Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Natrafiłem dziś na filmy i zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych, związane z pielgrzymką diecezji tarnowskiej do Częstochowy, które bardzo niepokoją, dają do myślenia w kontekście epidemii i restrykcji, jakie wprowadzone zostały w kraju i na świecie.

Piszę do Państwa ten list, gdyż w mojej ocenie warto nad problemem się pochylić. Generalnie temat zgromadzeń, w tym kościelnych, wywołuje skrajne emocje, często prowadzące do stwierdzeń, iż w trakcie zgromadzeń religijnych koronawirusem zarazić się nie można, co można zostawić bez komentarza. Jednak wracając do wspomnianych materiałów, które znajdują się tutaj:

Jestem doktorem nauk biologicznych w dyscyplinie biochemia, mikrobiologiem pracującym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także ratownikiem medycznym i oglądając takie materiały, jestem nie tylko przerażony, ale też oburzony zarówno zachowaniem ludzi, jak i brakiem jakichkolwiek działań ze strony odpowiednich służb dbających o bezpieczeństwo epidemiologiczne i zdrowotne.

Z informacji, jakie posiadam, Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia dotyczące zgromadzeń religijnych oraz pielgrzymek, w których to obowiązują pewne zasady dystansu społecznego, natomiast na załączonych materiałach ewidentnie widać, iż nie są one przestrzegane.

Oczywiście większość z uwiecznionych na filmach i zdjęciach osób jest pełnoletnia i (chyba) odpowiedzialna za swoje działania, a także świadoma zagrożenia, jednak w przypadku wystąpienia infekcji wirusem i transmisji na pozostałych uczestników pielgrzymki to my jako społeczeństwo poniesiemy konsekwencje zarówno zdrowotne, jak i finansowe, gdyż system opieki zdrowotnej będzie dodatkowo obciążony przez skrajną nieodpowiedzialność uczestników i organizatorów tego typu zgromadzeń.

Czekamy na Wasze listy, opinie, komentarze. Wyborcza to Wy. Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.