Strach, bezradność, wstyd, bezsilność. Tego doświadcza wiele osób. Nie twoja sprawa? Twoja! Nasza! Nie możemy pozwolić, aby konwencja stambulska została wycofana.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Strach, bezradność, wstyd, bezsilność. Tego doświadcza tak wiele osób. Nie twoja sprawa? Tak, twoja. Nasza! Nie możemy pozwolić, aby konwencja stambulska została wycofana.

Znam wiele kobiet, które doświadczyły przemocy. Jedną z nich jestem ja sama. Lata temu fajna miłość, głupia i młodzieńcza, która pozostawiła koszmarne wspomnienia. Pierwszy raz uderzył w twarz wśród znajomych. Później znowu. Gdy wtargnął do mieszkania, wołałam o pomoc, zero reakcji. Uciekłam. Gdy mu powiedziałam, że to koniec, nastąpiło najgorsze. On tego nie przyjmował, więc byłam nękana. Z pracy odprowadzali mnie znajomi.

Gdy wzywałam policję, przyjeżdżali i mówili, że to nie ich sprawa. Pomogła mi wtedy teraz już bardzo bliska mi osoba. Lecz i ona po latach potrzebowała pomocy. Kogoś, kto zawalczy, aby się obudziła z toksycznego związku. Psychopata, bo tak można go nazwać, manipulacją i gierkami zawładnął jej życiem. Odcinał po kawałku radość z jej życia. Odsuwał znajomych. Z wesołej, odważnej i stanowczej stała się przy nim cicha, nerwowa i posłuszna. Gdy stanęłam w jej obronie, zostałam pobita. Nikt nie zareagował, choć to działo się na środku ulicy. Policjanci, choć widzieli kobietę z zakrwawioną twarzą, odjechali. Jeśli chcę to zgłosić – to mam iść na komendę.

A tam ofiary muszą czekać ponad godzinę, aż ktoś do nich zejdzie. W recepcji pierwsze słowa poniżenia.

A kiedy wreszcie zostają zaproszone do pokoju, to się dowiadują, że kat już wcześniej złożył doniesienie, że to on został pobity

Więc może pani sama sobie była winna i to wasza sprawa. Gdy pyta policjanta, co ma robić, że się boi i czy musi dojść do tragedii, aby zareagowali, słyszy w odpowiedzi: tak. Odchodzi i wtedy uświadamia sobie, że ten policjant nawet jej zeznań nie spisał.

Najgorsze dla ofiary jest to, że nikt jej nie wierzy. Partner w otoczeniu znajomych jest miły, szarmancki, grzeczny. W domu zamienia się w potwora

Znam też sytuację, kiedy dziewczyna wezwała policję, bo pijany partner się nad nią znęcał. Kiedy przyjechali, obiecał, że będzie już spokojny, więc ofiara została z katem, który chwilę po ich odjeździe zrobił jej jeszcze większe piekło. Więc następnym razem już ich nie wzywała, tylko uciekała i zimą spała w samochodzie, bo nie miała się gdzie podziać.

Trzeba walczyć o zmianę zachowania policji. O to, by ofiara, a nie kat, była pod ochroną

Będziemy protestować, bo w nas, kobietach, jest siła. I wspólnie wygramy.

Piszcie:listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Prawda. 100% prawda. Polska to piekło kobiet. WALCZMY!
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Ziobro - przestań nas wku...ać!
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Czy policja jest NIEZALEŻNA tak samo jak sądy?
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Bardzo proste wytłumaczenie,
  bo to się nikomu nie opłaci.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Frelki, żodne heksy z wos niy som.
  Kaj mocie mietły, jak chcecie furgać bez mieteł ?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Bardzo mi przykro ale was nie zaluje. Wiele polskich kobiet glosowalo na PiS to teraz prosze nie narzekac i pogodzic sie z tym ze bedziecie odpowiednio traktowane. Zycze zdrowia bo bedziecie tego potrzebowac.
  @1953rjm
  Ciężko o bardziej idiotyczną wypowiedź.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0