Wysadzenie posągów Buddy w Bamianie (2001 r.) i wysadzenie mostu w Pilchowicach to będzie ten sam ciężar gatunkowy zbrodni na dziedzictwie kulturowym, na zabytkach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wysyłajcie nam też swoje zdjęcia i opowieści o poniemieckich (ale nie tylko) zabytkach, o które warto dbać. Piszcie: listy@wyborcza.pl

Prezes Rady Ministrów

Pan Mateusz Morawiecki

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pan prof. Piotr Gliński

Szanowny Panie Premierze!

Szanowny Panie Ministrze!

Jestem głęboko wstrząśnięty wypowiedziami pana ministra Lewandowskiego [Paweł Lewandowski - wiceminister kultury] i pana dyrektora Śmigulskiego [Radosław Aleksander Śmigulski –  dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej].

Jedno to stopień ich prymitywizmu. Te dwie wypowiedzi potwierdzają regułę, że w Polsce nie mamy za grosz kultury technicznej. To dlatego przez ostatnie 30 lat większość zabytków techniki przestała istnieć.

Drugie to ciągłe traktowanie Dolnego Śląska jako ziem wyzyskanych, w kategorii ziem podbitych, które należy ogołocić do cna. I niszczenie wszystkiego, co poniemieckie. Czyli niczyje, złe, które można unicestwić.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej od marca kłamią w sprawie mostu i łamią prawo, nie udostępniając dokumentów (informacji publicznej).

Przeraża mnie, że człowiek, który ma odpowiadać za sztukę filmową, w ogóle dopuszcza myśl o zniszczeniu zabytku. Tymczasem pan Śmigulski bierze udział w zbrodni na polskim i europejskim dziedzictwie historycznym. Bo tym będzie zniszczenie 111-letniego mostu.

Nie jest prawdą, że do uruchomienia linii kolejowej z mostem w Pilchowicach trzeba zburzyć most. Obecnie trwa rewitalizacja linii kolejowej ze Świdnicy do Jedliny-Zdrój, gdzie pociągi nie jeździły ponad 20 lat. Nikt nie wyburza równie starych mostów. Po wypiaskowaniu i zabezpieczeniu antykorozyjnym oraz pomalowaniu posłużą drugie 100 lat. Przypomnę, że ostatni pociąg po moście w Pilchowicach przejechał w 2017 roku. Dobry stan mostu potwierdzają dokumenty PKP PLK SA. Teraz dorabia się ideologię, aby uzasadnić zbrodnicze zamiary grupy zainteresowanych finansowo osób.

Czym więc panowie Śmigulski i Lewandowski (zaznaczam, że nie jest to mój krewny!!!) różnią się od talibów i terrorystów z Państwa Islamskiego niszczących zabytki?

Wysadzenie posągów Buddy w Bamianie (2001 r.) i wysadzenie mostu w Pilchowicach to będzie ten sam ciężar gatunkowy zbrodni na dziedzictwie kulturowym, na zabytkach.

Co będzie następne? Wilanów? Łazienki? A może zamek na Wawelu? Belweder? Czy Pałac Prezydencki? Przecież je również można "zrewitalizować" poprzez wyburzenie. Po co nam zabytki? Przecież możemy mieć ich rekonstrukcje. A do tego panowie Śmigulski i Lewandowski mogą mieć "sweet focie" z Tomem Cruise'em.

Bardziej szokujące od wypowiedzi pana Śmigulskiego są słowa ministra Lewandowskiego, rzekomo odpowiedzialnego za kulturę i nasze dziedzictwo, za zabytki.

Co na to koleżanka pana ministra, pani Magdalena Gawin, czyli generalny konserwator zabytków? Bardzo chciałbym poznać jej stanowisko. Usłyszeć jej komentarz, a najlepiej, że zdecydowanie się od tego wszystkiego odcina.

Pan minister mówi dla Wirtualnej Polski:

"Ja bym się nie fiksował, że to jest zabytek. Nie każda stara rzecz jest zabytkiem. Wyraźnie jest napisane w ustawie, że zabytkiem jest tylko to, co ma wartość społeczną, artystyczną bądź naukową. W sztuce i kulturze ta wartość powstaje tylko wtedy, jeśli jest relacja między obiektem kultury a człowiekiem. Jeśli więc obiekt jest nieużytkowany, niedostępny, to nie ma takiej wartości. Więc to nie jest zabytek".

oraz:

"Relikt postindustrialny. Stoi zrujnowany, nieużywany, nikt nie cieszy tym oka. To nie ma wartości ani artystycznej, ani naukowej, ani społecznej". 

To interesujące stwierdzenie pana ministra. Ciekawe, dlaczego w takim razie to samo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z uporem godnym lepszej sprawy twierdzi, że wraki pojazdów pancernych są zabytkami, przy czym w żaden sposób urzędnicy i muzealnicy nie są nimi realnie zainteresowani, a wręcz pozwalają na ich rozkradanie.

Jednocześnie ściga się jak najgorszych bandytów prawdziwych obrońców zabytków, pasjonatów, czyli poszukiwaczy. Gdzie jest granica szaleństwa?

Zwracam uwagę, że polski kodeks karny uznaje działania panów Śmigulskiego i Lewandowskiego (przygotowania do zniszczenia zabytku - art. 16 kk) za przestępstwo. Podobnie ich kłamstwa (poświadczenie nieprawdy - art. 271 kk).

Kiedy więc zareaguje prokuratura?

Oczekiwałbym zdecydowanej reakcji premiera Morawieckiego (przypomnę, że rząd PiS miał budować mosty, a nie je burzyć) i samego ministra kultury pana prof. Glińskiego, a w konsekwencji niezwłocznego odwołania pana Śmigulskiego i pana Lewandowskiego z pełnionych funkcji.

Piotr Lewandowski - prezes zarządu fundacji Thesaurus

Czekamy na kolejne głosy. Uratujmy ten most. Wysyłajcie nam też swoje zdjęcia poniemieckich (ale nie tylko) zabytków, o które warto dbać. Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Stoi zrujnowany, nieużywany, nikt nie cieszy tym oka. To nie ma wartości ani artystycznej, ani naukowej, ani społecznej". Czyli prezes do wyburzenia.
  już oceniałe(a)ś
  20
  1
  Przez to wszystko przebija się brzydkie słowo "murzyńskość" w stosunku do USA.
  @kaczorciech
  uprzejmnie prosze nie stosowac rasistowskich okreslien

  to nie zadna "murzyskosc" tylko zwykle, pospolite i doglebne lizanie dupy wielkiego brata zza oceanu przy jednoczesnym wystawianiu wlasnej, zeby wielki brat mogl ja przeleciec bez wazeliny i kondoma...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Amerykanie filmuja w Europie Wschodniej bo jest tanio. Znalezli zakomplekisionego jelenia i napewno za grosze dostali to czego chcieli. Tylko ciekawe za ile i komu? Rekonstrukcja za ile?
  @erna
  rekonstrukcja? gdzie? zarty wacpan se robisz...
  niewiazace obiecanki, ze byc moze, jak sie uda, gdy beda odp warunki, itp itd
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Droga Redakcjo. Napiszcie list do amerykańskich organizatorów tej hucpy, żeby przestali traktować nas jak "negresów". Bo tu, to strata czasu.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Sorry ale już dawno uważam, że ten naród jest na wymarcie. Nie troszcząc się o własną historię (nie mówię o tej hucpie, którą tworzy się dla mas) naród przestaje istnieć jako nośnik swojej własnej kultury. A u nas - zapatrzenie na Hameryke (no powiązania z emigrantami XIX w), mit Polski miedzywojennej (z awanturami z mniejszościami etnicznymi i religijnymi, totalnym analfabetyzmem i potworną biedą) i tworzenie własnych mitów na temat najnowszej historii oraz pogarda i zawiść dla współplemieńców, którym się powiodło. I jak tu żyć i czym się chwalić?
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Niech wysadzają sobie odcinek Golden Gate, a potem za 5 baniek my im to ?odbudujemy? .

  ***** ***
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Polnische Wirtschaft....ktoś kiedyś powiedział, że dać Polsce Śląsk to jak małpie zegarek....strasznie smutno
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Moze apel.do JE Mosbacher ?
  już oceniałe(a)ś
  1
  3