Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w najbliższą niedzielę 12 lipca. - Po pierwszej turze 28 czerwca jesteśmy bardzo zaniepokojeni, że doszło i ponownie może dojść do nieprawidłowości w czasie wyborów. Ludzie zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Musimy zrobić wszystko, żeby teraz nie dopuścić do fałszerstw wyborczych i głos każdego został policzony - mówi Jakub Karyś, przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji.

Do udziału w kontroli wyborów zachęca KOD w ramach Obywatelskiej Kontroli Wyborów (formularz na stronie www.okw.info.pl) oraz stowarzyszenie Obserwatorium Wyborcze (www.ow.org.pl).

Działania wspiera Ogólnopolski Strajk Kobiet. - Po zaangażowaniu ludzi widać, że do osiągnięcia jak najbardziej są następujące cele: jedna osoba zaufania w każdej komisji, jeden obserwator/ka w każdej komisji oraz ekipa mobilnych obserwatorów - wylicza Marta Lempart z OSK.

Każdy komitet wyborczy zgłasza swoich mężów zaufania, których zadaniem jest monitorowanie przebiegu wyborów i liczenia głosów w danej komisji (szczegóły uprawnień poniżej).

Kandydatowi opozycji Rafałowi Trzaskowskiemu mężów zaufania wciąż brakuje w prawie 4,5 tys. z 27 tys. komisji wyborczych.

- Zróbmy wszystko, aby uzupełnić te braki. Na bieżąco informujemy, gdzie należy się zgłaszać - apeluje Marta Lempart.

Ogólnopolski Strajk Kobiet na Facebooku publikuje stale aktualizowane mapy, na których można sprawdzić, gdzie w każdym województwie wciąż są komisje czekające na mężów zaufania. 

Wszystkie mapy regionów znajdują się pod tym adresem.

Jeśli jesteś gotowy pełnić tę funkcję, wejdź na stronę komitetu Rafała Trzaskowskiego poświęconej mężom zaufania

Znajdziesz tam ogólnopolski numer telefonu ( 22 257 22 00), pod którym usłyszysz wszystkie informacje w tej sprawie. Są tam również kontakty telefoniczne do sztabów w każdym województwie, które również udzielą ci precyzyjnych informacji.

Co robi mąż zaufania

Do każdej komisji wyborczej można wyznaczyć po jednym mężu zaufania, tę funkcję może pełnić każdy, kto ukończył 18 lat, jest obywatelem polskim i nie jest pozbawiony praw publicznych.

Mężowie zaufania zostają wyznaczeni przez pełnomocników wyborczych kandydatów na prezydenta lub upoważnione przez nich osoby. Każdy, kto chce zostać mężem zaufania, powinien zgłosić się do komisji wyborczej i złożyć: dokument tożsamości i zaświadczenie podpisane przez osobę upoważnioną przez pełnomocnika wyborczego.

Do obowiązków męża zaufania należy:

  • obecność podczas wszystkich czynności komisji, do której zostali wyznaczeni,
  • obecność w lokalu wyborczym w czasie przygotowania do głosowania (komisja ma obowiązek zebrać się nie później niż o 6 rano w dniu głosowania) w trakcie głosowania i podczas ustalania wyników głosowania oraz sporządzania protokołu,
  • obserwowanie liczenia głosów przez komisję i ustalania przez nią wyników głosowania,
  • zgłaszanie przewodniczącemu komisji na bieżąco uwag i zastrzeżeń,
  • obecność przy sprawdzaniu prawidłowości ustalenia wyników głosowania,
  • wnoszenie uwag do protokołu głosowania z wymienieniem konkretnych zarzutów (wpisuje się je w pkt 20. protokołu),
  • otrzymanie uwierzytelnionego przez przewodniczącego komisji lub jego zastępcę kopii protokołu z głosowania,
  • obecność przy wprowadzaniu danych z protokołu do sieci elektronicznego przesyłania danych,
  • obecność przy przewożeniu i przekazywaniu protokołu głosowania.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.