Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

 Jestem Polakiem mieszkającym od lat we Francji. 30 czerwca przyjechali do mnie rodzice, którzy zamierzają wziąć udział w drugiej turze wyborów prezydenckich.

- Przed wyjazdem wzięli zaświadczenie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Niestety, pracownik urzędu miejskiego wydający zaświadczenie nie był w stanie wyjaśnić procedury, jaka będzie miała zastosowanie w drugiej turze wyborów.

- 29 czerwca zarejestrowali się na stronie MSZ i rejestracja została zarejestrowana.

30 czerwca otrzymałem jednak informację, iż rejestracja została odrzucona gdyż, cytuję: „Informujemy, że Twój wniosek o dopisanie do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą, złożony w systemie elektronicznej rejestracji wyborców, został odrzucony. Powód odrzucenia: pobrane zaświadczenie o prawie do głosowania.”

Po wysłaniu pytania do Ambasady RP w Paryżu, w środę rano anonimowy pracownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP poinformował mnie:

„Szanowny Panie,

Wydział Konsularny Ambasady RP we Francji potwierdza, że tam, gdzie odbywa się głosowanie osobiste właśnie tak działa zaświadczenie – po jego okazaniu w dniu wyborów otrzymuje się kartę do głosowania, tak jak wyborcy ujęci w spisie wyborczym. Nie ma jednak takiej możliwości w przypadku głosowania korespondencyjnego. Niestety, zgodnie z informacjami dostępnymi dla Państwa na stronach internetowych placówki, wyborcy przebywający we Francji, będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych we Francji wyłącznie korespondencyjnie.

28 czerwca we Francji odbyła się druga tura wyborów municypalnych, Wydział Konsularny Ambasady RP w Paryżu funkcjonuje normalnie i nic nie uzasadnia wyborów w trybie korespondencyjnym. Jestem głęboko poruszony przygotowaniem procedury, która uniemożliwia udział w wyborach Polakom przebywającym za granicą.

Będę się starał nagłośnić sprawę, by konsul umożliwił nam udział w wyborach. Mamy jeszcze trochę czasu, aby znaleźć rozwiązanie.

Czekamy na Wasze listy. Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.