Do Rzecznika Praw Obywatelskich poskarżył się pacjent na zachowania personelu ośrodka w Gostyninie. Jednemu z pensjonariuszy pielęgniarka zamalowała opublikowany w "Gazecie Wyborczej" rysunek kobiety z nagimi plecami
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
  • W KOZZD (Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym) w Gostyninie pracownicy cenzurują programy w telewizji ogólnodostępnej i rysunki w gazetach codziennych
  • Takie działanie zdaniem wybitnych ekspertów, których opinii zasięgnął RPO, nie pomagają terapii, ale wręcz ją utrudniają.
  • Nie mają też podstaw prawnych.
  • Jednym z przykładów jest zamalowanie rysunku kobiety z nagimi plecami w „Gazecie Wyborczej”

Do Ośrodka w Gostyninie trafiają po odbyciu kary więzienia osoby z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Są pacjentami, a prowadzona w Ośrodku terapia ma im umożliwić w przyszłości powrót do życia na wolności. Niestety, tak się nie dzieje. Z Ośrodka praktycznie się nie wychodzi. W 2014 r. było tam trzech pacjentów, dziś jest ich ponad 90.

Do licznych sygnałów o braku poszanowania praw umieszczonych tam osób doszedł kolejny: pielęgniarki i pracownicy ochrony wyłączają mieszkańcom programy w ogólnodostępnej telewizji, zamalowują też ilustracje w prasie. Praktykę tę potwierdził Rzecznikowi sam dyrektor KOZZD: tylko programy telewizyjne nadawane przed godziną 20.00 nie podlegają kontroli, „bowiem z reguły nie zawierają treści o charakterze erotycznym”. Personel Ośrodka reaguje natomiast w sytuacji, gdy w oglądanym przez pacjentów programie lub filmie pojawiają się sceny o takim charakterze. "Pacjenci informowani są wówczas o powodach zmiany kanału telewizyjnego".

Jeśli chodzi o przesyłki, to są one wydawane adresatowi "pod warunkiem, że samodzielnie zamaskuje te fragmenty, które wzbudzają zastrzeżenia personelu". Inaczej materiał trafia do depozytu. W przypadku gazet treści niedozwolone są zamalowywane przez pracowników Ośrodka, „z tym że nie dotyczy to wizerunku kobiet w strojach kąpielowych ani dzieł sztuki”.

Cenzura rysunku kobiety z nagimi plecami z "GW"

Jednak do Rzecznika Praw Obywatelskich poskarżył się pacjent, któremu pielęgniarka zamalowała opublikowany w "Gazecie Wyborczej" rysunek kobiety z nagimi plecami

Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na stanowisku, iż ustawa o KOZZD (z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób) nie daje podstaw do cenzurowania treści, które są ogólnodostępne i nie noszą znamion przestępstwa. Niemniej jednak ocena prawidłowości postępowania personelu Ośrodka w przedmiotowym zakresie wymaga wiedzy z zakresu seksuologii.

RPO takie opinie uzyskał.

Lew-Starowicz: reakcja na treści erotyczne może mieć pozytywny efekt

Zdaniem prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza – konsultanta krajowego w dziedzinie seksuologii – dołączony do pisma Rzecznika Praw Obywatelskich skan obrazu z „Gazety Wyborczej” jest sztuką erotyczną i „gdyby okazało się, że leczeni pacjenci z rozpoznaniem pedofilii reagują podnieceniem seksualnym na tego typu

obraz, byłby to pozytywny efekt leczenia”. Ograniczanie pacjentom dostępu do takich treści „może nie tylko utrudniać osiąganie celów leczenia, ale także utrwalać parafilną reaktywność seksualną”. „W stosowanych programach leczenia sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej z rozpoznaniem zaburzeń preferencji seksualnych skuteczności leczenia sprzyjają m.in. traktowanie pacjentów z szacunkiem, partnerstwo, koncentracja na pozytywnych aspektach ich osobowości, kreowanie pozytywnej i odpowiedzialnej postawy wobec seksualności, uważność, zrozumienie”.

Borowski: cenzura treści erotycznych może zaburzyć proces leczenia

Natomiast Marcin Borowski – psycholog i certyfikowany seksuolog – stwierdza: „odcięcie pacjentów KOZZD od jakichkolwiek treści o charakterze erotycznym czy kojarzących się z takimi (jak ilustracja w załączonej stronie z 'Gazety Wyborczej', może zaburzać proces terapeutyczny, tworząc nierealne warunki ich funkcjonowania w przyszłości w społeczeństwie”.

Heitzman: terapia nie może się odbywać  w sferze pozaseksualnej

Jednoznaczne stanowisko zajął również prof. Janusz Heitzman, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii sądowej. Podkreślił, że cenzurowanie dostępu do oficjalnie publikowanych i dystrybuowanych materiałów dopuszczonych do rozpowszechniania w Polsce, może się odbywać wyłącznie w granicach prawa, a proces terapeutyczno-resocjalizacyjny nie może mieć miejsca w sferze pozaseksualnej.

RPO zwraca się więc do Ministra Zdrowia o stanowisko w sprawie praktyk mających miejsce w podległym mu Ośrodku.

Czekamy na wasze opinie. Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Pozazdrościła, że sama takich nie ma ?
@WJW
Jej plecy nazywają się "Ordynator".
już oceniałe(a)ś
5
0
Kontemplowanie nagich pleców narysowanej kobiety surowo zabronione. A kto nie trzyma grzecznie rączek na kołdrze będzie poddany lobotomii i elektrowstrząsom.
już oceniałe(a)ś
12
0
a co z pielęgniarką? Też niesie "treści erotyczne".
@jamci44
Szczególnie gdyby miała powierzchowność siostry Ratched.
już oceniałe(a)ś
1
0
?Przykryj ciało, by działało.? (Sztaudynger)
już oceniałe(a)ś
7
0
Postępowanie do osób z zaburzeniami psychicznymi ? to o tej pielęgniarce, nie?
już oceniałe(a)ś
4
0
Może się za bardzo podnieciła do zdjęcia nagiej kobiety...
już oceniałe(a)ś
3
0
Gostynin powoli idzie w kierunku ośrodków o standardzie zbliżonym do czasów ZSSR. To kolejny przypadek "resentymentów" za PRL. Niektórzy czuli się ważni, mieli władzę. Wprawdzie taką jak siostra z "Lotu nad kukułczym gniazdem", ale zawsze jakąś. Wolność im to " odebrała". Trzeba było przynajmniej udawać, że się jest "miłym" . Ktoś się mógł poskarżyć itp...
A obecna władza takie zachowanie zamordystyczne premiuje.
Tak samo poprawiła się samoocena "granatowej milicji" . Nie mają plakietek identyfikujących, w tłumie są silni, jest poczucie władzy. Ciekawe kiedy będzie sprawa żywcem przypominającą sprawę Przemyka. To kwestia czasu.
już oceniałe(a)ś
0
0