Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Powyborczy poniedziałek. Wyniki dają do myślenia. Pora na telefony – co słychać czy było głosowane. Także do rodziny, o której wiem, że radykalnie popiera PiS i jest twardym elektoratem Dudy. Dzwonię, w końcu cóż znaczy polityka wobec więzów krwi?

Znaczy więcej, niż byłabym sobie w stanie wyobrazić. Mam to szczęście mieszkać w gminie, w której w żadnych wyborach PiS nigdy nie wygrał. Poparcie dla PO, KO i Trzaskowskiego jest po prostu wynikiem racjonalnego, poznańskiego podejścia. I dowiaduję się z drugiej stronie słuchawki: „Zdrajcy narodu, popierają złodziei, opłacani przez Niemców”. „Ale przecież…”. „Co ci dał Tusk?!! Złodzieje!!!!”. „Właśnie dał mi bardzo dużo, np. roczny urlop macierzyński…”.

Boję się, że za dwa tygodnie obudzimy się w Polsce, jakiej nie życzyłbym najgorszemu wrogowi

„Wy zdrajcy, zaprzedańcy, zboczeńcy, gendery, bezbożniki!!!... Was też przekabacili, do Niemiec wypieprzać, nie bruździć tu prawdziwym Polakom !!!”.

Ta rozmowa dużo mnie kosztowała. Pomijam wiele personalnych wycieczek, zajadłości, zaciekłości, zarzutów wyssanych z palca kierowanych przez wiernego wyznawcę jedynie słusznej opcji. Zrobiło mi się niedobrze. Gdybyśmy rozmawiali twarzą w twarz, zarobiłabym jak nic w swą zdradziecką mordę. A gdyby zabójstwa honorowe byłyby u nas praktykowane, naprawdę bałabym się o swoje życie.

Zdradziłam w końcu rodzinę, wartości, Boga, Ojczyznę i Kościół, głosując w pierwszej turze na Trzaskowskiego.

I tak, zrobię to także w drugiej. Ja też jestem Polką. Tu, gdzie mieszkam, też jest Polska. Tu, gdzie pracuję, wychowuję dzieci (nieślubne i nieochrzczone!!!), płacę podatki, robię zakupy, sadzę drzewa, zbudowałam dom, też jest Polska. Moja. Nasza. Wspólna. Nie dam jej sobie odebrać.

Mamy dwa tygodnie na "Być albo Nie Być". To nie gra, nie mamy trzeciego życia

To bardzo przejmujący list. Czy zdarzają się Wam podobne rozmowy, kiedy więzy krwi okazują się nieważne? Piszcie:listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.