Odnosząc się do medialnych relacji o zatrzymaniach osób protestujących przeciwko aresztowaniu aktywistki LGBT zarząd SSP "Iustitia" podkreśla, że działania podejmowane przez policję muszą być adekwatne do rzeczywistego zagrożenia dla porządku publicznego i stopnia szkodliwości społecznej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zarząd SSP „Iustitia” apeluje do prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie o natychmiastowe podanie do publicznej wiadomości powodów zastosowania tymczasowego aresztowania na dwa miesiące aktywistki LGBT znanej jako Margot.

Jako sędziowie nie komentujemy orzeczeń sądowych przed zapoznaniem się z aktami sprawy czy choćby uzasadnieniem orzeczenia.

Ta sprawa wywołuje olbrzymie zainteresowanie w kraju i za granicą. Z każdą godziną narastają domysły, spekulacje i zarzuty pod adresem Sądu. Brak jasnego i pełnego przekazu powoduje, że decyzja Sądu może wydawać się niezrozumiała. Nie można stwarzać choćby pozorów, że orzeczenia sądowe wpisują się w kampanię przeciwko środowisku LGBT.

Niestety negatywne zmiany ustrojowe dotyczące sądownictwa w Polsce (likwidacja wielu bezpieczników niezależności sądów i niezawisłości sędziów), a także procesowe (m.in. wprowadzenie zasady, że zażalenie na postanowienie o zastosowaniu aresztu rozpoznaje jeden sędzia a nie skład trzyosobowy) oraz znaczny wzrost przypadków stosowania tymczasowego aresztowania po 2015 r. (na co zwrócił uwagę rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar), mogą uzasadniać takie obawy.

Problem zasadności stosowania tymczasowego aresztowania jest obecnie przedmiotem ważnej debaty publicznej.

Apelujemy o wyjaśnienia w sprawie zatrzymania aktywistki LGBT

Bezczynność kierownictwa Sądu Okręgowego w Warszawie jest poważnym niedopełnieniem obowiązku komunikacji ze społeczeństwem, co istotnie utrudnia budowanie zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości.

Odnosząc się do medialnych relacji o zatrzymaniach osób protestujących przeciwko aresztowaniu aktywistki LGBT, zarząd SSP „Iustitia” podkreśla, że działania podejmowane przez policję muszą być adekwatne do rzeczywistego zagrożenia dla porządku publicznego i stopnia szkodliwości społecznej. Nie mogą one naruszać wolności zgromadzeń oraz wyrażania swoich poglądów zagwarantowanych przez Konstytucję RP.

Dostępne w mediach obrazy stosowania przez funkcjonariuszy policji środków przymusu bezpośredniego wobec protestujących budzą zaniepokojenie opinii publicznej. Wywołują też pytania o skalę i zasadność użytych środków.

Polska policja długo odbudowywała autorytet tej niezwykle ważnej, trudnej i zasługującej na szacunek służby. Zarząd SSP „Iustitia” apeluje o rozwagę, aby tego trudu nie zaprzepaścić.

Czekamy na Wasze listy. Piszcie na listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
"Polska Policja długo odbudowywała autorytet tej niezwykle ważnej, trudnej i zasługującej na szacunek służby". No cóż, może i odbudowywała, ale nie zdążyła odbudować. Wystarczyło obserwować zachowanie policjantów w amoku przy pokojowych demonstracjach z białą różą. Szybko poszło.
@smalopolski
Oni chyba są na prochach. Normalni ludzie tak się nie zachowują. No chyba, że nie są normalni.
już oceniałe(a)ś
9
0
Polska policja i autorytet? Igor Stachowiak - pamiętamy... ***** ***
@Tylko_KOALICJA
stachowiak to był lump którego spotkał wypadek podczas stawiania oporu.
już oceniałe(a)ś
0
0
Zobaczymy czy sąd zasługuje na to określenie.
już oceniałe(a)ś
22
0
"Polska policja"???? Chyba milicja z oddziałów ZOMO (zmechanizowane oddziały milicji obywatelskiej) przygotowana i podjudzona (środkami??) do brutalnej interwencji!!! 30 lat etosu poszło w pis du (Co bra-tanki). Będzie ostro, krew się poleje a pisowskieścierwa będą wiać na wschód lub do orbana - tylko sztabek z Londynu nie zapomnieć, żebyśmy mogli je odbić.... ŁŻE piskie elyty....
@markus_u
Sztabki już są w Moskwie i czekają na tych co uda im się zwiać.
już oceniałe(a)ś
8
0
Morderca Barbary Blidy kieruje organizacja przestępcza a kryminalista uwolniony przez Dudę pilskim Gestapo.
już oceniałe(a)ś
14
0
Nie ma się co czepiać, kulson pod PiSowskim sztandarem musi być głupkiem i tępakiem wtedy wykona każdy rozkaz Ciemnogrodzkiej. Nastały czasy szumowin, wsiowym kmiotom to się podoba. A to wyborca PiSlamu. Trzeba bojkoyować wsiowych kmieci.
już oceniałe(a)ś
11
0
Wróg w mu durach milicji chodzi po ulicy jak gestapiwcy za okupacji terroryzując społeczeństwo. Zero szacunku dla sprzedajnych podłych kulsonow
już oceniałe(a)ś
9
0
Kiedy widzę milicjanta na ulicy czyje tylko obrzydzenie i nienawiść do nich. Oni bue są już moim państwem oni reprezentują mafie i są moim wrogiem
już oceniałe(a)ś
6
0