale użyli jej do celów wyższych. Na serio można coś z tego poczynić, na przykład utechnicznić trochę maluchy.
Dlaczego wiedzę z zakresu fizyki trzeba przemycać "przy okazji przypowieści o wniebowstąpieniu"? Paranoja jakaś...
No jeśli inaczej się nie da...;)
Tak na marginesie: po "reformie" Szumilas z 2012 w LO, przez 3 lata, były: 1 godzina fizyki, 1 godzina chemii, 1 godzina informatyki (w ogóle, nie rocznie!). Oraz 6 godzin religii.
To tak na marginesie osiągnięć PO w dziedzinie edukacji
uważam, że są ważniejsze przedmioty, a religia? jak ktoś jest wierzący to te lekcje w szkole nie są mu potrzebne, szkoda na to pieniędzy
Niezależna szkoła wolnych ludzi bez religii i krzyży oraz wojtyłów na każdym kroku...
Czy ktoś przeprowadził takie badania, rozmowy z tymi młodymi ludźmi?