Przed wyborami prognozy dotyczące wysokości emerytur były znane. W trakcie kampanii prezydent Duda składał - jak można by mniemać - obietnice wyborcze, które już dzień po wyborach okazały się jedynie pobożnymi życzeniami, a z tych trudno prezydenta rozliczać, bo niby jak rozliczać z dobrych chęci?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czekamy na wasze powyborcze refleksje. Piszcie: listy@wyborcza.pl

Obietnica 24. emerytury nieaktualna dzień po wyborach. Niech mnie ktoś oświeci, bo nie rozumiem, jak to działa.

Pokolenie, które tłumnie poszło głosować na prezydenta Dudę (wyłączając chlubne wyjątki), przeżyło już PRL-owską propagandę sukcesu i nowomowę. To wszystko już było: "aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej", "cud gospodarczy", "dynamiczny rozwój", "budowanie drugiej Polski", "pomożecie - pomożemy". Przebieg i finał tamtego "wstawania z kolan" są temu pokoleniu znane.

Jak więc to możliwe, że tak wielu ludzi znów "wchodzi do tej samej wody" bez wahania i pozwala sobą tak samo manipulować?

Przed wyborami prognozy dotyczące wysokości emerytur były znane. W trakcie kampanii prezydent Duda składał - jak można by mniemać - obietnice wyborcze, które już dzień po wyborach okazały się jedynie pobożnymi życzeniami, a z tych trudno prezydenta rozliczać, bo niby jak rozliczać z dobrych chęci?

Przecież chciał dobrze, nie udało się, więc mówi się trudno i żyje się dalej. Najważniejszy cel został osiągnięty, po trupach to po trupach, ale jednak, teraz otrzepujemy się i idziemy dalej jak gdyby nigdy nic.

To była kolejna lekcja robienia masy ludzi w bambuko, lekcja instrumentalnego traktowania, wykorzystywania i wykręcania się od odpowiedzialności.

Tymczasem PiS będzie nadal przeczołgiwał nas wszystkich, bo za późno przejrzycie na oczy i dojrzejecie do odpowiedzi włókniarek. Czemu tak szybko zapomnieliście lekcję historii? Bo ktoś Wam rzucił obietnicę bez pokrycia i wmówił, że się z Wami liczy (do wyborów)?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Bo oni lubili i nadal lubią PRL.
  @sugadaddy
  I może jest jak w ?Rejsie? - lubimy te piosenki, które znamy.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Rzecz w tym, ze wiekszosc pamietajaca PRL nie wyciąga wniosków i nie uczy sie na bledach. Gierkowska propagande kupili, na pochody 1majowe szli, potem zapomnieli. Nawet sporo osob uleglo propagandzie WRON, bo jak wytlumaczyc ich udzial w " wyborach" organizowanych przez Jaruzelskiego? Nawet nie pamietaja afer z ostatnich kilku lat: KNF , srebrnych wiez, maseczek od narciarza. Kazdy, kto ich postraszy, Niemcami, Żydami, lgbtowcami, a jednoczesnie obieca, i to nie zadne zlobki, szkoly, osrodki zdrowia, tylko forsę do kieszeni, zyska ich glosy.
  @przemek05
  Dlatego Trójmiasto jest odporne na ichnią propagandę!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Moj tesc walczyl w Powstaniu z niemcami i teraz glosuje na rozwijajacy sie przed naszymi oczyma faszyzm. Wdaje mi sie, ze przewazylo to ze spedzil wiekszosc zycia z rozancem i na kleczkach. I takich glosujacych staruszkow bylo wielu. I oni decyduja o przyszlosci Polski. Ot, taka wada demokracji.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Panstwo Wyznaniowe to DOGMAT. Ludzie wierza w nie i BASTA. Logica niczego to nie zmieni.
  Smutne to w 21 wieku. No coz -FOLWARK.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Kasa, Misiu, kasa! Niektórzy ludzie lubią dostawać kasę za nic, a że to kosztem płac nauczycieli, służby zdrowia,no to co z tego! A jeszcze nie wiedzą, że forsa zostawiona przez PO już się kończy, nadal wierzą w Szydłowe zaklęcie "wystarczy nie kraść!" I to gadanie PiS da, sami kradną, ale się dzielą!
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Czytelniczka zadała bardzo proste pytanie, na które z łatwością mogłaby odpowiedzieć, ale nie odpowiedziała.
  Taki mamy klimat: nawet na proste pytania trzeba pytaczowi odpowiadać, bo pytacz nie widzi co leży u niego na stole w domu.

  Do rzeczy, czytelniczko.
  "Głosowali na Dudę, mimo że przeżyli PRL-owską propagandę. Niech mnie ktoś oświeci dlaczego"
  To oświecam i niech się czytelniczka czuje wreszcie oświecona, bo to I klasa podstawówki a czytelniczka ma wyższe aspiracje, a ja inne zajęcia.

  Głosowali na Dudę z dwóch powodów:
  1. Bo mieli własną propagandę - kościelną, znacznie gorszą, czyli znacznie lepszą niż PRL-owska, która była ludowa, a kościelna była i jest boska. Dwie różne propagandy tworzą kontrast, a masowość i wyższa skuteczność bo ćwiczona od wieków przez kościół, pozwalała co nieco z propagandy PRL-u kapować i nie ulegać aby móc całkowicie ulegać propagandzie katolickiej.
  2. Bo ulegali propagandzie PRL-u i dobrze się mieli. Przed wojną Polak był byle kto a powojnie został nazwany człowiekiem i posłał go do szkoły i do pracy. PRL sprawdzał czy nie cuchnie i zaopatrzył Polaka w spłukiwany klozet. Kościół nie zaopatrzył w klozet i załatwiał Polakowi edukację wsteczną oraz załatwił mu Zbawienie.

  Już została czytelniczka oświecona. teraz proszę się oświecać dalej, żeby nie utracić oświatowej zdobyczy.
  @cardo-decumanus
  Ty widzisz sprzeczności i cię to nie dziwi.
  Autorka też, jej pytanie odczytałem retorycznie...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Za rządów PO, PSL, SLD, AWS itd. ludzie słyszeli: byliście, jesteście i będziecie biedakami, pariasami. Taki już wasz los. Przyszliście na świat w niewłaściwym miejscu i czasie, i przez to całe życie macie przechlapane. Nawet jeśli nikt nie mówił tego wprost, słychać było to od rządzących aż nadto dobitnie między wierszami. I jeszcze: musimy dążyć do tego by być jak zachód, ale nigdy tego nie osiągniemy. Gońmy króliczka i za tę pogoń płaćmy: zdrowiem, stresem, pieniędzmi - wiedząc że nie ma szans na jego złapanie.
  Pis mówi inaczej: w przewidywalnym czasie dogonimy zachód pod względem materialnym, jednocześnie unikając błędów, które oni popełnili i które teraz zatruwają im życie: LGBT, imigracja, euro, odejście od kościoła. Będziemy wschodem, czyli takim zachodem tyle że lepszym.
  I to się wielu ludziom podoba.
  @kikolec
  No właśnie .Dokładnie jak w latach 70-ch.Byliśmy wschodem, czyli takim zachodem tyle że lepszym.Albo jesteś młody i po prostu nie wiesz ,albo jesteś stary chłop małorolny(lub z jego rodziny) ale z tych co już nie mogli w PGRze za darmo ropy kupić po 90 roku.(to taki przykład z PRLu wzięty).W przewidywanym czasie?Aleś się dał nabrać.To nawet nie gonienie króliczka to zamiana goniącego króliczka w żółwia.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @atyczego
  nic się nie dałem, nigdy nie mieszkałem na wsi, głosowałem na Trzaskowskiego.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @kikolec
  Ta tam słyszałam "twój los w twoich rękach"!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @kikolec
  Widzisz, czytają ale nie zrozumieli co napisałeś...
  Przez prawie 30 lat zaszczepiana była etyka protestancka.
  Teraz "jedz, pij i popuszczaj pasa"...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0