Tęczę można uznać za symbol chrześcijańskiego przesłania naszego braterstwa i solidarności
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nikt trochę zorientowany w wierze chrześcijańskiej nie zaprzeczy, że tęcza w Starym, czyli (jak mówią ekumeniści) Pierwszym, Testamencie to piękny znak przymierza Boga z ludźmi. Flagę więc o tych kolorach umieszczoną koło figury Chrystusa przed kościołem św. Krzyża można uznać również za znak religijny.

Nie mówiąc już o gwieździe Dawida widniejącej na tęczowej maseczce wcześniej założonej na twarz Chrystusa. Przecież i ta gwiazda jest znakiem religijnym - skoro Jezus pochodził z rodu Dawida. Mimo że pamiętamy, iż gwiazda ta – niestety - stała się też paradoksalnie symbolem nienawiści, wykluczania, a w końcu Zagłady w dechrystianizującej się już przed II wojną Europie.

Na koniec - tęczę można uznać za symbol chrześcijańskiego przesłania naszego braterstwa i solidarności: podstawowej i dla Nauczyciela opcji na rzecz prześladowanych i wykluczanych, bo sam do nich także należał. Z tą opcją nie umie widocznie pogodzić się PiS, bo łatwiej jest klęczeć w kościele, niż w życiu ją zastosować.

*Anna Jarmusiewicz, dziennikarka i pisarka, autorka m.in. "Więzi", b. działaczka podziemnej i legalnej „Solidarności" (1980-89).  Autorka wywiadów rzek: z Aleksandrem Rozenfeldem („Rozenfeld w trybach historii”), z prof. Szewachem Weissem („Takie buty z cholewami”) oraz z prof. Antonym Polonskym „Nieznane polsko-żydowskie dziedzictwo”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  No wlasnie !!!!!!! Tecza nie ma nic wspolnego z obrazaniem Boga i mowie tu o Bogu (w ktorego wierze) a nie o antychrzescianskiej postawie kk w Polsce. Pozwolcie mi prosze zacytowac Biblie w obrazkach dla najmloszych rozmiaru A5 strona 22 i 23. Po jednej stronie(23)widac obrazek przedstawiajacy Boga cieszacego sie razem grupa wiernych z powodu ustania wielkiej powodzi a na stronie obok(22) wyjasnienie dla dzieci.:
  Cytuje:
  "Na obrazku widzimy Rodzine Noego. Wszyscy klecza, modla sie i dziekuja Bogu za ratunek. Noe stoi z wyciagnietymi do gory rekami i z calego serca dziekuje Bogu za ocalenie. Sa szczesliwi , ze mogli opuscic statek. Nareszcie ziemia jest znowu sucha . Znow wyrosnie trawa,pokaza sie piekne kwiaty i drzewa.A dzieci jak dawniej beda mogly sie bawic i biegac po lakach. Noe i jego rodzina ciesza sie,ze beda mogli zyc na nowo. Bog tez sie cieszy razem z nimi i obiecuje ze juz nigdy w taki sposob nie ukarze zlych ludzi.Juz nigdy nie posle na swiat tak ogromnego deszczu. Na znak swojej obietnicy Bog umiescil na niebie TECZE. TECZA przypomina wiec o Bozej obietnicy. Czy widzisz na obrazku tecze? Jesli ja zobaczysz to pamietaj, przez nia Bog mowi ze Cie kocha" (tak Biblia zwraca sie do dzieci).
  Moznaby dyskutowac czy zawieszenie flagi teczy na krzyzu bylo potrzebne - to zalezy od nastawienia dzialajacych Byc moze chcieli pokazac ze zgodnie z Biblia Bog jest z nimi a jezeli nie ?............ to czy nie jest to wspanialy temat do dyskusji na lekcji religii. ktora powinna uczyc zrozumienia i tolerancji do wszystkich a nie nienawisci i ignorancji
  @BLHW
  A gdzie tu Biblia zwraca się do dzieci? Czytałam dokładnie fragment o tęczy i Noem, jak i inne, ale ani słowa tam nie było o miłości Boga do dzieci.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  2011 rok - "Symbol tzw. "Zakaz pedałowania", krzyż celtycki, Falanga, Orzeł w koronie z Rózgami Liktorskimi - m.in. te symbole zostały zarejestrowane przez sąd jako oficjalne symbole Narodowego Odrodzenia Polski. Organizacja ostrzega, że na tej podstawie będzie ścigać prawnie wszelkie osoby próbujące je znieważać.
  Zgodnie z ustawą o partiach politycznych symbole te ? oraz poprzednie (m.in. Ręka z Mieczem ? czyli ?falanga?, stylizowany płomień biało-czerwony) otrzymują, poza autorską, także ochronę jako dobra NOP. Każda napaść na te symbole, w czym mieści się również napaść i pomówienia słowne, stanowi podstawę do działań prawnych, wzmacnianych ustawowo."

  Wyższe instancje Sądu na szczęście (jeszcze)odwróciły tą historię, ale normalnemu człowiekowi w głowie się nie mieści, że ktoś chciał/ chce takie symbole wprowadzać i chronić w przestrzeni publicznej w kraju gdzie faszyści zamordowali miliony ludzi i o mało nie unicestwili Narodu Polskiego.
  Dlaczego opozycja i wszyscy ludzie dobrej woli nie zarejestrują tęczowej flagi jako oficjalny symbol chrześcijańskiego przesłania naszego braterstwa i solidarności ??
  Podpisujmy petycje !! DO ROBOTY !!
  @sekwoja16
  A propo faszystowskich morderstw: ostatnio czytałem książkę, pt ,, Kaci Hitlera'' gdzie opisane są mordy w całej Europie i Polsce na Żydach, my jako Polacy mieliśmy być następni po Żydach. Rozwijający się faszyzm nie powinien mieć miejsca, szczególnie w Polsce. To co wiemy o zagładzie to jest tzw pryszcz, który opisany jest w tej książce. Polecam tą książkę.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  tak jak oporniki wpinane w odzież w czasach PRLu były symbolem oporu wobec ówczesnego reżimu, tak teraz tęcza jest symbolem oporu przeciw kaczystowskiemu reżimowi. nikt normalny z tęczą nie walczy ani nie pilnuje pomników przed ich "znieważeniem" za pomocą tęczy. to się dla kaczystów skończy tak samo jak PRL dla członków PZPRu czyli przewodnia siła narodu rozsypie się pod społeczną presją. z drugiej strony kaczystowski reżim zrobił bardzo dużo dla wypromowania tęczy jako symbolu oporu przeciw samemu sobie. kaczyści to idioci.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Można, ale po co?
  Nie po to flagi były powieszone, żebyśmy teraz mówili sobie, że to symbol przymierza z Bogiem. Zostały powieszone jako flagi LGBT, żeby pokazać że pomniki narodu, pomniki religii należą do wszystkich. I nie spoglądajmy tylko na figurę Chrystusa, ale też na inne - Syrenki, Kopernika, Witosa. Pomniki mamy wspólne, ale jesteśmy różnorodni - jak tęcza.
  Inną sprawą jest obdarzanie przez oburzonych "recenzentów" czcią rzeźby. To jawne złamanie drugiego przykazania.
  A gwiazda, czy raczej tarcza Dawida nie jest i nie była jednoznacznym symbolem religijnym, lecz raczej narodowym. I obecnie znajduje się na fladze Izraela.
  @mikikiki-3
  **(...) jesteśmy różnorodni - jak tęcza.**

  Ale tęcza symbolizuje zgodność w różnorodności - a nie takiej zgodności niemożliwość.
  Uznanie (propagandowo wiązanych ze szczytnymi ideami tolerancji i wzajemnego szacunku) racji ideologicznych ruchu LGBT - przekonujących o rzekomej naturalności nieheteroseksualnych kierunków rozwoju psychseksualnego człowieka nie jest możliwe - gdyż są one nieprawdziwe, jeśli im się przyjrzeć dokładniej.
  Traktowanie przez społeczeństwo nieheteroseksualności za rzecz normalną, a nie za nieprawidłowość, silnie oddziaływuje na dorastającą młodzież i przynosi konsekwencje w postaci coraz szerszego upowszechniania się tych zakłóceń psychoseksualnego rozwoju - źle rzutujących na dalszą życiową pomyślność.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  "Pan Bóg miał taki plan"
  "Pan Bóg tak chciał"

  Bardzo częste słowa - slogany wielebnych i ich wyznawców.
  Skoro tak - to te około 5% populacji jest czy nie jest zgodne z wolą Najwyższego?
  Chyba, że Najwyższy [to bez ironii] jest na Nowogrodzkiej.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  **Tęczę można uznać za symbol chrześcijańskiego przesłania naszego braterstwa i solidarności** - pisze Autorka.

  Nieprzypadkiem, ponieważ
  piękno barw tęczy kojarzy się z harmonią natury, zgodnością , z dobrem ... także z czystością intencji - czyli warunkiem dochowywania przymierza zawartego między ludźmi i Bogiem.

  Tym bardziej więc razi wykorzystywanie przez LGBT tego symbolu do oszukiwania nas wszystkich - do kamuflowania ideologiczych nieprawd i nawet kłamstw.
  @januszw.jankowski
  Cholernie intryguje mnie wasza tendencja do odwracania konia kopytami i mistrzowskie oszukiwanie, w pierwszej kolejności samych siebie.
  Kto was oszukuje, nie tylko w kwestiach homoseksualizmu, aby kamuflować ideologiczne nieprawdy, kłamstwa i manipulacje?
  Polecam książki byłego seminarzysty i dziennikarza "Gościa Niedzielnego" - Marcina Wójcika, miedzy innymi o "celibacie" w KK.
  "seks z kobietą to grzech śmiertelny, z mężczyzną to tylko wykroczenie" i dziesiątki podobnych opinii polskich kleryków.
  Polecam książki i artykuły ks. Isakiewicza Zalewskiego o lobby homoseksualnym, nie tylko w polskim KK.
  Polecam książkę teologa " Eunuchy do raju" Uty Ranke- Heineman
  Polecam "Bóg i kobieta/ historia przemocy,seksualizmu i religii" Baudlera
  i setki innych pozycji.Prawda was wyzwoli !!
  Nie chodzi o "grzech" homoseksualizmu, to zawsze było i będzie, widocznie Natura/Bóg tak chce.( Może po to aby nie przeludniać planety?)
  Chodzi o to aby homoseksualistów zmusić do siedzenia w szafie, aby cwani krypto homoseksualiści mogli nadal rządzić heteroseksualnym światem.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @sekwoja16
  Ja często w swoich komentarzach się odnoszę do czysto mądrościowego przesłania - zawartego w tej podstawie judaizmu i chrześcijaństwa jaką jest treść nauk Mojżesza i Ewangelia. -A Ty nieustannie sugerujesz, że jestem Bóg wie jak religijny.
  Jestem racjonalny i staram się nie być ślepy - po prostu i zwyczajnie. A bogobojni katolicy i inni ortodoksyjni chrześcijanie dokładniej poznawszy moje interpretacje przesłania PŚ - zapewne nie odróżniliby mnie od ateisty - tak jak Ty od religijnego fundamentalisty. Nie wierzę w objawienie pomijające rozum.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1