Tylko trzeba pamiętać, że nie tylko demokraci protestują. Bo protesty w 2006 roku na Węgrzech, w wyniku których Orban rządzi już dekadę, też były protestami przeciw korupcji populistów. Więc lepiej, żeby tego nie spiep**yć, bo Konfederacja już tam tupie cichutko.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Słabo, bo też chciałem usłyszeć w miarę normalny głos w swoim domu, ale to w zasadzie byłoby tyle. A wygrana Dudy też przyspiesza pewne procesy.

Bo ok.

Teraz patrzcie, jak w naszej części świata kończą autorytarni populiści

Serbia, Bułgaria, Białoruś - protesty. W Serbii już po raz drugi w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, na Słowacji - też dwa razy. W Rosji co chwila władza musi coś gasić, a notowania Putina idą w dół. Rumunia co chwilę

protestuje. Węgry to rzecz specyficzna, bo Orban jest graczem o głowę przerastającym pozostałych - ale też bulgocze. Nawet Gruzini pogonili Saakaszwilego, mimo że im państwo od nowa właściwie zbudował, zanim zupełnie mu odkadafiło. Majdan na Ukrainie był eksplozją największą z serii.

W Stanach ciche przyzwolenie na populistyczne uproszczenie i wulgaryzację stosunków społecznych - czytaj rasizm - doprowadziło, do czego doprowadziło. I Trump goes down, down, down like Bobby Brown.

W Polsce będzie to samo, bo to jest po prostu mechanizm taki sam jak zwykła dźwignia

I być może to dobrze, że PiS nie ma Trzaskowskiego jako chłopca do bicia, bo to tylko przyspieszy wypalanie. Bo i tak punkt szczytowy już mają za sobą. I teraz, czego by nie robili, zbliżają się do punktu Bobbiego Browna.

A warto zwrócić uwagę na fakt, że są to często protesty przeciw tym, którzy zapewniają nie tylko małą stabilizację, ale nawet względny sukces ekonomiczny państwa. Więc słynne „dają 500 plus, nikt ich nie ruszy”, to trochę bzdura.

Tylko trzeba pamiętać, że nie tylko demokraci protestują. Bo protesty w 2006 roku na Węgrzech, w wyniku których Orban rządzi już dekadę, też były protestami przeciw korupcji populistów :)

Więc lepiej, żeby tego nie spieprzyć, bo Konfederacja już tam tupie cichutko.

Czekamy na Wasze opinie po oficjalnym zwycięstwie Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich 2020. Czy to prawdziwy zwycięzca? listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  faktycznie.. dotychczas myślałem, ze w Polsce monopol na kryteria uliczne mogą mieć tylko kibole i związkowcy z Solidarności
  ale gdy kilka dni temu ogromną popularność wśród młodziezy zyskało sobie 8 gwiazdek, zrozumiałem, że może być inaczej
  to nie będą już kobiety z białymi różami
  8 gwiazdek w koktajlu z czarnymi parasolkami może być powaznym problem dla PiS
  @vincent33
  Oby !!!!!
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  @vincent33

  Do tego temat zmian klimatycznych. Troche szkoda, ze Biedron nie pociagnal tego watku, zamiast LGBT.
  już oceniałe(a)ś
  16
  1
  jedyny gowin trafnie diagnozuje "stracilismy mlodych wyborcow", podczas gdy reszta bolszewii pijana 2% zwyciestwem niesie juz jego glowe na tacy satrapie ...
  Matka jest tylko jedna. Natura.
  I zrobi swoje.
  Wodka juz sie chlodzi.
  @EULOGOS
  Młodzi, ci bardziej świadomi, niestety wyjadą.
  już oceniałe(a)ś
  26
  2
  @EULOGOS
  Niestety jak zrobi to za kilkanaście lat. Średni deficyt demograficzny w tym kraju to ok. 40.000 rocznie. Więc w trzy lata to będzie ze 120.000. A z drugiej strony część młodzieży, tej lepiej wykształconej wyjedzie.
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @EULOGOS
  Skończ nazywać nazistow bolszewia.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @MarcFloyd
  Przecież to jeden xuj
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @EULOGOS
  Gowin jest tam najmądrzejszy, choć hańbą jest, że forsuję i wspiera PISowskie niszczenie kraju.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @EULOGOS
  może niedługo wypijemy razem,uprzedzam jednak,że jestem ateistą-mało piję!
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Nic się nie zmieni, dopóki wieś i małe miasteczka będą się bardziej identyfikować z parafią, a nie gminą i Polską.
  @czapie
  Nie zgodze sie.Moja tesciowa osoba głęboko religijna z terenów wiejskich głosowała na Trzaskowskiego.
  już oceniałe(a)ś
  22
  1
  @jakh01
  Wyjątek. Tyle dobrego
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @jakh01
  Niestety statystki nie zmienisz, jest ona i będzie w mniejszości jeszcze przez długi czas.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @oola
  Moi rodzice rowniez.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Wcale tu nie chodzi o obwinianie wsi i małych miasteczek. Tak jest po prostu zbudowana ich (nasza) tożsamośc. Większość Polaków pochodzi od chłopów pańszczyźnianych. A nic dobrego ich ze strony państwa nie spotkało. Uwłaszczenie zawdzięczają carowi Aleksandrowi II. Nawet w 1889 wybudowali mu pomnik dziękczynny w Częstochowie, obok Jasnej Góry.. W II Rzeczpospolitej ich sytuacja była nadal fatalna. Po II Wojnie Światowej dostali ziemię od władz komunistycznych. Nie mają powodów, żeby ufać elitom. Nic im nie zawdzięczają. Przez wiele pokoleń jedyną instytucją, z którą mogli się identyfikować był Kościół. Moja wieś w 3/4 jest wsią poniemiecką. Do dzisiaj ludzie mieszkają w domach zbudowanych przez Niemców. Najbliższe miasto w ponad połowie było zamieszkane przez Żydów. Łatwo na tym terenie wywołać nastroje antyniemieckie i antysemickie. Wystarczy postraszyć Niemcem i Żydem, którzy przyjdą i zabiorą im ich własność. Oczywiście są wyjątki, które są skłonne głosować na Trzaskowskiego, ale to o niczym nie świadczy.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @czapie
  Proszę, przestańcie wreszcie powtarzać te bzdury o małych miasteczkach. Mieszkam w jednym z nich i 65 procent ludzi trzasnęło podczas wyborów, tj więcej niż w Krakowie. Tu się liczy linia podziału między zachodem i wschodem kraju.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Tak sobie abstrahując od tzw. przegranej, to w rezultacie może być wygrana. Pisowce nie mają "chłopca do bicia". Wszystko w rodzinie - naparzać będą się między sobą.
  @Alina7777
  ależ mają. włącz sobie tvp info to zobaczysz.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  @Alina7777
  Nie doceniasz pisowców. Przecież oni potrafią wmawiać swojemu elektoratowi, że winę za nielegalne wydanie 70 milionów na druk równie nielegalnych kart wyborczych na "niewybory" ponosi Grodzki. A pisowski elektorat wierzy - i dopóki PiS "kradnie, ale się dzieli" - będzie wierzył. A jednocześnie nie potrafi zrozumieć, jak ten "podział" wygląda w praktyce i kto na nim zarabia.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Na Dudę w większości głosowali Ci którzy krzyczą że tamci to złodzieje, kombinatorzy itd. a oni są krystalicznie czyści nigdy z zakładu nie wynieśli żadnej śrubki, farby, kleju, kupili uczciwie piasek pod budowę, nie zakombinowali cementu - zagłosowali na takich jakimi sami są.
  @staniw
  Cała ta rzekoma walka z korupcją i złodziejstwem według elektoratu PiS to tak naprawdę przyzwolenie na ich małe przekręty. Opowiadają o uszczelnianiu VAT i innych ecie pecie, a jakby raz urząd skarbowy skontrolował porządnie, którąkolwiek budowę na wsi czy w małym miasteczku i zapytał o fakturę za robociznę to nikt by jej nie znalazł, i jeszcze jakby skontrolował handel na targu bez żadnych kwitów i inne podobne to może luka by się uszczelniła:)
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  Dokładnie. To jest szczyt możliwości PiS. Teraz tylko zjazd. I nikt ich nie uchroni, bo wzięli całą odpowiedzialność :-)
  @zgryz
  uchroni ich tvp. naprawdę myślicie, że oni serio wezmą na klatę konsekwencje? przecież to cholerni tchórze są.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  @zgryz
  Albo jeszcze więcej zagarniania pod siebie. Wprowadzi się bezkarność za przestępstwa - już nie w ramach żadnej tarczy, tylko na stałe i nie tylko za gospodarcze, tylko wszystkie - ale tylko dla partyjnych, na stanowiskach od naczelnika powiatu w górę. Duda podpisze i będzie można jechać.
  Uff, ale mnie poniosło i bzdury napisałem. Stanowiska naczelnika powiatu chyba już nie ma? To przez te skojarzenia z PRL.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @ignusinc

  Nie samą telewizją człowiek żyje. Przynajmniej do pewnego wieku :-)
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @lesny__dziadek

  Jest jedno ale. Ta tzw. "kampania wyborcza" obnażyła poziom paniki w obozie PiS. Rzeczywiste pieniądze już dawno się skończyły. PiS rzuci się nawet na grosiki ze zniszczenia Lotosu.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @lesny__dziadek
  Może przywrócą powiatowe, miejskie i gminne rady narodowe, jak za PRL?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @zgryz

  Jak nisko trzeba upasc, zeby jezdzic po kraju i chwalic sie czekami bez pokrycia?
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Pięćset plus nie zabraknie, póki starczy papieru do druku coraz mniej wartych banknotów.
  już oceniałe(a)ś
  60
  1
  "Łuni dadzo" - Tak proponuję nazwać tę część społeczeństwa, która głosuje na PiS i Dudę. Brzmi prawie jak ...... kamikadze i w pewnym sensie tak jest.
  już oceniałe(a)ś
  42
  2