Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

LIST OTWARTY BYŁYCH MINISTRÓW FINANSÓW DO PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO I MINISTRA FINANSÓW TADEUSZA KOŚCIŃSKIEGO

Polacy mają prawo wiedzieć, czy grozi im katastrofa finansów państwa. W kwietniu dochody budżetu państwa z VAT spadły o 22,5%. Jest to najgłębszy spadek w historii, a przecież dochody te stanowią 40% całości przychodów państwa polskiego.

Spadek dochodów w maju z pewnością się znacząco pogłębił. O ile bowiem dochody kwietniowe odzwierciedlały aktywność gospodarczą w marcu, to dochody w maju są wynikiem aktywności kwietniowej. Wiemy już, że była ona dramatycznie niższa niż miesiąc wcześniej. To dalsze pogorszenie sytuacji gospodarczej widać w dynamice sprzedaży detalicznej, która po nie spotykanym wcześniej spadku w marcu o 7 proc. rok do roku, w kwietniu odnotowała jeszcze silniejsze załamanie sięgające aż -22,6 proc.!

Załamanie przychodów podatkowych następuje nie tylko ze względu na spadek aktywności gospodarczej, ale także ze względu na zjawisko tzw. pro-cykliczności tych dochodów - szczególnie dotkliwe w przypadku dochodów z VAT. Dane kwietniowe pokazują jego niszczycielską siłę: spadek dochodów z VAT był ponad trzy razy silniejszy niż powiązanej z nim sprzedaży detalicznej. Rząd uparcie lekceważył jego istnienie, mimo ostrzeżeń ekonomistów, i konsekwentnie zadłużał państwo w okresie rekordowo sprzyjającej koniunktury w Europie, gdy inne kraje czyniły oszczędności poprzez nadwyżki w budżecie.

Polacy, idąc do urn 28 czerwca, by wybrać prezydenta RP mają prawo wiedzieć, jaki jest prawdziwy stan gospodarki polskiej. Czy czekającemu ich w nadchodzących miesiącach wzrostowi bezrobocia nie będzie towarzyszył głęboki kryzys finansów państwa. Minister finansów i rząd nie mają prawa ukrywać przed rodakami prawdziwego stanu gospodarki. Wiemy, że majowe dochody podatkowe, w tym z VAT, są dobrze znane ministrowi finansów już od wielu dni. Dlatego żądamy natychmiastowego upublicznienia dochodów podatkowych, a szczególnie dochodów VAT, za maj 2020.

VAT. Dochody budżetu państwa z  podatku spadły o 22,5 proc - pisze były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski w liście do Mateusza MorawieckiegoVAT. Dochody budżetu państwa z podatku spadły o 22,5 proc - pisze były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski w liście do Mateusza Morawieckiego Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta

Podpisali: Leszek Balcerowicz, Jarosław Bauc, Marek Belka, Andrzej Olechowski, Jacek Rostowski, Mateusz Szczurek

Pierwsza o liście ministrów poinformowała "Rzeczpospolita".

Co myślicie o liście byłych ministrów finansów? Boicie się, że kasa państwa jest pusta? Piszcie: Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.