Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Są tylko trzy dni na złożenie protestów wyborczych od daty ogłoszenia wyborów, a jest to skutkiem przesunięcia daty wyborów - mówi Alina Czyżewska z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Termin mija 16 lipca o północy.

Formularz znajdziecie tu:

Protest wyborczy.

lub

Ruchkod.pl/zglos-protest-wyborczy/

Ustanowienie pełnomocnika.

DLA PEWNOŚCI ZESKANUJ PROTEST I WYŚLIJ DO WIADOMOŚCI:

biuro@siecobywatelska.pl, biurorzecznika@brpo.gov.pl, hfhr@hfhr.pl

W "normalnym" trybie jest na to 14 dni. Aktywistka podkreśla, że to skandal, że tak skrócono czas, co bardzo utrudni skuteczne wniesienie protestów. Obywatele polscy przebywający za granicą mogą wysłać skargi kurierem, ale nie mają gwarancji, że kurier dotrze w godzinach pracy konsulatu i skutecznie skargę dostarczy. Dla Polaków za granicą jedynym dobrym i pewnym sposobem jest osobiste dostarczenie skargi (w kraju można to zrobić tylko Pocztą Polską, której nie ma za granicą i liczy się data stempla).

- To my, obywatele, ponosimy koszty rozgrywek wyborczych polityków, to my pozbawiani jesteśmy naszych praw wskutek ich nieodpowiedzialności i niedopełnienia obowiązków.

Akcję wspierają prawnicy z Wolnych Sądów.

Co może być przyczyną złożenia skargi wyborczej?

Pakiet przyszedł za późno, przezroczysta koperta, wadliwy pakiet, brak pieczątki, brak możliwości rejestracji, nie można było się skontaktować z konsulem, inne utrudnienia itd.

Na Facebooku powstała grupa, która stara się pomóc. Zgłosiło się już prawie 3000 osób. Ty też się zapisz się. Tutaj link


 

"Mamy gotowe wzory protestów i sztab wolontariuszy, którzy pomagają je wypełniać i składać. Do czwartku najpóźniej protesty fizycznie muszą trafić do konsulów" - piszą założyciele grupy.

- Protest wyborczy do Sądu Najwyższego może złożyć każdy obywatel, jeśli jego zdaniem zaistniały okoliczności, które powodują, że oddany głos mógłby zmienić wynik wyborczy - mówi Marcin Szwed z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Wzory protestów dostępne są na stronie fundacji  https://www.hfhr.pl/wzor-protestu-wyborczego-2/?fbclid=IwAR0i4muq1dF1utlhP91OHvoHXxejp5-8iprk9XVdvhMP2w9UEuiMu-I0qsA

Alina Czyżewska z Watchdog Polska na FB porządkuje listę miejsc, gdzie można szukać pomocy:

1. Przykłady naruszeń można wpisywać tu: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSflZWBWuzLZB4l95w…/viewform

2. Fundacja Odpowiedzialna Polityka http://odpowiedzialnapolityka.pl/in…/materialy-dla-wyborcow/

3. Szykowany jest formularz "półautomatyczny" - zaznaczasz, co jest adekwatne w twoim przypadku, i system wygeneruje ci gotowca (takiej jest założenie), sprawdzajcie na www.ruchkod.pl

Ślijcie swoje historie nalisty@wyborcza.pl

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.