Opieka nad starszymi pacjentami, dzieci z niepełnosprawnościami, diagnostyka onkologiczna i pierwsza pomoc - w tych obszarach Jerzy Owsiak chciałby współpracować z Rafałem Trzaskowskim
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

We wtorek rano Jerzy Owsiak opublikował na swoim profilu facebookowym kilkunastominutową rozmowę z kandydatem na prezydenta Rafałem Trzaskowskim.

Nagranie odbyło się na ławce w sąsiedztwie bloku, w którym mieszka rodzina Trzaskowskich, na warszawskich Kabatach. To na tej ławce polityk wystąpił w 2018 r. w trakcie kampanii samorządowej, kiedy to w spocie wyborczym zaprezentował się z żoną, dziećmi i psem.

Szef WOŚP już przed pierwszą turą głosowania nagrał się w tym miejscu, wspominając, że sam mieszkał na tym osiedlu przez kilkanaście lat. - Panie Rafale, jesteśmy gotowi bardzo mocno z panem współpracować w tym, co robimy najlepiej, czyli w ratowaniu zdrowia i życia Polaków - mówił. 

Owsiak do Trzaskowskiego: Szukam sojuszników w sprawach, które dadzą Polakom korzyści 

Na opublikowanym we wtorek w południe nagraniu na ławce Owsiak siedzi już z Trzaskowskim. 

Szukam sojuszników również wśród polityków. To trudne, bo jako fundacja nie chcemy być oskarżeni, że kierujemy się jakimiś sympatiami politycznymi. Ale już kiedyś powiedziałem, że mogę zapukać w każde miejsce, jeśli to przyniesie korzyść naszej pracy. Szukam sojuszników w sprawach, które dadzą Polakom korzyści - zaczął prezes WOŚP.

Wymienił cztery kwestie.

- Zacznę od ludzi w podeszłym wieku, pacjentów oddziałów geriatrycznych. Kiedy jesteśmy w sile wieku, zostawiamy te tematy gdzieś z boku. Problem dostrzegamy dopiero, kiedy dotknie kogoś z naszych bliskich. WOŚP postawiła geriatrię na nogi. Bardzo chciałbym, żeby nam pomóc dalej w tych działaniach - mówił. 

Fundacji zależy m.in., by otworzyć w Warszawie dzienny ośrodek dla starszych osób. - Już to robimy jako samorząd i to samo robią samorządy w wielu miastach - zapewniał prezydent Warszawy.

Owsiak opowiadał Trzaskowskiemu również o dostępie do wczesnej diagnostyki onkologicznej. Wskazywał, że samo inwestowanie w sprzęt, co od lat robi fundacja, nie wystarcza, ponieważ szpitale potrzebują później finansowania na wykonywanie tych badań. 

Według Trzaskowskiego, aby zwiększyć wykrywalność chorób nowotworowych i poprawić dostęp do diagnostyki, warto blisko współpracować w tym obszarze z Unią Europejską, która przygotowuje program wspierania onkologii. 

Rozmowa dotyczyła również problemu szpitalnych długów i opieki nad dziećmi z niepełnosprawnościami. - Kupujemy sprzęt, ale szukamy sojuszników, którzy usprawnią system wsparcia dla tych dzieci i ich rodziców - mówił Owsiak.

- Rozmawiałem o tym ostatnio w Toruniu. Obiecałem powołanie pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnościami w Kancelarii Prezydenta - mówił Trzaskowski. 

- Panie Rafale, i jeszcze nauka pierwszej pomocy - apelował szef WOŚP, który od lat zabiega, by lekcje pierwszej pomocy weszły do szkolnego programu. Dzięki fundacji szkolenia przeszło ponad 2 mln uczniów szkół podstawowych. - Od wielu lat, niezależnie od opcji politycznej, nie możemy dopukać się do Ministerstwa Edukacji Narodowej, by był to przedmiot obligatoryjny. Szukamy sojuszników - opowiadał politykowi Owsiak. 

- Znalazł pan sojusznika, panie Jurku. Zrobimy to razem. Dusze społecznika i samorządowca w tych czasach muszą współpracować. Takie rzeczy można zrobić tylko poprzez społeczeństwo obywatelskie. Presja na rządzących, by robić takie rzeczy, jest bardzo potrzebna - zadeklarował Rafał Trzaskowski. 

W osobnym nagraniu szef Orkiestry do debaty zaprosił obu kandydatów. 

- O zdrowiu mogę mówić z każdym o każdej porze. Jeżeli pan Rafał i pan Andrzej będą mieli chwilkę czasu, jestem do dyspozycji - powiedział Jerzy Owsiak. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Tak pieknie by moglo byc... Duzo pomyslow, duch progresywny, troche dobrej woli i duzo pracy u podstwa i bylibysmy takim fajnym krajem :)
  @eh3.14
  ..., niestety wielu wyborców woli walkę Kaczyńskiego z Polską, ..., o Polskę walczy Owsiak i jemu podobni...
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Ale fajnego będziemy mieli Prezydenta ...
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  można rozmawiać - jeszcze będzie normalnie ...
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Ludzi dobrej woli może i jest więcej, jednak ludzi nierozumnych także. Liczmy na cud, np. że duda się połamie na nartach do niedzieli, itp.
  @DariuszDar
  Uwaga, pisowski prowokator.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0