Jeśli więcej wiemy o złożoności świata, to tłumaczmy, słuchajmy i rozmawiajmy. Nienachalnie, cierpliwie, bez wyższości, bo nasi rozmówcy szybko i słusznie ją wyczują. Podzielmy się z nimi naszą wizją świata, bo przecież uważamy się za tolerancyjnych i otwartych - apeluje czytelniczka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Głosowałam po raz drugi na Rafała Trzaskowskiego. Mam wyższe wykształcenie, mieszkam w niedużym, zachodniopomorskim mieście, liczę ponad 50 lat i jestem kobietą. Prawie idealnie odnajduję się w statystykach jego wyborców.

Myślę o tych, którzy głosowali inaczej, ujętych w wysokich słupkach zwolenników Andrzeja Dudy: ze wsi, starszych, z niższym wykształceniem. Są wśród nich moi krewni, znajomi, sąsiedzi. Co nimi powodowało? Określenia, że to "ciemnota i zabobon", rzucane czasem w komentarzach przez "lepszych", bo lepiej wykształconych, młodszych i jakichś tam jeszcze, uważam za krzywdzące. Różne są przyczyny braku wykształcenia, miejsca zamieszkania, a nasz wiek nie od nas zależy. Jeśli chcemy budować obywatelskie społeczeństwo, to nie odwracajmy się od nich i nie wzruszajmy pogardliwie ramionami. Podzielmy się z nimi naszą wizją świata, bo przecież uważamy się za tolerancyjnych i otwartych.

czytaj także: Opozycja musi iść razem, choć osobno 

Uszanujmy, że nie każdy będzie w stanie przebrnąć przez polityczne eseje i zrozumieć socjologiczne wywody. Jeśli więcej wiemy o złożoności świata, to tłumaczmy, słuchajmy i rozmawiajmy. Nienachalnie, cierpliwie, bez wyższości, bo szybko i słusznie ją wyczują. Jeśli nie znajdą w nas partnerów do rozmowy, to znów uwierzą populistom, też lepiej od nich wykształconym, ale wyspecjalizowanym w cynicznym wykorzystywaniu czyjejś niewiedzy. My możemy inaczej, choćby trochę, na własnym podwórku. Spróbujmy.

Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Tu nie chodzi o żadną złożoność świata, tylko o najprostsze postawy. Jak ktoś do emerytury doczołgał się w mentalnej dziczy, to do niczego go już nie przekonamy. Wierzy, że żydomasońskie spiski chcą spedalić wielkie polskokatolickie plemię a jemu osobiście odebrać fafnastą emeryturę fundowaną z osobistych pieniędzy prezesa Kaczyńskiego.
  @deathofmankind
  Właśnie dajesz akuratnie świadectwo tego, o czym pisze autorka listu. Masz wrodzony talent do robienia zła w stosunkach społecznych, nie ty jeden, niestety.
  już oceniałe(a)ś
  4
  24
  @deathofmankind
  A może słowa czytelniczki są adresowane właśnie do Ciebie?
  już oceniałe(a)ś
  4
  21
  @muminek
  Oczywiście, że są. Tylko że nie mają sensu, moje wy pięknoduchy. Idźcie, dzielcie się wizją świata, łudząc się, że oni jej po prostu nie znają i dlatego uważają was za zdegenerowanych zdrajców narodu. Otóż - oni ją znają, od 30 lat wielokrotnie mieli okazję się z nią zapoznać i wielokrotnie ją odrzucili.
  już oceniałe(a)ś
  30
  1
  @deathofmankind
  Chętnie bym spedalił niektórych kolegów heteryków ale wiem, że to niemożliwe. Niestety mózgi zryte ku...zją nie przyjmują racjonalnych argumentów. Pani propozycja jej niestety abstrakcją.
  już oceniałe(a)ś
  20
  2
  @deathofmankind
  Dokładnie. Przypomina mi to jeden ze skeczy wyśmiewający którąś walkę Gołoty:
  "Bo Gołota myślał, że oni będą rozmawiać..."
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ciągle krytyka, nawoływania a nawet ataki na ludzi mądrzejszych, pracowitych, kulturalnych, zaradnych,lepiej wykształconych, ktorzy zapewniają prace i w głownej mierze wypracowywują PKB, płacą najwyższe podatki.A może by tak panowie i panie publicyści, dziennikarze, komentatorzy zwrócili sie do tej drugiej części obywateli; wtórnych analfabetów, żyjących z socjalu, chamskich, agresywnych, nie czytających nawet gazet.? Świat już raz przetestował szczucie motłochu na jnteligencję (Lenin) tzw. '' białych ''Jak to sie skonczyło? Chcecie powtórki z niedalekiej historii.?
  @szmaragd
  W punkt.
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  @szmaragd
  Skoro gazet nie czytają to jak się do nich zwrócić?
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @szmaragd
  Zawsze mnie zastanawia dlaczego wymaga się ode mnie szacunku dla nierobów gotowych sprzedać wolność za drobne z cudzego portfela.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @szmaragd
  Zazwyczaj rewolucje miały jednak "trochę" głębsze przyczyny, niż tylko szczucie jednych na drugich.

  Jeśli głupią i krótkowzroczną polityką tworzy się głęboko klasistowskie państwo, warto przynajmniej zrozumieć konsekwencje.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ciężka sprawa z tym przekonywaniem. Osobiście cofnęłabym się jeszcze i zapytała: dlaczego ludzie są tak głęboko przeświadczeni, że istnieje tylko jedna dobra droga, że inne należy zdyskwalifikować i zmusić pozostałych do życia w jedyny słuszny sposób.
  Patrzę na zdjęcie ilustracyjne. Jak przekonać tę panią z pierwszego planu, że możemy żyć każda po swojemu i żadna przez to gorzej? Albo inaczej: jak przebiega jej tok rozumowania, wskutek którego jest pewna, że musi się tak zachowywać? Czego właściwie tak zajadle broni? Kiedy to zrozumiem, może będę w stanie się z nią porozumieć. Na razie brak mi punktów zaczepienia.
  @jam-agru
  Mam takie samo zdanie.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  @jam-agru
  Wyjaśnieniem tego zjawiska jest pozorna edukacja, oraz polski kościół katolicki z naciskiem na polski. Przyczyną nie jest wiara w boga, ale nauczanie przedstawicieli polskiego kościoła. Bóg oczekuje iż będziemy się wzajemnie szanować kobieta na zdjeciu nie ma o tym pojecia, jest przekonana iż wypełnia misję za którą zostanie nagrodzona w niebie.

  List bez wątpienia ma dobre i szczere intencje, ale cechuje go naiwność. Z fanatyzmem religijnym nie ma dyskusji pozostaje więc ostracyzm.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  Przepraszam, ale mi skończyły się już policzki do nadstawiania.
  @panmarek
  Właśnie, wymagają od nas szacunku dla madek z *kąkubętami* tzw trwałe bezrobotnych, beneficjentów socjal. Ja się już nie dokładam.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Enoff tej wyrozumialosci.
  Wszelkiej masci symetrystow i kawiarnianych naprawiaczy swiata prosze, by zechcieli kierowac swoje apele do mieszkancow podkarpacia, by ONI nie zasadzali sie z klonicami i widlami na WSZYSTKICH INNYCH, ktorzy NIE z podkarpacia.
  To do nich prosze apelowac.
  @EULOGOS
  W 2015 roku rozmawiałem z koleżanką, która była bardzo mocno zdecydowana głosować na PiS. Powiedziała jedno zdanie, które zapamiętałem do dzisiaj: "Dosyć tej tolerancji". Chyba chcesz wejść w jej buty. Z tym że ona już z głosowania na PiS się wyleczyła.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  Rozmawiać można tam, gdzie jest wola do dyskusji.
  Mam w rodzinie zwolenników PiS, siostrę cioteczną z Podlasia, która pracuje w sklepie z zabawkami i której poprawił się byt, gdy wraz z 500+ wzrosły obroty; niepełnosprawną siostrzenicę, dla której podwójne 500+ to różnica pomiędzy zapożyczaniem się przed wypłatą męża a odłożeniem paru złotych na wyprawkę szkolną czy rowery dla dzieci, oraz teściów ślepo zapatrzonych w TVPiS.
  Z częścią rodziny przeprowadziliśmy szermierkę słowną kilka lat temu i po wykazaniu, że żadne z nas nie zmieni poglądów, stwierdziliśmy, że tematów politycznych nie będziemy w gronie rodzinnym więcej poruszać.
  Z teściami próbowałem zawrzeć podobny układ, ale za każdą wizytą jestem atakowany hasłami z pasków wiadomości, na co daję kontrę serią pytań o konstytucję i niezawisłe sądy, oraz o prosperity na kredyt z czasów Gierka i jej konsekwencje w postaci kryzysu lat 80tych.

  Marks napisł, że "byt określa świadomość", a wynik wyborów pokazuje, że beneficjenci programów socjalnych parti rządzącej są jej najwierniejszym elektoratem. Ludzie, którym poprawił się byt, będą bronić autorów tej zmiany, a nie martwić się prawami miejszości, niezawisłością sądów czy wolnością słowa, zwłaszacza gdy ze strony obrońców niezawisłości sądów i wolności słowa słyszą, że ich ukochane programy socjane to zwykła łapówka wyborcza, na którą państwa nie stać (a skoro mówią, że państwa nie stać, to będą chcieli zabrać).
  @Krzysztof Śmigrodzki
  Wystarczy powiedziec, ze dostana moze i po 700-800+, jelsi ten program zostanie zracjonalizowany.
  Pomoc dla tych., ktorzy jej faktycznie potrzebuja.
  NIE dla wszystkich.
  piSS rzucil kase dla WSZYSTKICH, poniewaz to zwieksza grupe potencjalnych wyborcow.
  To zwykly populizm i marnowanie pieniedzy.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @EULOGOS

  Nie wystarczy.
  Ci ludzie, a przynajmnjej duża częśc z nich, tego nie zrozumieją .
  Im pasuje to co jest, ten populizm, trwonienie kasy z którego przecież korzystają i dla nich wiarygodny jest tylko PiS.
  Oni wierzą w to, że jeżeli byłaby taka możliwość aby dostać te 700 - 800 zeta, to najszybciej da im je PiS.
  Zadne racjonalne argumenty, że mogłoby być inaczej do nich nie trafiają.
  Zmianę w tych postawach może przynieść tylko rozczarowanie PiSem , czyli kryzys gospodarczy, który dotknie nas wszystkich.
  Alternatywnie : PiS może stracić władzę na skutek zmian demografcznych bo nie ma żadnych sensownych propozycji dla młodych i w tej grupie wyborców postrzegany jest coraz częściej jako obciach.
  Ale wiara w to, że elektorat PiS można w czymś uświadomić, do czegoś przekonać to utopia.
  Zapomnij
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  Zgadzam się z tezą, że nie należy się odwracać plecami do pewnych osób.
  Mogą nożem połaskotać
  już oceniałe(a)ś
  27
  1
  Nie odwracajmy się, ale ich nie przekonamy. Oni nie myślą tylko wierzą!
  już oceniałe(a)ś
  17
  0