Najwyższy czas zacząć pokazywać Andrzeja Dudę takim, jakim jest w istocie: osobą bez kręgosłupa, bez szacunku do samego siebie, "chłopcem na posyłki" posła (!) Jarosława Kaczyńskiego, zadowolonym z siebie długopisem szkodzącym wizerunkowi Polski w Europie - pisze czytelnik w bardzo emocjonalnym podsumowaniu pierwszej tury wyborów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

A więc jesteśmy po pierwszej turze wyborów i trudno zachować resztki optymizmu i nadziei na korzystny wynik w turze drugiej. Korzystny, czyli odsunięcie od władzy obecnego prezydenta.

Większość obywateli albo po raz kolejny widzi go jako głowę państwa, albo im to – mówiąc kolokwialnie – wisi, czyli nie mają nic przeciw temu. Jakież to smutne! Nie jest przecież tajemnicą, że prawie wszystkie działania „dobrej zmiany”, które cieszą się poparciem społeczeństwa, dotyczą pieniędzy. Te 500 plus, 300 plus, wyprawka plus, emerytura plus itp. pozwalają kupić społeczeństwo w taki sam sposób, w jaki kupowano głosy poparcia jeszcze w starożytnym Rzymie.

Czy głosy Polaków za granicą zostaną policzone?

PiS skorumpował ogromną rzeszę Polaków do tego stopnia, że zapomnieli, iż oprócz pieniędzy są jeszcze inne wartości. Po co im Konstytucja, demokracja, swobody obywatelskie, wolność wypowiedzi, sprawiedliwe sądy, niezależne organizacje, samorządy? Nic dla nich nie znaczy tolerancja czy poszanowanie godności każdego człowieka.

Co nas czeka, jeśli Andrzej Duda wygra wybory?

Ci ludzie cieszą się, gdy policja polityczna (niedługo innej nie będzie) wystawia horrendalny mandat kobiecie za „udział w zgromadzeniu” (jednoosobowym) albo rozbiera do naga i zakuwa w kajdanki kogoś, komu nie podoba się urzędujący prezydent. Ich wrogiem jest kilka kobiet z kwiatami w ręku, otoczonych zwartym kręgiem „stróżów prawa”. Jakże często słyszy się słowa: „Będę na niego głosować, bo dał mi 500 plus”.

To wszystko w zwielokrotnionej skali czeka nas po drugiej turze wyborów, jeżeli w Pałacu zasiądzie po raz drugi „prezydent wszystkich Polaków”. Prezydent, którego aktualnym programem wyborczym było obśmiewanie i obrzydzanie kontrkandydatów, a przede wszystkim Rafała Trzaskowskiego. Najwyższa pora zmienić retorykę kampanii wyborczej. Owszem, należy do znudzenia powtarzać, że nowy prezydent nie odbierze nabytych uprawnień, a więc 500 plus i wiek emerytalny pozostaną bez zmian.

Co ważniejsze jednak, Rafał Trzaskowski powinien nie tyle agitować, dlaczego powinien zostać wybrany, ale dowodzić, dlaczego Duda NIE powinien zostać wybrany.

Kampania wyborcza w drugiej turze musi być bardziej ostra

Łatwo jest przecież wyszukać spośród archiwalnych materiałów ostatnich pięciu lat te, które pokażą, jak nasz prezydent łamie Konstytucję, mówi głupoty, okazuje nienawiść czy co najmniej niechęć do sporej grupy Polaków, pogardę do Unii Europejskiej. Jak sam zmienia zdanie w niektórych sprawach (związki partnerskie, UE), a o innych mówi, że zmieniając zdanie, kłamią albo są niespełna rozumu. Jak z twarzą purpurową ze złości wyrzuca z siebie stek bzdur, aż jego własna żona musi go delikatnie mitygować.

Najwyższy czas zacząć pokazywać Andrzeja Dudę takim, jakim jest w istocie: osobą bez kręgosłupa, bez szacunku do samego siebie, „chłopcem na posyłki” posła (!) Jarosława Kaczyńskiego, niekompetentnym prawnikiem, zadowolonym z siebie długopisem szkodzącym wizerunkowi Polski w Europie.

Apeluję: rodacy! Przejrzyjcie wreszcie na oczy! Zostało mało czasu. Boję się, że za dwa tygodnie obudzimy się w Polsce, jakiej nie życzyłbym najgorszemu wrogowi.

Mocne! A może trzeba inaczej? Nie dzielić, tylko łączyć, zasypywać doły! Czekamy na Wasze komentarze.

Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jestem załamana , Polska jest tam gdzie jest duda? Ludzie naprawdę tego chcecie?
  @ont
  Nie ma się co załamywać. To, że jesteśmy rządzeni przez tłuszczę nie znaczy, że mamy się temu poddawać. Przesłanie utrzymania wolności powinno być głównym motto Trzaskowskiego.
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  @ont
  No niestety, znaczaca czesc Polakow wlasnie tego chce, albo po prostu w swoim nieogarnieciu rzeczywistosci nawet nie wie, czego moglaby chciec.
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  @ont
  Wielu już się TAM dobrze urządziło i przyzwyczaiło do tego zapachu.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @Jokanda
  mam nadzieje, ze to drugie
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @ont
  Również jak Pan Michał Kwast, obawiam się bardzo o społeczeństwo,
  bo o siebie nie mam żadnych obaw. Przeżyłem już 70 lat i jak sam mówię,
  najpiękniejsze fragmenty swego życia mam już poza sobą, mam wspaniałą
  czwórkę dzieci z których jestem bardzo dumny i kocham je bardzo i o Nie
  nie mam też żadnych obaw, bo żyją poza granicami kraju. Ale obawiam się
  najbardziej o tych którzy właśnie wybierają Dudę i jego zniewalającą go
  partię PiS, bo to moim zdaniem jest dla swych wyborców najgorszy ze
  wszystkich wariantów, którego skutki negatywne oni najbardziej odczują.
  Bo to jest coś jak ,,Pakt z Diabłem", którego nie potrafili dostrzec, a który
  to właśnie ich pozbawi najbardziej szans życiowych, gdyż nie są absolutnie
  na taką zmianę jaką wprowadzi prezes i jego partia. Sami będą kosztami
  obietnic jego najbardziej krzywdzeni i jego obłudną polityką i powiedzenie
  ,,Polak mądry po szkodzie" dalej nie będzie spełniało swej przepowiedni.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Cóż, niestety Polska taka właśnie jest... Też się boję, że za dwa tygodnie dotychczasowy kurs zostanie utrwalony i w dalszym ciągu będziemy dryfować (wersja optymistyczna) lub pruć w stronę totalnej destrukcji, degeneracji i demoralizacji. Nie wiem, jak to powstrzymać. Zwycięstwo Trzaskowskiego byłoby pierwszym krokiem, przynajmniej pozwoliłoby zahamować rozpęd legislacyjny PISu, ale boję się czym będą tę stratę kompensować. Jakim szczuciem, pogłębianiem podziałów, szukaniem wrogów. Zwłaszcza w perspektywie zbliżającego się kryzysu. Tak czy siak nie ma wyjścia, trzeba robić wszystko, żeby jak najszybciej pozbawić PIS władzy, zwłaszcza nad umysłami i sercami ludzi.
  @baczek2016
  Wmawiać im, że są cudowni, że się ich szanuje i rozumie, słowem dowartościować zwolenników pisu trza. Inne metody będą całkowicie nieskuteczne.
  już oceniałe(a)ś
  0
  6
  Ja jestem lepszej myśli, niż byłem przed I turą. Duda nie znajdzie nigdzie nowych wyborców, w przeciwieństwie do Trzaski. Oczywiście nie znaczy to, ze PiS nie fundnie nam jakiegoś stanu wyjątkowego, gdyby Duda jednak przegrał, ale to już inna historia.
  @bambulibambolak
  Po co stan wyjątkowy. Wystarczy sfałszować wybory i pozamiatane.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @zwinka1
  Fałszerstwo, gdyby zostało ujawnione, wyszłoby im bokiem.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @zbych21
  Tak jak łamanie Konstytucji, zawłaszczanie sądów, kłamstwa smoleńskie, itd. itp.?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Pamiętajmy, że tylko około 1/3 dorosłych ludzi w kraju do popaprańcy pisowscy. Dorośli, a kompletnie niedojrzali. Znaczy, niesamodzielni i bez własnego zdania.
  @DariuszDar
  To prawda, tylko że oni decydują o losie pozostałych. NSDAP zdobyło władzę 37% głosów, a reszta jest historią. I wtedy w Niemczech i teraz w PL przeciwnicy reżimu nie potrafią się zjednoczyć. Podgryzamy się nawzajem, a monstrum rośnie. Przy wsparciu księży, pieniędzy z budżetu. W krótkim czasie utrwalił się nowy system kastowy, w którym pisi suweren czuje się awangardą.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @abdf
  Na tym polega demokracja, czego byś chciał? Króla? Rady starszych?
  już oceniałe(a)ś
  0
  4
  @pan-troglodytes
  Narodu, który nie jest totalnie ogłupiony propagandą z ambony i TV PiS.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Doły będzie można zasypywać dopiero wtedy, gdy zmieni się cała władza, nie tylko prezydent. Żadna kampania wyborcza nie scali naszego społeczeństwa. Podział, którego dokonał zwyczajny poseł jest tak głęboki, że tylko edukacja i wieloletnia ciężka praca mądrych i uczciwych ludzi może go odwrócić.
  @Gabes
  Mądrych i uczciwych ...
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @Gabes
  + REALNY rozdział KRK od państwa ... Bez którego NIC sie nie zmieni...
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @JacMin
  Mądrzy ludzie to wiedzą.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @JacMin
  Dokładnie tak. Kler rozerwie ten kraj na strzępy, byle tylko jakiś ochłap wyrwać dla siebie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  MOBILIZACJA! PRZEKONUJMY LUDZI! WYPAD2020!
  @HBHBHBHBHB
  Nic na siłę. Albo sami podejmą właściwą decyzję albo nie. Myślę o tej 1/3, która nie chce iść głosować.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Pewnie znowu wybiora tego pajaca, a pozniej beda plakac I lamentowac. Okazuje sie, ze polacy to w przewazajacej wiekszosci to narod idiotow
  @cmazui@yahoo.com
  Tylko że ta większość nie czyta tego co o nich sądzisz i nie pozna twojej opinii. Zresztą to bez znaczenia bo największą rolę odgrywają obiecywane darmowe pieniądze. To jest tragedia Polski.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Wklejam bez zgody autora, ale chyba nie będzie protestował:
  olek1303
  Gazeto, odblokuj się dla wszystkich. Znieś abonament. Nie zajmuj się zaś głupotami w stylu kto jak głosował na Żoliborzu.
  @roberth
  to też dobry postulat do tvn24
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @fabia
  To, niestety, nie musi być aż tak skuteczne. Mnóstwo ludzi, mając nawet nieograniczony wybór, i tak zdecyduje się na 19.30!
  Że słowem pisanym chyba łatwiej.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @roberth
  Na czas kampanii przynajmniej.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0