"Proszę wracać do Brazylii i wprowadzać to prawo w putinowskiej Rosji. Tu jest Polska, a nie Rosja" - pisze demonstrantka ze Zgorzelca do prezesa Ordo Iuris.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątek 24 lipca 2020 r. w Warszawie oraz wieluinnych miastach odbędą się protesty przeciwko inicjatywie wypowiedzenia przez Polskę konwencji stambulskiej zapobiegającej przemocy wobec kobiet. W Warszawie demonstracja zacznie się o 17.30 przy ul. Zielnej 39 przed siedzibą Ordo Iuris od informacji o powołaniu przez Ogólnopolski Strajk Kobiet Instytutu Ochrony Praw Obywatelskich. O godz.18 zacznie się właściwa demonstracja.
Piszcie i nadsyłacie relacje z protestów: listy@wyborcza.pl.

Wideorelacja z Warszawy, można ją oglądać pod tym linkiem.

Oto list Stanisławy Kuzio-Podruckiej, członkini Ogólnopolskiego Srajku Kobiet ze Zgorzelca:
- Stoję dziś przed wami jako współorganizatorka sprzeciwu, ale też ofiara przemocy domowej. Przemocy, którą właśnie definiuje konwencja stambulska, a której wypowiedzenia przez państwo polskie chcą fundamentaliści z Ordo Iuris razem z Markiem Jurkiem.

Przygotowania do protestu w Zielonej Górze:

Jestem ofiarą przemocy psychicznej i ekonomicznej. 18 lat minęło w maju, gdy w nocy uciekłam z płaczącym synkiem do moich rodziców. Tak jak stałam, tylko z pieluchami i jedzeniem dla synka.

Nie, nie byłam bita. Wiecie dlaczego? Bo mój były mąż bał się mojego taty. Jestem szczęściarą, że nie byłam bita. Ale byłam poniewierana, upokarzana. Byłam wyzywana, że jestem beznadziejna jako żona, kochanka.

Wiecie, jak to jest prosić o dodatkowe pieniądze na podpaski, mleko dla dziecka i w ogóle jedzenie?

Ja wiem. Ja to doskonale wiem. Robiłam zakupy na zeszyt, a moja mama regulowała mój dług. Bo dostawałam za mało pieniędzy na zakupy od męża, bo według niego byłam niegospodarna, tak jak inne kobiety.

Chrzanów:

Konwencja stambulska zabrania przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej, gwałtów, nękania, okaleczania żeńskich narządów płciowych, zmuszania do małżeństw. A także zmuszania do aborcji i sterylizacji.

A właśnie jako ofiara przemocy nie wyobrażam sobie, że polski rząd razem z fundamentalistami z Ordo Iuris i Markiem Jurkiem, a także innymi organizacjami nienawidzącymi kobiet wypowie konwencję pozbawiając nas wszystkie ochrony prawnej.

Węgorzewo:

Obiecuję, że do statniego tchu będę walczyć, żeby zapisy konwencji zostały w polskim prawie. W tym całodobowy, bezpłatny telefon dla ofiar przemocy i przemocy domowej. Wypowiedzenie konwencji stambulskiej wrzuca nas do grupy państw, które do tej pory jej nie ratyfikowały. A są to Rosja i Azerbejdżan.

Protest przeciwko planom wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej
Protest przeciwko planom wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej  OBM

Chcę, żeby głośno wybrzmiało. Przemoc, przemoc domowa nie jest sprawą prywatną. Państwo ma obowiązek zapobiegać przemocy, chronić ofiary, a karać sprawców.

Wrocław:

Były Marszałku Sejmu Marku Jurku, panie Jerzy Kwaśniewski, prezesie fundamentalistycznego Instytutu na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris". Będziecie mieć naszą śmierć na swoich rękach. Stajecie po stronie katów i oprawców, a nie po stronie ofiar. I nawet to, że Jezus cierpiał, nie usprawiedliwia tego, aby wszystkie kobiety w Polsce, w tym ofiary przemocy i przemocy domowej, też miały cierpieć.

Poznań:

Śmierć każdej z nas spowodowana przemocą idzie na wasze konto. Wasze fundamentalistyczne wizje nie będą obowiązującym prawem. Dzisiaj zbieracie podpisy. Dzisiaj my wyszłyśmy i wyjdziemy, gdy już zbierzecie podpisy pod waszym haniebnym, kłamliwym projektem. Wyjdziemy, gdy będziecie czytać ten projekt w Sejmie. Obiecuję to wam, że jeśli nie będę w Warszawie, to w Zgorzelcu będę krzyczeć, ile sił w moich płucach, tak długo, aż ten projekt trafi do kosza.

A pan, prezesie Kwaśniewski, powinien pamiętać spotkanie 3 października zeszłego roku w Zgorzelcu i kobietę siedzącą na wprost pana. W koszulce, którą mam na sobie - Strajku Kobiet. To byłam ja, bo pan ubzdurał sobie, że nas, kobiety, zniszczy, bo nas pan nienawidzi. Chciał nas pan wsadzać do więzień za poronienia czy przerwanie ciąży. Chciał pan wsadzać do więzień edukatorów i edukatorki seksualne na trzy lata, pod płaszczykiem Karty rodziny chce pan pozbawiać praw osoby LGBT. Nie pozwolę panu na to - ja i tysiące kobiet oraz wspierających nas mężczyzn. Aby swoje fundamentalistyczne, odczłowieczające i uprzedmiotowujące ideologie wprowadzał pan w prawie.

Proszę wracać do Brazylii i wprowadzać to prawo w putinowskiej Rosji. Tu jest Polska, a nie Rosja.

Zapewniam, będę pana koszmarem.

Berlin:

Przygotowania w Pile:

Tak protestowano w Łodzi:

---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A tymczasem zmarło kolejne, zakatowane w przemocowej rodzinie niemowlę...
  @zwinka1
  Przepraszam źle nacisnęłam.
  Zginęło malutkie dziecko zakatowane przez rodziców !
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @zwinka1
  Dokładnie tak. Mam wrażenie, że sytuacja przemocy w rodzinach nie poprawia się. Ale prawa do życia dziecka bez strachu i bez przemocy pomija się w dyskusji społecznej.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @mango-o
  Jeżeli chodzi o niedawno zamordowanego miesięcznego Wiktora z Rudy Śląskiej to jego Konwencja nie dotyczy. Niestety.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Popieram Pani stanowisko, szanuję za odwagę i determinację w działaniu, którą wyczytuję z powyższych słów.
  już oceniałe(a)ś
  75
  1
  Problem polega na tym, że rząd nie może każdemu mężczyźnie zapewnić dobrej płacy i życia w dobrobycie dla niego i jego rodziny. Ale może bezkosztowo zapewnić mu worek treningowy w postaci jego żony i dzieci na których swoje frustrację może wyżyć. I to wyznawcom PiSu wystarcza...
  @.cesarzowa
  Przynajmniej to przyspieszy upadek tego chorego kraju. W Rosji dzietność jest jeszcze niższa niż w Polsce, bo kobiety nie chcą się wiązać z przemocowcami.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @.cesarzowa
  Rząd zapewnia mężczyzną kobiety - worki treningowe? A tym nie sfrustrowanym też? A są kobiety nie worki? A może (aż boję się napisać) są też sfrustrowane kobiety? Które wyżywają się na swoich partnerach z pomocą całej machiny państwowej? A może te sfrustrowane kobiety (wiem że takich nie ma) wyżywają się na dzieciach? Legendy miejskie mówią, że są takie sfrustrowane kobiety, które wyżywają się na silniejszych fizycznie mężczyznach za pomocą własnych dzieci. Jest też taki głupi pogląd który mówi, że może edukacja spowodowała by że kobiety nie wiązały by się z agresywnymi i sfrustrowanymi facetami. A może po prostu jest to kwestia przemocowego społeczeństwa?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @g96
  Rozmydlamy rozwadniamy unikamy i w ogóle... wszystko jest OK.
  Że też komuś się jeszcze chce stosować takie chwyty...
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @tksiazek
  Nic nie rozmydlamy, po pierwsze dlatego że myślimy o sobie "my" a po drugie przemoc jest przemocą. Walka o prawa do godnego życia bez przemocy, bez codziennej walki o własną godność, bez strachu o przyszłość własnych dzieci jest walką o prawa każdego człowieka. Symptomatyczne jest to że w przestrzeni medialnej walczy się jedynie o prawa kobiet, symptomatyczne jest także to że kobiety walczą jedynie o swoje prawa a nie zająkną się o prawach własnych dzieci. Symptomatycznym jest i to, że o wszystko obwiniają innych. Przemoc to przemoc. Sprawca przemocy to sprawca, Ofiara to ofiara (zazwyczaj jest nim dziecko). Przypisywanie jednej z płci samych negatywnych cech a drugiej jedynie pozytywnych nie można opisać mianem nazizmu ani rasizmu ale niewątpliwie jest to *izm. Tylko komu to ma służyć?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Pan Kwasniewski i jemu podobni po prostu przywracaja naturalny porzadek ("Restoring the Natural Order", ciekawa lektura) :(
  Boso, w ciazy i w kuchni. Dziwie sie tylko kobietom w Pisie. Moze one stare juz sa, ale niektore chyba maja corki i wnuczki.
  już oceniałe(a)ś
  55
  0
  Jednego nie mogę zrozumieć, na konserwatywnego Dudę zagłosowało aż 49% kobiet, na Trzaskowskiego 51%. Jak można pomóc kobietom, skoro same wybierają do władz ludzi, którzy traktują je jak drugi sort człowieka?
  @luna_ares
  Podobne kobiety bały się, że Trzaskowski zabierze im emeryturę. Takie rzeczy opowiadała TVPis.
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  @exxxx2015
  Aha, to by trochę wyjaśniało.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Sory, ale to kobiety są podporą tej katolickiej sekty, nie mężczyźni. To mamy i babcie ponoszą za to głowną współodpowiedzialność. To one dbają by dziecko chodziło na religię i do kościoła. Faceci by to już dawno olali. I o tym organizacje kobiece powinny przypominać!
  @dobry_czlowiek...
  w dużej części prawda....i dziwne to bo kościół to organizacja mizoginistyczna od zawsze odmawiająca równych praw kobietom
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @dobry_czlowiek...
  Bzdura. Zwalczasz seksizmi seksizmem.
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  A ja nie przestanę dopóki ten kraj nie zostanie zdeklerykalizowany. Proszę żeby różne p. Wielowieyskie i Michniki też się przyłączyły.
  już oceniałe(a)ś
  35
  1
  Kurde, tego nie rozumiem! Kobiet jest ponad 50 proc. społeczeństwa, czy nie możecie sie drogie Panie na poważnie zbuntować? taki strajk kobiecy - nie gotować, nie sprzątać i kilka innych nie... na dodatek wyjśc na ulicę... przecież pracujecie w wielu miejscach... a może potraktować "trochę lepiej" kilku panów? metoda strajku włoskiego w stosunku do nich może zdziałać cuda - wiem z doświadczenia!
  @Maximilian
  Drogi Panie Maximilianie, zaręczam Panu, że pewnie 99,99% kobiet, które czytają tutaj GW zagłosowały na opozycję a nie na PIS.
  Większość tych kobiet głosujących na PIS nie korzysta z internetu, nie czyta prasy.
  __________________________________________________________________
  Apel nie trafiony w tym miejscu
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @Maximilian
  Już Lysistrata o tym pomyślała.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0