Z這 dzieje si nie tylko w przestrzeni publicznej - dzieje si na sejmowych korytarzach i salach, w siedzibach ministerstw, agencji i rz康owych instytut闚, wsz璠zie tam, gdzie stanowione jest prawo. Powo逝jemy profesjonalny Instytut Ochrony Praw Cz這wieka - czytamy na stronie Og鏊nopolskiego Strajku Kobiet na Facebooku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„W odpowiedzi na wieloletnie działania legislacyjne, lobbingowe, a także akcje pseudoobywatelskie – bo uzgodnione z pisowskim antyobywatelskim rządem – oraz kłamliwe kampanie dotyczące treści obowiązującego i stanowionego prawa w wykonaniu fundamentalistów religijnych wszelkiej maści, powołujemy profesjonalny Instytut Ochrony Praw Człowieka, który będzie stać na straży powszechnego systemu praw człowieka, dla którego największym zagrożeniem są infiltrujący struktury władzy państwowej i samorządowej fundamentaliści w garniturkach” – czytamy na stronie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na Facebooku.

– Instytut będzie monitorować wpływ organizacji fundamentalistycznych na stanowienie prawa, sprawdzać inicjatywy legislacyjne i kontrolne odnośnie do wsparcia organizacji fundamentalistycznych przez rząd polski ze środków publicznych – tłumaczy Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. IPC będzie też uczestniczył jako czynnik społeczny w stanowieniu prawa na poziomie i samorządowym i ogólnokrajowym.

– Będzie też wspierać indywidualne osoby nękane przez organizacje fundamentalistyczne i działania państwa w obronie praw człowieka – mówi Marta Lempart.

Czytaj także: Były gwałcone, podtapiane, kopane. Miały być potulne

W piątek w Warszawie oraz w innych miastach odbędą się demonstracje w obronie konwencji antyprzemocowej. W Warszawie środowiska kobiece zapraszają na protest przed siedzibę Ordo Iuris przy ul. Zielnej 39. O 17.30 briefing o Instytucie, a o 18 zaczyna się protest.

Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  Zak豉dajmy swoje komitety. Bardzo dobra inicjatywa. Jacek Kuro namawia.
  ju ocenia貫(a)
  10
  0
  Bardzo dobry pomys. Warto przypomnie stanowiska RPO czy Helsi雟kiej Fundacji Praw Cz這wieka, kiedy Polkom w 1993 odbierano prawo do aborcji. W Polsce wielu uwa瘸, 瞠 prawa przys逝guj ludziom o tyle, o ile zgodz si na nie biskupi a przynajmniej bardzo nie protestuj. Czas to zmieni. .
  ju ocenia貫(a)
  10
  0
  BRAWA!!! W KO哸U protest nie tylko na ulicach!!!
  ju ocenia貫(a)
  7
  0
  Nareszcie!
  ju ocenia貫(a)
  7
  0
  Idealnym prezesem by豉by prof. Hanna Suchocka (b. premier), kt鏎ej zawdzi璚zamy ustaw antyaborcyjn i konkordat. :)
  ju ocenia貫(a)
  0
  1
  Strajk kobiet powo豉 instytut, 瞠by te strajkowa?
  @weber
  Co chcia貫 napisa, ale zn闚 nie wysz這. Pr鏏uj - 獞iczenie czyni mistrza.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0