W II turze także zagłosuję na Trzaskowskiego. Ja też jestem Polką. Tu, gdzie mieszkam, też jest Polska. Tu, gdzie pracuję, wychowuję dzieci (nieślubne i nieochrzczone!!!), płacę podatki, robię zakupy, sadzę drzewa, zbudowałam dom, też jest Polska. Moja. Nasza. Wspólna. Nie dam jej sobie odebrać - pisze czytelniczka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Powyborczy poniedziałek. Wyniki dają do myślenia. Pora na telefony – co słychać czy było głosowane. Także do rodziny, o której wiem, że radykalnie popiera PiS i jest twardym elektoratem Dudy. Dzwonię, w końcu cóż znaczy polityka wobec więzów krwi?

Znaczy więcej, niż byłabym sobie w stanie wyobrazić. Mam to szczęście mieszkać w gminie, w której w żadnych wyborach PiS nigdy nie wygrał. Poparcie dla PO, KO i Trzaskowskiego jest po prostu wynikiem racjonalnego, poznańskiego podejścia. I dowiaduję się z drugiej stronie słuchawki: „Zdrajcy narodu, popierają złodziei, opłacani przez Niemców”. „Ale przecież…”. „Co ci dał Tusk?!! Złodzieje!!!!”. „Właśnie dał mi bardzo dużo, np. roczny urlop macierzyński…”.

Boję się, że za dwa tygodnie obudzimy się w Polsce, jakiej nie życzyłbym najgorszemu wrogowi

„Wy zdrajcy, zaprzedańcy, zboczeńcy, gendery, bezbożniki!!!... Was też przekabacili, do Niemiec wypieprzać, nie bruździć tu prawdziwym Polakom !!!”.

Ta rozmowa dużo mnie kosztowała. Pomijam wiele personalnych wycieczek, zajadłości, zaciekłości, zarzutów wyssanych z palca kierowanych przez wiernego wyznawcę jedynie słusznej opcji. Zrobiło mi się niedobrze. Gdybyśmy rozmawiali twarzą w twarz, zarobiłabym jak nic w swą zdradziecką mordę. A gdyby zabójstwa honorowe byłyby u nas praktykowane, naprawdę bałabym się o swoje życie.

Zdradziłam w końcu rodzinę, wartości, Boga, Ojczyznę i Kościół, głosując w pierwszej turze na Trzaskowskiego.

I tak, zrobię to także w drugiej. Ja też jestem Polką. Tu, gdzie mieszkam, też jest Polska. Tu, gdzie pracuję, wychowuję dzieci (nieślubne i nieochrzczone!!!), płacę podatki, robię zakupy, sadzę drzewa, zbudowałam dom, też jest Polska. Moja. Nasza. Wspólna. Nie dam jej sobie odebrać.

Mamy dwa tygodnie na "Być albo Nie Być". To nie gra, nie mamy trzeciego życia

To bardzo przejmujący list. Czy zdarzają się Wam podobne rozmowy, kiedy więzy krwi okazują się nieważne? Piszcie:listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ten pisowski elektorat to jakaś wścieklica, dla mnie niezrozumiała. O co chodzi tym ludziom, poczuli się ważni?, zaistnieli? ale dlaczego tacy pełni nienawiści, zaczadzeni? Spokojnie - żyjcie i dajcie żyć innym.
  @zorromaska
  I vice versa, tylko dubeltowo.
  już oceniałe(a)ś
  2
  50
  @fatsdomino
  nigdy nie spotkałem wyborcy PO zapiekłego w nienawiści , gotowego drżącymi starczymi rekoma bić parasolką albo laską, nigdy też z ust wyborcy PO nie słyszałem takiej lawiny wyzwisk, obelg i oszczerstw. Jesteście pozbawienie krzty krytycyzmu a uwielbienie prezesa przypomina czasy Gomułki.
  już oceniałe(a)ś
  52
  1
  @fatsdomino
  Nie pitol. Kosz.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @jankowiak
  pisobolszewicy, pislamiści, kacze wypierdki, katotaliban, fani długopisa, prezydent Du.p.a, fani Kaczafiego, złodzieje, janusze, grażyny, pislamska hołota, suteren, pisiory, smoleńskie poyeby, sprzedawczyki za 500+...

  ...ot - natychmiast - z mojej symetrycznej pamięci. Po namyśle bym znalazł tego pewnie ze dwa razy więcej, ale po co. Nasze bluzgi są więcej warte, niż ich buzgi?
  już oceniałe(a)ś
  5
  20
  @pedro.666
  zdecydowanie mniej symetrysto. Dodatkowo - czy tak połowę społeczeństwa wyzywali publicznie szefowie partii opozycyjnych? Opozycja rozwaliła sądy?! Opozycja zrobiła z policji partyjnych ochroniarzy? Tu dopiero można wymieniać!!!
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  @pedro.666
  Tylko że określenia cytowane przez jankowiaka pochodzą głównie z ust (prominentnych) polityków PiS, a te twoje - z forum. Jest pewna różnica. Ale ja rozumiem, symetryzm ma swoje prawa...
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  @zorromaska
  poziom elektoratu PiS najlepiej odzwierciedla gratulacja prezydenta dla Trzaskowskiego i reakcja pisowskiego motlochu,i to taki poziom decyduje o tym kto Polska rzadzi.Glowe daje,ze rano 99% pospolstwa bylo w kosciolku iudawajac wzorowych katolikow
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @pedro.666
  w cytowanych przezPania/Pana okresleniach nie ma nienawisci,to po pierwsze
  nie uzywaja ich osoby oficjalne strony opozycyjnej to po drugie
  powstaly jako odzew na ewidentne niszczenie kraju,ktory mial szanse byc wolnym i szanowanym w Europie i na swiecie,zamoznym panstwem to po trzecie
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @zorromaska
  Chyba jednak nie bez powodu Niemcy zakładali obozy koncentracyjne właśnie w Polsce. Trafili na podatny grunt bo dobrze przejrzeli ten zaściankowy, zapyziały, katolicki narodek - tępy, niewykształcony, zawistny, nienawistny, zajadły. Ten pisowski elektorat to potomkowie tamtych szmalcowników, widać jak dużo ich było.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @zorromaska
  Agresja dużej części zwolenników PiS-u bierze się stąd, że mają mnóstwo kompleksów i silne poczucie niższości. Nienawidzą ludzi wykształconych i tych, którym się, lepiej lub gorzej, ale powiodło. W ciepełku 500+ czują się dobrze, poglądy i preferencje inne niż ich własne psują ich dobre samopoczucie i "uaktywniają" ich kompleksy, stąd agresja.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Spotkałem w lesie człowieka. Zaagaił. Ale PiSs dobrze rządzi? Zapytałem, czy od pięciu lat słyszał z ich strony jedno złe słowo na temat Rosji, ato tylko Unia zła, Merkel niedobra, Macron okropny. Zamurowało go. W końcu wydukał, że z sąsiadami trzeba żyć w zgodzie. To dlaczego PiSs wiesza psy na Niemcach, a Rosji nie tyka? Nawet wraku już nie chcą.
  @Paragtaf22
  Jak tak PiS chce zgody z Rosją - to niech np. uzna aneksję Krymu.
  Ciekawe co zrobi Rosja (chyba coś nam da !) ale jeszcze ciekawsze co zrobi UE (powinna wyrzucić "bez żadnego trybu")
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @Paragtaf22
  Jak wygra Biden i Amerykanie się wycofają, przecież jakieś obce wojska muszą być. Niemcom nie starczy, bo mają wojnę wybitą z głowy, ale parę tysięcy Iwanów się znajdzie.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Paragtaf22
  wraku nie chcą bo zardzewiał i do remontu się nie nadaje
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Przepieknie napisane i szczerze!
  Dziekuje.
  @to_znowu_ja
  To nie ich wina. To profesjonalne pranie mózgu w TVPiS.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  to przerażenie światem, który puka do ich dzwi...
  już oceniałe(a)ś
  95
  1
  "Gdybyśmy rozmawiali twarzą w twarz, zarobiłabym jak nic w swą zdradziecką mordę. A gdyby zabójstwa honorowe byłyby u nas praktykowane, naprawdę bałabym się o swoje życie."

  Droga Pani: proszę się bać! I to nie jest żart!

  W dniu wyborów bodajże, telewizja Polsat Historia pokazała film o tym, jak to naziści w Niemczech "kupili" klasę robotniczą, co poskutkowało nieprawdopodobnym, do granic amoku, poparciem dla furrera. Co prawda co i rusz podkreślano, że społeczeństwo wielkiego wyboru nie miało bo Gestapo było wszędzie ale jednak trudno by było zmusić tylu ludzi do podnoszenia rąk w hitlerowskim pozdrowieniu, gdyby sami tego nie chcieli.
  Jeżeli więc ktoś sądzi, że w dzisiejszej Polsce powtórka z tych wydarzeń nie jest możliwa, to jest bardziej naiwny niż dziecko w przedszkolu. Cieszmy się, że Polska nie jest potęgą gospodarczą, CIESZMY się z polnische wirtschaft! Gdyby było inaczej, kaczy faszyści nie musieliby się oglądać na Unię Europejską i urządziliby nam taką Polskę, jaki Deutschland hitlerowcy urządzili swoim rodakom.
  Nie miejcie złudzeń!
  @willie1950
  tym bardziej że patrząc na wyniki wyborów ok. 7% rodaków to jawni faszyści :/
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @olutka81
  i do masy krytycznej dużo nie brakuje, jest czego się lękać
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @willie1950
  Od dawna nie mam zludzeń o jaka Polske chodzi Kaczynskiemu.Widzialam te suche .pomarszczone staroscia dlonie czlonkow smolenskiej procesji wyciagniete w kierunku twarzy mlodych chlopcow stojacych wzdluz trasy ich przemarszu z banerem ,zawierajacym cytat z Lecha Kaczynskiego-a dotyczacym koniecznosci przestrzegania konstytucji...
  Bodajby choc oko wydlubac,choc krwawa ryse na twarzy zostawic...Na szczescie policja nie byla jeszcze tak skundlona jak dzis i "dala rade" ochronic mlodych
  na czele procesji krzyz...To pod nim ,pod tym znakiem.....
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  To zupełnie jak moja sytuacja. Tylko ja już nie dzwonię, szkoda nerwów......
  już oceniałe(a)ś
  80
  0
  Podpisuję się pod tym listem. Pod każdym jego słowem
  @wezyronly1
  Ja tez
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Kategorycznie i głośno odmawiam jakiejkolwiek dyskusji z teściami. Wiedząc o ich sympatiach politycznych oznajmiłem, że mają prawo głosować na kogo chcą, ale ja ich do lokalu wyborczego swoim samochodem nie zawiozę i nie zawiozłem. Wczorajszą próbę skomentowania wyniku wyborów skwitowałem podniesionym głosem, że z ludźmi przesiąkniętymi propagandą nie będę rozmawiał na tematy polityczne KROPKA ! Tak poza tym teściowa to złota kobieta i dogadza mi jak umie, więc szczęśliwie obywa się bez wrogości.
  @OldT
  Oglądałem film o Hansie Franku. Wspaniały człowiek, kochał żonę i dzieci i dbał o nich. Wartości rodzinne.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0