Jako Polce jest mi wstyd, że tak wielu Polaków nie widzi, do jakiej nienawiści, manipulacji i pogardy doprowadziły obecne rządy. Chciałabym powrotu do normalności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ten list chciałabym napisać do Andrzeja Dudy, jednak żeby mój głos został usłyszany, muszę napisać do "Gazety Wyborczej".

Bardzo chciałam zobaczyć, jak prezydent konfrontuje się z trudnymi pytaniami na niezależnej debacie, nie takiej z ustawionymi pytaniami, które są wymierzone bezpośrednio tylko w Rafała Trzaskowskiego.

Niestety, Andrzej Duda nie dał Polakom takiej możliwości, co jako obywatelka interpretuję jako brak szacunku do Polek i Polaków. Ten brak szacunku wybrzmiewał i wybrzmiewa z ust prezydenta już nie pierwszy raz. W Polsce zapanował podział, jakiego dotąd nie było. Wystarczy popatrzeć na wiece wyborcze, gdzie ludzie są gotowi się pobić, jeśli przyjdzie się z transparentem przeciwnego kandydata. Nie ma tu mowy o równej walce na zasadach fair play. Ludzie dzieleni są na lepszych i gorszych. Gwoli jasności - zwolennicy PiS to oczywiście ci lepsi, a gorsi to zwolennicy Trzaskowskiego, Hołowni, Bosaka i innych, których TVP niejednokrotnie wyśmiewała i obrażała. Gorsi to także LGBT, bo jak w tej kampanii z ust Andrzeja Dudy się dowiedzieliśmy, to nie są ludzie.

Historia zna już przypadki dyskryminacji i nienawiści. Obozy koncentracyjne są tego najlepszym przykładem. Czy naprawdę chcemy iść w tę stronę?

Ile musi być jeszcze afer, żeby wyborcy PiS przejrzeli na oczy?

Andrzej Duda mówił na swoim wiecu wyborczym, że chce wolności w sieci. Wydaje się to mało wiarygodne, kiedy ogląda się tak upartyjnione TVP. Jednak to, co najbardziej mnie zabolało w czasach kadencji Andrzeja Dudy, to brak ochrony dzieci przed pedofilią, a przecież prezydent wielokrotnie podkreśla, jak ważne dla niego jest dobro dzieci.

Zapewne każdy z nas pamięta, jak głośno zrobiło się o temacie pedofilii po wypuszczeniu pierwszego dokumentu braci Sekielskich. Ludzie byli oburzeni, a żeby uciszyć ten szum, rząd w trybie natychmiastowym stworzył ustawę o podwyższeniu kary za pedofilię. Prezydent nie podpisał tej ustawy, ale podał ją do Trybunału Konstytucyjnego, który jak przecież wiadomo, również jest upartyjniony.

Teraz z kolei pojawiła się nowa afera odnośnie ułaskawienia pedofila przez prezydenta. Dodatkowo PiS chce, żeby w polskich szkołach nie było edukacji seksualnej. Dzieci niemające świadomości swojej seksualności nie będą wiedziały, czym jest zły dotyk.

Czy tak ma wyglądać ochrona dzieci w Polsce?

Oprócz tego liczne afery PiS, m.in. SKOK, Sasina, Szumowskiego czy Kamińskiego. Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, co takiego musiałby zrobić Andrzej Duda, żeby jego zwolennicy wreszcie przejrzeli na oczy.

Jako Polce jest mi wstyd, że tak wielu Polaków nie widzi, do jakiej nienawiści, manipulacji i pogardy doprowadziły obecne rządy. Chciałabym powrotu do normalności. Chciałabym, włączając telewizję, słyszeć obiektywne wiadomości, widzieć kandydatów prowadzących kampanie oparte na swoich programach, a nie na mowie nienawiści, chciałabym, żeby polskie społeczeństwo nie było podzielone, i wreszcie chciałabym bez obaw poruszać temat polityki przy stole. Tego nam wszystkim życzę.

Jakie są wasze nastroje przed wyborami? Będziecie głosować? Czego się obawiacie? Piszcie listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jako emeryt po osiemdziesiątce +, ostrzegam swoich pobratymców.
  Jeśli chcecie dla swoich dzieci i wnuków demokratycznej Polski nie dajcie się skusić PiS-owskiej propagandzie 13, 14, czy 15,emeryturą, gdyż jest to oszukańcza gra w formie kiełbasy wyborczej. Musicie zdawać sobie sprawę z oszustwa jakim karmi się emerytów. Otóż jesteście "okradani " przez fiskusa przeciętnike na sumę co najmniej 2000 zł rocznie,płacąc podatek od swojej emerytury. Ten podatek miał być zgodnie z obietnicami PiS zlikwidowany. Niestety przy każdej emeryturze jest co miesiąc potrącany podatek od podstawy przyznanej Wam emerytury, której nie rekompensuje przyznawana t.zw. 13 czy 14 emerytura. Nie dajcie naiwnie się oszukiwać! Oddajcie władzę w ręce młodego i prężnego Prezydenta Rafałowi Trzaskowskiemu, który zapewni Waszym wnukom Polskę o którą walczyliście z komunizmem to jest zgodną z europejskimi wartościami demokratycznego Państwa prawa szanującego trójpodział władzy na Ustawodawczą, Wykonawczą i Sądowniczą - deptaną przez Andrzeja Dudę łamaniem Konstytucji!
  @HI-polit
  Wiek 80+ i obsluga komputera? Szacunek!!!
  już oceniałe(a)ś
  8
  2
  @eh3.14
  A ja myślę, że to red. B. T. Wieliński. Dzisiaj po prostu miał dyżur na pisanie listów do redakcji. W przypadku red. po prostu kolejny produkcyjniak. W następnym tygodniu dyżur pisania listów od zatroskanych czytelników padnie pewnie na red. Czuchnowskiego.
  już oceniałe(a)ś
  0
  17
  @eh3.14
  Mój ojciec obsługiwał kompa do 92. roku życia. Pisał.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Ciemny Lud przestanie głosować na PiS, gdy zobaczy kiełbasę zwyczajną po 50 zł/ kg. Nie wcześniej. Ciemny Lud jest niereformowalny.
  @Institoris
  Ten naród wcześniej wymrze niż zmądrzeje....
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Najgorsze jest to ze polowa Polakow tego nie widzi i zaglosuje za tym zlem. Nigdy nie podejrzewalem w Polskim Narodzie takiej, delikatnie mowiac, ignorancji. Wczoraj Pan Varga w swoim wspanialej analizie pieknie okresil nasza obecna sytuacje, nastaja saskie czasy, a czym one sie koncza to juz wiemy.
  @MarekWMont
  ...zagłosuje za tym złem. Za radą plebana !!!!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Droga Czytelniczko, Polacy NIGDY nie grzeszyli szacunkiem dla drugiego. W moim 20-letnim zyciu zawodowym przeszlam przez 5 firm polskichi 2 niemieckie. W polskich firmach chamstwo, lizusostwo i buractwo bylo na porzadku dziennym. Slabszych sie gnebi i zakrzykuje, popiera sie tego, ktory rozdaje profity. Jestem obecnie w firmie niemieckiej i mam nadzieje, ze tak juz pozostanie. Higiena pracy i szacunek dla drugiej osoby to tutaj standard.
  Rzady PiS tylko odrobine podgrzaly atmosfere. Trafili na bardzo podatny grunt ze swoim podjudzaniem i mowa nienawisci. I wcale nie dotyczy to tylko tzw. twardego elektoratu. Oni sa emanacja nas, wiekszosci z nas.
  @eh3.14
  Mam takie same doswiadzenia po 20 latach pracy w USA. Tam slowo dane drugiemu czlowiekowi naprawde znaczy cos waznego, czego sie dotrzymuje. W Polsce, katolicyzm pozbawil Polakow honoru i wszelkiego poszanowania drugiego czlowieka a slowo Polaka dane drugiemu to tylko gest z ktorego na drugi dzien mozna sie wycofac - bo dostaje sie rozgrzeszenie w konfesjonale.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @jozefa
  ... i ja po 25. latach pracy w amerykańskich corporacjach. W Polsce, Katolicyzm ukształtował ludzi na hieny - homo homini lupus est. My tylko umiemy na siebie warczeć i nawzajem okradać.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Ale przecież wyborcy PiS o tych aferach nie słyszeli, a nawet jeśli - to TVPiS już im wytłumaczył, że to kalumnie i fejk.
  Fuczka
  już oceniałe(a)ś
  32
  1
  Wielu Polaków widzi, i to doskonale. Im się to po prostu podoba. Głosują za tym wszystkim z pełną świadomością. I będą walczyć pazurami i zębami, żeby im tego nie odebrano.
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  PiS nie jest normalny. Okres 2015-2020 nie był czasem normalności. Ale normalność znikła już wcześniej, ok. 2008 roku kiedy rozpanoszyły się śmieciówki.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Dopóki płacą kasę, nic, żadna, nawet najgorsza afera, nie zmieni podejścia suwerena do władzy. Przykład? Ostrołęka i elektrownia. A kto wygrał tam pierwszą turę? A.D.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0