"Rafał, wywieś tęczę" - napisała na FB Agnieszka Holland. To jej wezwanie do prezydenta Warszawy do okazania solidarności z prześladowanymi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po upublicznieniu informacji o pobitym w Sosnowcu studencie, który zaprotestował przeciw homofobicznemu atakowi, Agnieszka Holland opublikowała taki wpis na swoim FB.

Napisała: "To strasznie bolesne, że trzeba w moim kraju, w moim mieście, zabiegać o coś tak oczywistego jak proste okazanie solidarności prześladowanej mniejszości. Jest mi wstyd".

Wezwanie skierowała bezpośrednio do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Szanowni Państwo,

  Sytuacja polityczna w naszym kraju staje się coraz bardziej poważna. Pozbawiona wszelkich hamulców partia rządząca dąży do przejęcia kolejnych obszarów życia publicznego. Jej agresywna i konfrontacyjna polityka doprowadziła do powstania ogromnych podziałów społecznych, których zasypywanie może potrwać dziesięciolecia. Od dłuższego czasu prowadzona jest wulgarna i prymitywna w swej formie nagonka na wolne media, sędziów, samorządowców, nauczycieli a ostatnio na różne mniejszości. Czynnie angażują się w nią publicyści, urzędnicy, wójtowie, burmistrzowie, posłowie i przedstawiciele najwyższych władz państwowych spod znaku brunatnej ideologii PiS. Ci ludzie nie są godni piastowania jakichkolwiek funkcji publicznych, a niektórzy z nich już dawno powinni stanąć przed Trybunałem Stanu. Z wielkim niepokojem należy przyjąć zapowiedzi wdrożenia kolejnych pseudo-reform mających na celu dopełnienie narodowo-socjalistycznej rewolucji i tym samym wychowanie nowego człowieka - prawdziwego Polaka. Bardzo ważnymi ogniwami tej obrzydliwej polityki są również liczne organizacje fundamentalistyczne, antyaborcyjne czy neofaszystowskie oraz Kościół Katolicki. Poziom demoralizacji, patologii, zaprzaństwa i obskurantyzmu, jaki osiągnęła największa instytucja religijna w kraju, pozbawia ją jakiegokolwiek prawa do wypowiadania się w kwestiach moralnych i społecznych. Ta sytuacja sprawia, że Polska nie może dzisiaj być już zaliczana do grona państw w pełni cywilizowanych, nad czym ubolewają również nasi przyjaciele z Unii Europejskiej.

  W tych dramatycznych okolicznościach bezskutecznie próbuje się odnaleźć opozycja sejmowa - coraz bardziej nieudolna, podzielona, skłócona i sprzedajna. Raczej nie można już żywić nadziei, że którakolwiek z obecnych partii czy koalicji opozycyjnych będzie w stanie w najbliższej przyszłości obalić złe rządy i przywrócić normalność. Dlatego my jako obywatele możemy polegać w tej chwili wyłącznie na sobie i na organizacjach pozarządowych, które jeszcze dzielnie walczą o resztki demokracji na różnych frontach i patrzą władzy na ręce. W związku z tym pragnę zwrócić się do Państwa z apelem o wsparcie tychże organizacji, jeśli bliskie są Państwu takie wartości, jak praworządność, prawa człowieka, świeckie państwo, społeczeństwo otwarte i transparentność życia publicznego. Poniżej zamieszczam listę stowarzyszeń, które postanowiłem wspierać comiesięcznymi datkami:

  1) Fundacja im. Stefana Batorego
  2) Otwarta Rzeczpospolita ? Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii
  3) Fundacja Wolność od Religii
  4) Kampania przeciw Homofobii
  5) Sieć Obywatelska Watchdog Polska

  Powyższe organizacje pozarządowe działają w Polsce od wielu lat i są w pełni transparentne. Sprawozdania finansowe a także szczegółowy opis ich działalności dostępne są na właściwych stronach. Ponadto posiadają one status OPP, co oznacza, że można odliczyć darowiznę od podstawy podatkowej i/lub przekazać 1% podatku w rozliczeniu rocznym. Oczywiście nie namawiam, aby Państwo wspierali akurat ww. stowarzyszenia. Każdy może dokonać samodzielnego wyboru potencjalnych beneficjentów (na portalu WWW.ngo.pl dostępny jest ich obszerny wykaz). Swój apel kieruję przede wszystkim do tych z Państwa, którzy chcieliby się zaangażować w obronę demokracji i praw człowieka, jednak z przyczyn zawodowych, czasowych, rodzinnych, zdrowotnych czy innych nie mogą brać udziału w demonstracjach, czy też nie chcą zapisywać się do partii politycznych. Jeśli popierają Państwo moją inicjatywę, to byłbym wdzięczny za skopiowanie (lub zmodyfikowanie według własnego uznania) niniejszego tekstu i zamieszczenie go w innych wątkach tego forum, w mediach społecznościowych oraz wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe.

  Z góry dziękuję i pozdrawiam,

  Freigeist84
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Pani Agnieszko,
  wstydem jest to co czynią biskupi i kardynałowie kościoła katolickiego w Polsce !!!
  wstydem jest to co robi władza wykonawcza w Polsce pozbawiając ludzi ich praw !!!
  wstydem jest to co robią ludzie niby wierzący w Boga, a szkalujący bliźnich swej wiary !!!
  wstydem jest to że sami zapieramy się wiary nie rozumiejąc jej i jej PODSTAW !!!
  WSTYDEM jest obecnie przyznać się bycie Polakiem.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Złą robotą jest promowanie margota, bo cały ten ruch i rzeczywiście prześladowani, są utożsamiani z tym pajacem.
  @votec
  to jest człowiek, taki sam jak ty i ja.
  Tyle tylko że On poszukuje swej drogi życia,
  a ty ją już zrujnowałeś bo pozbawiono cię myślenia.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Pani Agnieszko, jeszcze trzeba pokazać faka jak Margot na obrazku z wizerunkiem Matki Boskiej. Tak bardziej się Pani podliże estalishmentowi LGBT.
  @dobry_czlowiek...
  Zły z Ciebie człowiek; ależ się zdziwisz, gdy zostaniesz ukarany wedle swoich własnych wyobrażeń o karze...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Wisława
  ten ,,dobry człowiek" nie jest złym człowiekiem,
  on po prostu nie jest w stanie rozumowania co
  znaczy być ,, CZŁOWIEKIEM"
  już oceniałe(a)ś
  0
  0