RPO po raz kolejny pyta o przyczyny niewpuszczenia dziennikarzy na konferencję prasową prezydenta Dudy w trakcie kampanii wyborczej. Zdaniem rzecznika dotychczasowa odpowiedź kancelarii mija się z relacją dziennikarzy i zachęca prezydenkich urzędników do sprawdzenia kamer monitoringu w Pałacu Prezydenckim.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dawid Żuchowicz, wieloletni fotoreporter "Gazety Wyborczej", miał 6 lipca relacjonować wystąpienie prezydenta RP w Pałacu Prezydenckim. Tego dnia Andrzej Duda podpisywał projekt zmiany Konstytucji RP zakazujący możliwość adopcji dzieci przez osoby pozostające w związkach jednopłciowych.

Dziennikarze, którzy chcieli uczestniczyć w wydarzeniu, nie musieli się wcześniej akredytować. Żuchowicz opowiadał, że przed wejściem do biura przepustek pojawił się jako jeden z pierwszych, pokazał legitymację. “Decyzją biura prasowego niestety nie możemy pana wpuścić” - odpowiedział pracownik Kancelarii Prezydenta RP. Nasz fotoreporter dopytywał, czy chodzi o to, że jest z “Gazety Wyborczej”. - Pracownik kancelarii odpowiedział, że tak - relacjonował Żuchowicz.

Za mało miejsca dla "Wyborczej"

"Kiedy RPO zapytał w lipcu o przyczyny takiego zachowania Kancelarii Prezydenta (chodziło o dziennikarzy „Gazety Wyborczej” i „Faktu”), szefowa kancelarii Halina Szymańska wyjaśniła, że nie było już dla nich miejsca z powodu obostrzeń pandemicznych. Jednak sami dziennikarze przedstawiają tę sytuację inaczej: nie zostali wpuszczeni, mimo iż byli jednymi z pierwszych na miejscu" - czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Stawka  to konstytucyjna wolność słowa

Dlatego RPO pyta dalej – stawką jest dostęp mediów do informacji i konstytucyjna wolność słowa w czasie, gdy obywatele podejmowali decyzje wyborcze.

 • Z treści odpowiedzi minister Szymańskiej wynika, iż niewpuszczenie dziennikarzy do budynku Pałacu Prezydenckiego wynikało z informacji, jaką otrzymał pracownik odpowiedzialny za media, o przekroczonym limicie osób mogących wziąć udział w wydarzeniu z uwagi na ograniczenia wprowadzone w związku z wystąpieniem stanu epidemii COVID-19 – pisze RPO.
 • Niemniej, jak wskazują sami dziennikarze, sytuacja miała inny przebieg. Dziennikarz „Gazety Wyborczej” był trzeci w kolejności, jednak nie został wpuszczony do budynku, chociaż wpuszczane były osoby znajdujące się w kolejce za nim. Podobnie odmówiono wstępu dziennikarzowi „Faktu”, chociaż po jego przybyciu do budynku wchodzili do środka dziennikarze i fotoreporterzy. Opisana przez dziennikarzy sytuacja wskazuje w związku z tym, że przyczyną niewpuszczenia dziennikarzy nie była zbyt duża liczba osób znajdujących się w budynku.

- W związku z powyższym, stosownie do art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz. U. z 2020 r., poz. 627), zwracam się do Pani Minister o bardziej wnikliwe

zbadanie tej sprawy, w tym o przeanalizowanie zapisu monitoringu z kamer znajdujących się w budynku Pałacu Prezydenckiego, i przedstawienie w tym zakresie wyjaśnień. Proszę również o przesłanie Rzecznikowi kopii przeprowadzonej analizy oraz samego zapisu z kamer (w dostępnym uniwersalnym formacie) – pisze RPO.

Czekamy na Wasze listy, opinie, komentarze. Wyborcza to Wy. Listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ten pan nie jest moim prezydentem. Sam to był łaskaw ogłosić już w 2017 roku. Cytuję jego słowa: "Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków, bo nie został przez wszystkich Polaków wybrany" - niespodziewanie przyznał w wywiadzie dla TVP Historia Andrzej Duda.
  I tego się trzymam - nie głosowałem na niego, podobnie zresztą jak połowa Polaków.
  @zabooziboo
  Ten pan w ogóle nie pełni urzędu prezydenta tylko go profanuje.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @zabooziboo
  Pan?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Pan Bodnar to dla mnie wzór człowieka na tym urzędzie.
  już oceniałe(a)ś
  71
  0
  Jakoś tak to było: "Drzwi Pałacu Prezydenckiego były przez ostatnie 5 lat otwarte i zawsze będą otwarte dla różnych środowisk, dla przedstawicieli wszystkich stronnictw politycznych."
  już oceniałe(a)ś
  33
  0
  "Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków, bo nie został przez wszystkich Polaków wybrany - niespodziewanie przyznał w wywiadzie dla TVP Historia Andrzej Duda...(2017 r.)", a więc nadal nie jest moim prezydentem, bo na niego nie głosowałam.
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  Nie wchodzi się do cuchnącej obory bo po co.
  @j10
  Chyba, żeby wyrzucić gnój.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Czemu takie zdziwienie? Przecież to "prezydent wszystkich Polaków". W końcu sam to wykrzykiwał w kampanii (tej i poprzedniej), chyba wie, co mówi? Chyba, że nie wie...
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  Tchórz i wszystko jasne !
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  Można powiedzieć krótko. Szkoda że to Pan Bodnar nie jest Prezydentem a Pan Duda powinien powrócić na uczelnie i dalej kombinowac z dietami za przejazdy do Poznania... Piskoracja w rozkwicie
  @gregorystonesweden@gmail.com
  jaki "pan", jaki "pan"?! "pan" to jest pan bodnar, a ten to raptem jakiś duda.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @gregorystonesweden@gmail.com
  Przecież wywodzi się z Krakówka (nie mylić z Krakowem) a tam liczą się ino centy. A powrót na uczelnie? W jakim celu? Co może przekazać młodzieży studiującej prawo?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @starszyrocznik
  ...jak je "sprytnie" omijać.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0