Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jestem mieszkanką  warszawskiego Żoliborza. Chcę zwrócić uwagę na całkowity brak zainteresowania drzewami posadzonymi w ostatnich latach na terenie dzielnicy Żoliborz. Pnie większości nowych drzew posadzonych w latach 2018-2019 na terenie Żoliborza Oficerskiego (Park Fosa, Park Żeromskiego, Aleja Wojska Polskiego, ul. Czarnieckiego) są do chwili obecnej (sierpień 2020) ściśle owinięte taśmą z tkaniny workowej obrzeżonej sznurkiem.

A czy w waszym mieście są podobne problemy z drzewami? Piszcie listy@wyborcza.pl

Prawdopodobnie była to ochrona przed uszkodzeniem kory drzew w czasie transportu i sadzenia, ale nie widzę żadnego uzasadnienia do pozostawiania tych szmat zaciśniętych na pniach przez rok lub dwa lata po posadzeniu.

Drzewa w Warszawie. Nowe nasadzenia usychają.

Taśmy, które nie uległy samoistnemu uszkodzeniu i rozluźnieniu, dosłownie wbijają się w pień. Osoba

kierująca nasadzeniami nie ma prawdopodobnie żadnego wykształcenia ogrodniczego i nie wie, że rosnące drzewa zwiększają nie tylko wysokość, ale także corocznie zwiększają obwód pnia (stąd tzw. słoje roczne widoczne po przecięciu pnia). Woda i substancje odżywcze są transportowane z korzeni do liści przez miękkie warstwy znajdujące się tuż pod korą (łyko, miazga, biel).

Drzewa owinięte coraz bardziej zaciskającą się taśmą duszą się i usychają, gdyż taśma nie pozwala na ich rozrost wszerz i ogranicza formowanie się warstw przewodzących, co hamuje transport wody do korony. W niektórych przypadkach przez szmatę zdążyły się już przebić nowe gałązki, podczas gdy korona drzewa usycha.

Urzędy miejskie wydają prawdopodobnie duże sumy na nowe nasadzenia (sadzone są drzewa kilkuletnie) i brak dbałości o posadzone drzewa jest karygodnym zaniedbaniem i marnowaniem pieniędzy podatników. Napisałam w tej sprawie list do Urzędu Dzielnicy, ale obawiam się, że podobne sytuacje mogą zdarzać się na terenie całej Warszawy.

Borykacie się z podobnymi problemami? Piszcie : listy@wyborcza.pl

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.