Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

I znowu muszę zgodzić się z Redaktorem Jackiem Żakowskim: „To nie państwo maltretuje”. Zgadzam się, że to nie państwo maltretuje, bo państwo jest tylko narzędziem w rękach Jarosława Kaczyńskiego.

Narzędzia mogą być różne: młotek, wkrętak, kalkulator czy nawet komputer, ale w tym wypadku te narzędzia to ludzie, i jako tacy obdarzeni „rozumem i wolną wolą” – jak głosi pismo. Dlatego rację ma Żakowski, wielokrotnie zwracając nam uwagę, że te narzędzia mają konkretnie imiona i nazwiska. Chociaż nie wymienia żadnego, to nie wątpię, że listę narzędzi otwierają: Duda i Morawiecki.

Nieuchronna odpowiedzialność

Żakowski przypomina natomiast o „nieuchronnej odpowiedzialności każdego – od premiera do szeregowca”. Ja natomiast proszę wszystkich, by w pierwszej kolejności pamiętali imię: Jarosław i nazwisko: Kaczyński.

Redaktor Żakowski nie wymienia ani tego imienia: Jarosław, ani tego nazwiska: Kaczyński, ale tak się składa, nie byle kto, bo Jan Lityński, w tekście „Ziobro do Moczara nie dorósł”, nie wahał się, i dwa razy przypomniał nam Kaczyńskiego. Raz, gdy niezbyt odległe zachowanie Ziobry trafnie nazwał „…podwinięciem ogona i podporządkowaniem się Kaczyńskiemu”.

Drugi raz, gdy pisze: „Rzeczywiście ma rację Maziarski, że PRL jest wzorem dla Jarosława Kaczyńskiego”. Ciekawie, natomiast, że w kontekście Ziobry Lityński korzysta z „mistrza Szpotańskiego” – autora dawniejszego określenia „prowincjonalny szmaciak”.

Nie wiem jednak, dlaczego nie skorzystał z dużo „młodszych” słów Millera skierowanych na „komisji Rywina” wprost do Ziobry: „pan jest zerem”

Czekamy na Wasze listy, opinie, komentarze, historie. Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.