Leszek Balcerowicz, Jarosław Bauc, Marek Belka, Andrzej Olechowski, Jacek Rostowski, Mateusz Szczurek - byli ministrowie finansów w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego pytają, czy Polsce grozi zapaść ekonomiczna w związku z tym, że dochody z podatku VAT spadły o 22,5 proc.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

LIST OTWARTY BYŁYCH MINISTRÓW FINANSÓW DO PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO I MINISTRA FINANSÓW TADEUSZA KOŚCIŃSKIEGO

Polacy mają prawo wiedzieć, czy grozi im katastrofa finansów państwa. W kwietniu dochody budżetu państwa z VAT spadły o 22,5%. Jest to najgłębszy spadek w historii, a przecież dochody te stanowią 40% całości przychodów państwa polskiego.

Spadek dochodów w maju z pewnością się znacząco pogłębił. O ile bowiem dochody kwietniowe odzwierciedlały aktywność gospodarczą w marcu, to dochody w maju są wynikiem aktywności kwietniowej. Wiemy już, że była ona dramatycznie niższa niż miesiąc wcześniej. To dalsze pogorszenie sytuacji gospodarczej widać w dynamice sprzedaży detalicznej, która po nie spotykanym wcześniej spadku w marcu o 7 proc. rok do roku, w kwietniu odnotowała jeszcze silniejsze załamanie sięgające aż -22,6 proc.!

Załamanie przychodów podatkowych następuje nie tylko ze względu na spadek aktywności gospodarczej, ale także ze względu na zjawisko tzw. pro-cykliczności tych dochodów - szczególnie dotkliwe w przypadku dochodów z VAT. Dane kwietniowe pokazują jego niszczycielską siłę: spadek dochodów z VAT był ponad trzy razy silniejszy niż powiązanej z nim sprzedaży detalicznej. Rząd uparcie lekceważył jego istnienie, mimo ostrzeżeń ekonomistów, i konsekwentnie zadłużał państwo w okresie rekordowo sprzyjającej koniunktury w Europie, gdy inne kraje czyniły oszczędności poprzez nadwyżki w budżecie.

Polacy, idąc do urn 28 czerwca, by wybrać prezydenta RP mają prawo wiedzieć, jaki jest prawdziwy stan gospodarki polskiej. Czy czekającemu ich w nadchodzących miesiącach wzrostowi bezrobocia nie będzie towarzyszył głęboki kryzys finansów państwa. Minister finansów i rząd nie mają prawa ukrywać przed rodakami prawdziwego stanu gospodarki. Wiemy, że majowe dochody podatkowe, w tym z VAT, są dobrze znane ministrowi finansów już od wielu dni. Dlatego żądamy natychmiastowego upublicznienia dochodów podatkowych, a szczególnie dochodów VAT, za maj 2020.

VAT. Dochody budżetu państwa z podatku spadły o 22,5 proc - pisze były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski w liście do Mateusza Morawieckiego
VAT. Dochody budżetu państwa z podatku spadły o 22,5 proc - pisze były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski w liście do Mateusza Morawieckiego  Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Podpisali: Leszek Balcerowicz, Jarosław Bauc, Marek Belka, Andrzej Olechowski, Jacek Rostowski, Mateusz Szczurek

Pierwsza o liście ministrów poinformowała "Rzeczpospolita".

Co myślicie o liście byłych ministrów finansów? Boicie się, że kasa państwa jest pusta? Piszcie: Listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  W tej sytuacji nie mozna pozwolić PiS-owi na oddanie władzy i odpowiedzialności. Prezydent - ok, dla opozycji - aby nie było ułaskawień, ale rząd niech zostanie. Oni muszą się tą władzą zadławić. To skutecznie wyleczy suwerena z chorej miłości.
  @Sopotpozdrawiasuwerena
  Zakladasz, moim zdaniem naiwnie, ze suweren jest w stanie powiazac przyczyne ze skutkiem. Juz nie takie rzeczy suweren "zrozumial" i wybaczyl.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @panmarek
  Ale w którymś momencie coś mu zaświta. Np. jak 500+ starczy tylko na jedno pół litra a na następne 0,5 to już trzeba będzie urodzic kolejne dziecko.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @Sopotpozdrawiasuwerena
  prezydent z opozycji jest wylacznie gwarancja ze Sejm nie bedzie dalej niszczyl panstwa...

  w dalszym ciagu rzad i odpowiedzialnosc za kraj beda pisowskie...

  i to jest najlepszy mozliwy uklad
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Sopotpozdrawiasuwerena
  Nie doceniasz suwerena - przecież słyszeliśmy już, że było tak wspaniale, tylko przyszła epidemia i no niestety. Gdy Trzaskowski będzie blokować łamanie prawa oraz finansowe machloje, TVP codziennie będzie załamywać ręce, jak to prezydent przeszkadza rządowi w walce z kryzysem. Senat przeszkadza już teraz, pamiętasz? No i brak wyborów 10 maja to przecież też wina Senatu. Jedyna nadzieja, że się Trzaskowski dorobi w swojej kancelarii 'komórki propagandowej', która dzień i noc będzie tłumaczyć jego decyzje suwerenowi tak, by ten zrozumiał. Nie będzie to łatwe, ale nie niemożliwe.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Nie marudźcie szanowni panowie, bo nie macie pojęcia o VATowskich dochodach!!! Panowie Morawiecki i Sasin polecili juz Poczcie Polskiej przerobienie zbędnych zestawów wyborczych z ubiegłego miesiąca na pięćset złotowe banknoty, które z nadwyżka pokryją potrzeby polskiego budżetu. Wystarczy nawet na szesnastą i siedemnastą emeryturę oraz na pomalowanie stępki od szczecińskiego promu:))
  @korab1
  Po czym przydzielą order Orła Białego Sasinowi za zabezpieczenie papieru na potrzeby druku
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @pag1951
  i BEZTRYBOWEMU order Czarnego Kaczora
  za to że nie spał do wieczora
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Jest krew.
  Dziś na Onecie groźny raport NBP dot. sektora bankowego.
  Trzymajmy się za kieszenie.
  Bo będzie wielkie pierdooolnięcie.
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  Przed wyborami to władza może pokazać Dudę. Nic innego nie pokaże i nic jej nie zmusi. Ew. wyrok sądowy to będzie 'zebranie przy kawie i ciasteczkach". Już to przerabialiśmy. Ale nagłasniac trzeba, może co któryś suweren coś zrozumie.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Pan Prezydent, daliśmy 500 plus,300 plus, 1000 plus no i w domyśle 100mld minus.Czy wyjdzie na zero czy generalnie duży minus
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  List ten pokazał, że kasa państwa staje się niewydolna, a "prezenty" przedwyborcze jeszcze pogorszyły jej stan. Dla nas seniorów emerytura jest jedynym dochodem , a z doświadczeń kryzysów finansowych wynika, że dla ratowania sytuacji zmniejsza się najpierw i to dość znacznie emerytury. Tak było w Grecji. Wprawdzie koronawirus zabija przede wszystkim ludzi starych , ale na razie w Polsce wg statystyk ministerstwa nie są to liczby szokujące . Tylko nie wiemy, czy prawdziwe, bo onkolodzy, kardiolodzy, pulmonolodzy alarmują . Obawiamy się, że obecne otwarcie i wygonienie seniorów z domów na głosowanie, tę statystykę mocno zmieni na "korzyść" rządu, ale nie uratuje finansów publicznych.
  Na drukowanie pieniędzy mogą sobie pozwolić Stany Zjednoczone, bo dolar to podstawowy pieniądz światowy , dla Polski to zawał finansowy. "Dobra zmiana" musi teraz wykazać, że jest faktycznie dobra i nie należy ją w tym wyręczać, ale patrzyć na ręce.
  @Stary85+

  Obniżka stóp procentowych przez Glapę w zasadzie likwiduje waloryzację emerytur i rent, która w normalnym państwie odpowiadałaby inflacji.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ale kogo to obchodzi ? jest 500+ jest 13 i 14 emerytura. Co jeszcze ? Toż to same "niebo" !
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Rzeczywiście to kryzys. Tych 22% zabraknie na TVP Info, ochronę Prezesa, Prezydenta i Premiera i najpilniejsze potrzeby naszych świeżo uwłaszczonych na swoim rodzin pisowskich. A tu jeszcze co i raz trzeba po wypadkach drogowych flotę samochodową SOP wymieniać, a jeszcze w Ministerstwu Zdrowia respiratory refundować, a i trochę działek dla potrzebujących przygotować. I jeszcze ta zajadła totalna opozycja za judaszowe srebrniki niemieckich rewizjonistów i popleczników LGTB utrzymywana!
  już oceniałe(a)ś
  4
  0