Wykłady z własnego łóżka w piżamie i bez makijażu, oszczędność czasu na dojazdy, możliwość ponownego odtworzenia i przewijania wykładu to zalety zdalnego nauczania, które najczęściej wyliczają studenci. Jednak każdy z nich ostatecznie stwierdza, że mimo wszystko nie może się doczekać powrotu na uczelnie, rozmów pod salą, żywej dyskusji na zajęciach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Większość studentów zakończyła już semestr letni. O tym, czy w październiku będą studiować stacjonarnie, zadecydują władze poszczególnych uczelni. Uniwersytet Warszawski już przygotowuje się na kolejny zdalny semestr, tylko niektóre zajęcia będą prowadzone stacjonarnie przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Selfie z laptopem

Początki były trudne. Wielu uważało nauczanie zdalne za rozwiązanie tymczasowe. Studenci czuli się rozluźnieni brakiem kontroli, a prowadzący przechodzili przyśpieszony kurs korzystania z nowych technologii. Studenci mieli pretensje do wykładowców o prowadzenie zajęć w dowolnych terminach, bez zwracania uwagi na plan zajęć albo zasypywanie ich masą materiałów do zrobienia samodzielnie.

Łukasz, student zarządzania i inżynierii produkcji na Politechnice Warszawskiej: - Prowadzący wysyłali nam zdjęcia materiałów spod mikroskopu, które mieliśmy obejrzeć i następnie opisać. Przecież nie miało to żadnego sensu!

Ewelina, studentka lingwistyki stosowanej, UMCS w Lublinie: - W zadaniach na kolokwium system niektórym osobom przyznawał punkty, a innym nie, mimo że odpowiedzi były takie same.

Łukasz, Politechnika Warszawska: - Na zaliczenie zajęć z wychowania fizycznego musieliśmy wysłać zdjęcie, jak ćwiczymy lub ewentualnie screen z aplikacji. To było trochę dziwne, bo musiałem zrobić sobie selfie z laptopem. Najbardziej absurdalna była gra terenowa w Łazienkach Królewskich. Dostaliśmy mapkę z zaznaczonymi miejscami i przy każdym z nich mieliśmy zrobić sobie zdjęcie. Oczywiście w maseczce, bo wtedy jeszcze obowiązywały w przestrzeni publicznej. Zatem, aby zaliczyć zajęcia z wf., chodziliśmy w środku pandemii po najbardziej obleganym parku w Warszawie.

Emilia, studentka politologii, Uniwersytet Warszawski: - Prowadzący zamiast rekomendowanego przez uczelnię Google Meet, wybrał Skype’a i nie poradził sobie z jego obsługą. Na drugim spotkaniu cała grupa dostała ten sam link, co na pierwszym i komunikator każdego ze studentów policzył podwójnie. To przerosło możliwości Skype’a i zajęcia się nie odbyły. Mimo to prowadzący przez pół godziny mówił do ekranu. Dopiero po kilku tygodniach, po naszej kolejnej interwencji, profesor wysłał nam link do Google Meet.

Czy jest ktoś po drugiej stronie?

Przejście na tryb zdalny było wyzwaniem nie tylko dla studentów, ale i wykładowców. Szczególnie tych ze starszego pokolenia. Prof. Jolanta Choińska-Mika - prorektor Uniwersytetu Warszawskiego ds. studentów i jakości kształcenia, zapewnia, że wszyscy pracownicy dostali instrukcje, kursy, poradniki. - Znam wiele osób po 60. roku życia, które bardzo szybko poradziły sobie z nowymi technologiami. Potraktowały to jako naturalne zadanie. Tylko niektórzy się buntowali, nie chcieli prowadzić zajęć na własnym sprzęcie - kontynuuje.

Mimo poradzenia sobie z techniczną stroną pracy, pojawiły się też braki pracy zdalnej. Dr hab. Monice Kaczmarek-Śliwińskiej, która prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, brakowało realnego kontaktu. - Nie widziałam reakcji studentów. Na zwykłych zajęciach obserwując ich zdziwienie, brak zgody czy akceptację – zawsze mogłam wykorzystać to do rozwinięcia wypowiedzi, żeby dotrzeć do sedna sprawy i rozwiać wątpliwości. W pracy zdalnej nie zawsze dało się to wychwycić.

Przyznaje także, że ujrzała ich w innej rzeczywistości. - Prowadząc zajęcia zdalne, dowiedziałam się, że część studentów to młodzi rodzice i kilka razy widziałam na moim wykładzie młodą mamę z dzieckiem na rękach i ze słuchawkami.

Prof. Joanna Choińska-Mika
Prof. Joanna Choińska-Mika  Fot. Stefan Romanik / Agencja Wyborcza.pl

Prof. Choińska-Mika zwraca uwagę,że nauczanie zdalne może wykluczać niektórych studentów: -Musieliśmy być bardzo uważni, żeby nie zawęzić uczestników zajęć tylko do tych, którzy mają odpowiedni sprzęt. Na szczęście nie doszło do sytuacji jak w szkołach, że uczniowie po prostu zniknęli z systemu.

Obrona przy własnym biurku

Początkowo władze wielu uczelni miały duży problem ze zorganizowaniem obron choćby z powodu wymogu podpisów na protokole. Na Uniwersytecie Warszawskim wprowadzono procedury, które pozwalają przeprowadzić obrony bez konieczności odwiedzenia dziekanatu. Z kolei na Politechnice Warszawskiej obrony przeprowadzane są w systemie półzdalnym, student z jednym członkiem komisji spotyka się na uczelni, a z pozostałymi łączy się przez aplikację Teams. Wykładowcy podkreślają, że konieczność zdalnej organizacji obron uprościła wiele kwestii administracyjnych. Okazało się, że można inaczej i warto, aby takie rozwiązania pozostawić.

Online odbywa się także sesja egzaminacyjna. Wykładowcy mogli wybrać formę egzaminów: test na platformie edukacyjnej, egzamin ustny przez komunikator, niektórzy wybierali prace projektowe i eseje.

- Na mojej uczelni zdecydowana większość egzaminów odbyła się w formie ustnej, podziwiam za to wykładowców, którzy często takie egzaminy prowadzili przez kilka dni - mówi Gabriela, studentka Szkoły Głównej Handlowej.

- Na kolokwiach mieliśmy określony czas na wysłanie odpowiedzi. Niektórym w ogóle nie udało się otworzyć pliku z zadaniami i rozwiązać egzaminu. Część wykładowców to rozumiała, u innych nie było przebacz i zostawał termin poprawkowy - żali się Łukasz z Politechniki Warszawskiej.

Uniwersytet Warszawski kontynuuje zdalne nauczanie

Niektóre uczelnie wyższe na świecie już kilka miesięcy temu zapowiedziały, że w przyszłym roku zajęcia będą odbywały się zdalnie. Pierwszy takie oświadczenie wydał Uniwersytet w Cambridge i zapowiedział, że zdalna nauka będzie tam praktykowana do lata 2021 roku.

Pod znakiem zapytania stoi też powrót studentów na polskie uczelnie. Na Uniwersytecie Warszawskim najprawdopodobniej większość zajęć w kolejnym semestrze ciągle będzie prowadzone zdalnie. Na uczelni będą odbywać się tylko zajęcia o charakterze praktycznym, zajęcia eksperymentalne i laboratoria przy zachowaniu reżimu sanitarnego, w odpowiednio dużych salach i mniejszych grupach.

- Szukanie rozwiązań dla 44 000 studentów jest szalenie trudne. Wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej w październiku, w tej chwili najbardziej prawdopodobny jest system w którym większość zajęć będzie prowadzona zdalnie, na uczelni zostaną tylko wymagające bezpośredniego kontaktu - głównie laboratoria- mówi prof. Jolanta Choińska-Mika.

Oznacza to, że zdecydowana większość studentów jesienią nie wróci na Uniwersytet. Na niektóre zajęcia na uczelni mają szansę studenci Wydziału Chemii, Fizyki, Biologii. Studenci kierunków humanistycznych i społecznych muszą się pogodzić z perspektywą zdalnych zajęć.

Prorektor Choińska-Mika zwraca też uwagę na trudną sytuację studentów rozpoczynających naukę: - Najbardziej szkoda mi studentów, którzy w październiku rozpoczną studia, dlatego pracujemy nad wypracowaniem rozwiązania, które da im chociaż namiastkę zajęć, szansę na poznanie kolegów z roku. Jest to też sytuacja trudna dla wykładowców.

Na UW regularne zajęcia rozpoczną się nie pierwszego października, lecz piętnastego. Pozwoli to przeprowadzić dodatkową rekrutację dla osób, które poprawiały maturę, oraz dokończyć rekrutację na drugim stopniu, ponieważ wielu studentów pierwszego miało przesunięty termin obrony.

Przyszłość uczelni po pandemii

Mówi się o wprowadzeniu na stałe do systemu nauczania na polskich uczelniach wykładów online i utworzeniu zupełnie zdalnych kierunków studiów. Coraz śmielej rozważa się też metodę nauczania typu blended learning, która łączy tradycyjne metody nauki, czyli bezpośredni kontakt z wykładowcą, z aktywnościami prowadzonymi zdalnie za pomocą internetowych platform edukacyjnych.

Prorektor Choińska-Mika podkreśla, że od dawna jest zwolenniczką tej metody, a pandemia jedynie to przekonanie wzmocniła. - Nie powinniśmy dążyć do przeniesienia wszystkiego do sieci. Uniwersytet to przede wszystkim wspólnota studentów i wykładowców, interakcja, wspólne przebywanie, rozmowy na papierosie przed egzaminem. Metoda blended learningu jest bardzo efektywna, lecz aby wprowadzić ją na stałe do systemu nauczania musimy wypracować standardy. Dlatego powołałam do życia trzy zespoły, które mają przygotować rekomendacje, dotyczące prowadzenia zajęć zdalnych w kolejnym semestrze oraz oddzielny, pięcioosobowy zespół, który przygotowuje strategię na kolejne trzy lata rozwoju kształcenia zdalnego - mówi.

Dr hab. Kaczmarek-Śliwińska: - Skuteczność zdalnego trybu zależy od organizacji zajęć, ale warto wziąć pod uwagę, że kiepsko realizowane zajęcia stacjonarne też nie będą efektywne. Właśnie dlatego ani nie demonizowałbym edukacji zdalnej, ani nie robiłabym fetyszu z edukacji stacjonarnej. Poza tym forma zdalna często pozwoliłaby obniżyć koszt studiowania – poprzez obniżenie czesnego, wynikające na przykład z mniejszych kosztów eksploatacji, zmniejszenie kosztów dojazdów czy wynajmu mieszkań.

Studenci chcą powrotu na uczelnię

Wykłady z własnego łóżka w piżamie i bez makijażu, oszczędność czasu na dojazdy, wygodny fotel i biurko zamiast twardej uczelnianej ławy, możliwość ponownego odtworzenia i przewijania wykładu to zalety zdalnego nauczania, które najczęściej wyliczają studenci. Dodatkowo ci pracujący podkreślają, że zdalny tryb pozwala im spędzać więcej czasu w pracy. Jednak każdy z nich ostatecznie stwierdza, że mimo wszystko nie może się doczekać powrotu na uczelnie, rozmów pod salą, żywej dyskusji na zajęciach.

Michał: Z całą pewnością wolę wrócić w październiku na uczelnię. Pozwala mi w lepszy zorganizować swój dzień, dodatkowo przebywanie na wykładzie pozwala mi bardziej się skupić, co jest trudniejsze w przypadku słuchania wykładu samotnie przed komputer.

Łukasz: Wykłady zdalne są ok, natomiast ćwiczenia czy laboratoria online to kompletne nieporozumienie.

Emilia: Czy chciałabym wrócić na uczelnię? Oczywiście! Będę płakać, jeśli nie wrócimy w październiku. Chcę do ludzi, nauki w realu, żywej dyskusji. Chcę wyjść do świata i spotykać się z ludźmi, których lubię. Zajęcia zdalne, mimo kilku plusów, mają zdecydowanie zbyt wiele minusów.

Prof. UW dr hab. Jolanta Choińska-Mika- prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, latach 2005-2012 zastępca dyrektora Instytutu Historycznego ds. studenckich. Od 2008 roku uczestniczyła w pracach senackiej komisji ds. studentów, doktorantów i jakości kształcenia.

Dr hab. Monika Kaczmarek-Śliwińska - doktor habilitowana nauk o mediach, doktor nauk ekonomicznych, adiunkt Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, doradca i trener w obszarze komunikowania się i public relations.

Czy zgadzacie się z bohaterami artykułu. Czy Wasze uczelnie są przygotowane do prowadzenia zdalnej nauki. Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Żeby zajęcia zdalne miały podobną skuteczność (w sensie efektu dydaktycznego) jak zwykłe, musiałbym jako prowadzący poświęcać na nie co najmniej dziesięć razy więcej czasu niż wynika to z planu zajęć i mojego pensum. A mam jeszcze pracę naukową i inne obowiązki. Z każdym studentem należałoby rozmawiać osobno, a grupy mam od kilkunastu do nawet 70 osób. W sumie w zeszłym semestrze miałem prawie 200 studentów i 10 różnych przedmiotów, zrobiłem ponad 1500 stron prezentacji i materiałów dostosowanych do bardziej samodzielnego przyswajania niż na żywym wykładzie a i tak nie sądzę by skutek był choć w przybliżeniu porównywalny z normalnym tokiem zajęć. I tak mam szczęście, że nie mam zajęć typowo laboratoryjnych, które praktycznie są nie do zastąpienia żadnymi filmikami.
  Testy zdalne (na platformie zdalnej edukacji) są bardzo pracochłonne w opracowaniu a można je wykorzystać tylko raz. Studenci z innych grup już je dobrze znają, nawet jeśli np. test robili najpierw studenci z grupy stacjonarnej a potem niestacjonarnej, co stwierdziłem po skokowym wzroście ocen i szybkości z jaką je wypełniali.
  Przykłady można mnożyć a konkluzja jest jedna: system zdalny to strata czasu i luka w wykształceniu. Praktycznie nie do nadrobienia. A teraz jeszcze kolejny taki semestr. A potem co? Następny? I jeszcze następny?
  już oceniałe(a)ś
  12
  2
  Autorka pisze:
  "Niektóre uczelnie wyższe na świecie już kilka miesięcy temu zapowiedziały, że w przyszłym roku zajęcia będą odbywały się zdalnie. Pierwszy takie oświadczenie wydał Uniwersytet w Cambridge i zapowiedział, że zdalna nauka będzie tam praktykowana do lata 2021 roku."

  Zamiast powtarzac od miesiecy te same bzdury o tym, jak nauczanie w przyszlym roku akademickim bedzie wygladac na Cambridge, prosze lepiej przeczytac sobie informacje zawarte na tej stronie:
  www.cam.ac.uk/coronavirus/news/message-for-students-from-professor-graham-virgo-academic-year-2020-21-further-information

  Cambridge, tak jak zdacydowana wiekszosc innych uniwersytetow bedzie serwowac mieszanke zajec, od on-line only, do tych ktore wymagaja fizycznej obecnosci studentow. Wszystko bedzie zalezec od tego jakie to sa zajecia, jak duza jest grupa studentow, oraz od tego jakie aktualnie beda zalecenia rzadu co do zachowania w czasie pandemii.
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  Stęsknieni życia towarzyskiego studenci bez dodatkowych pretekstów naukowych mogą spotykać się na koronaparty - tak jak robili to dotychczas od marca. Jak ktoś chce studiować to kontrolowana praca indywidualna jest najlepszą formą samodzielnego rozwoju. Wszystkie zajęcia mogą odbywać się on line oprócz laboratoriów. Niestety studenci często zapominają, że studia to przede wszystkim praca indywidualna a nie przedłużenie szkoły średniej.
  @jakos
  Studiowanie to też wymiana myśli, dyskusja, spory. Współpraca, interakcje, rozwiązywanie problemów. To, że w ostatnich latach studiowanie dryfuje właśnie w kierunku samodzielnego wkuwania nie oznacza, że należy to sankcjonować.
  Równie dobrze można powiedzieć, że wystarczy wypożyczyć/kupić książki i nauczyć się z nich wszystkiego. Tylko po co wtedy uniwersytety i wykładowcy? Wystarczy przecież ośrodek egzaminacyjny (online) który sprawdzi co się student nauczył.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0