Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

23 czerwca 2020 roku pod wpływem informacji o wniesieniu przez prokuraturę zażalenia na odmowę uchylenia w I instancji przez izbę Dyscyplinarną SN immunitetu sędziemu Igorowi Tulei wysłałem drogą mailową pismo do Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego.

Zamiast odpowiedzi na ważne pytanie, jak się powinienem zachować, gdy znajdę się w sytuacji takiej jak sędzia Tuleya, i czy wolno mi wówczas uchylić postanowienie prokuratora, zawiadomić prokuraturę o składaniu fałszywych zeznań przez polityków i wreszcie – czy wolno mi odbyć takie posiedzenie jawnie, prokurator Mirosław Chłopik z Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej, odpisując mi 3 sierpnia 2020 roku, pouczył mnie że, że ironiczny ton mojego pisma jest nie na miejscu w przypadku korespondencji kierowanej do urzędu państwowego.

.. .

Cóż, ironii się nie wyprę.

Szkoda tylko, że dla pana prokuratora Chłopika i jego przełożonych zupełnie na miejscu jest ściganie sędziego za stosowanie przepisów procedury karnej i zrobienie tego, do czego był uprawniony (jawność posiedzenia, udział mediów) i obowiązany (zawiadomienie o podejrzeniu złożenia fałszywych zeznań przez posłów), co wydaje się czymś znacznie bardziej szkodliwym niż mój utrzymany w żartobliwym tonie (ale traktujący o bardzo ważnych sprawach) mail.

Wbrew twierdzeniu prokuratora Chłopika z Prokuratury Krajowej zaskarżenie odmowy uchylenia immunitetu Igorowi Tulei budzić musi zdziwienie, bo uzasadnione staje się przypuszczenie, że nie o interes publiczny prokuraturze w tej sprawie chodzi, lecz o realizację politycznych dyspozycji tych, co dziś prokuraturą rządzą.

Piotr Gąciarek - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

Wypada tylko kibicować sędziemu w walce o zachowanie niezależności sędziowskiej. Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.