Mój list nie jest nawoływaniem do cenzury i karania. Jest to wyrażenie sprzeciwu wobec tej wizji praw człowieka i konstytucjonalizmu, które z konieczności rzeczy ujawniła wypowiedź osoby nauczającej na KUL - pisze w liście prof. Ewa Łętowska
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jego Magnificencja Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Ks. Prof.  dr hab. Antoni DĘBIŃSKI

Wielce Szanowny Księże Rektorze,

Piszę w bardzo przykrej sprawie. Dla prawnika - naukowca prawoznawcy ogromnym problemem w naszych czasach staje się nadużywanie autorytetu nauki w celach bieżącej polityki przez osoby uprawiające i naukę, i politykę. Jeszcze gorzej, gdy formy wykorzystania tego autorytetu przybierają postać nieakceptowalną z punktu widzenia etyki naukowej. Przed kilkoma laty uczestniczyłam w pracach Komitetu Etyki w Nauce i tym sprawom poświęcaliśmy wiele troski, a ja miałam okazję współpracować wówczas z ks. prof. Andrzejem Szostakiem z KUL, którego darzę ogromnym szacunkiem.

Otóż przed kilkoma dniami byłam świadkiem wypowiedzi medialnej pracownika KUL, dr. hab. Przemysława Czarnka w programie “Studio Polska”, TVP Info, sobota, 13 czerwca 2020 r. Jego wypowiedź dotyczyła praw człowieka, które określił jako „idiotyzm”. Całość wypowiedzi brzmiała mniej więcej tak: „Brońmy rodziny przed tego rodzaju zepsuciem, deprawacją, absolutnie niemoralnym postępowaniem. Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją”.

Mój list jest wyrazem sprzeciwu

Rozumiem delikatność materii. Rozumiem prawa dyskursu politycznego i wiem, jaka jest różnica między nim a dyskursem naukowym. Ale zadaję sobie pytanie, czego naucza się o prawach człowieka, o równości i dyskryminacji jako pojęciach konstytucyjnych na KUL, skoro pan Czarnek prowadzi dydaktykę w ramach Katedry Prawa Konstytucyjnego w Instytucie Nauk Prawnych, a występując publicznie w taki sposób – wspiera się tytułem naukowym. I nawet przy kompletnie odmiennym światopoglądzie po prostu nie godzi się pracownikowi naukowemu, prawnikowi w ten sposób mówić o ludziach, równości i prawach człowieka, bo to uchybia rzetelności i godności pracownika naukowego.

Mój list nie jest nawoływaniem do cenzury i karania. Jest to wyrażenie sprzeciwu  wobec tej wizji praw człowieka i konstytucjonalizmu, które z konieczności rzeczy ujawniła wypowiedź osoby nauczającej na KUL. Mam nadzieję, że to nie jest wizja praw człowieka i konstytucjonalizmu oficjalnie wspierana przez społeczność naukową KUL.

Z wyrazami szacunku

Czekamy na Wasze listy. Piszcie na listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Szacunek dla Pani Profesor, współczucie dla studentek i studentów KUL. Gdybym był rektorem nie wahałbym się ani chwili.
  @clock
  Ja też bym mu, cytując Kiepskiego, "zasadził kopa".
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @clock
  Jedynym możliwym krokiem ze strony KUL jest podjęcie sprawy przez komisję dyscyplinarną i zawieszenie P.Cz. w obowiązkach do czasu zaprzestania działalności politycznej. To jest minimum - przyzwoitości.
  już oceniałe(a)ś
  32
  0
  @clock
  Z tym współczuciem dla studentów/ek to przesada. Świaropogląd implementowany na tej uczelni, którą sami wybrali, określa jej nazwa - oksymoron: KATOLICKI Uniwersytet Lubelski.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  Podpisuję się obiema rękami pod listem Pani Profesor!
  @touchdown!
  Ja też, 100/100.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  jak widać, dr hab. nie jest jeszcze gwarancją elementarnej wiedzy i uczciwości. Profesor z mojej szkoły mówił o wykształceniu wyższym bez podstawowego. A PC ma jeszcze wyższe - i jeszcze bardziej widać brak podstawowego... karma wraca!
  już oceniałe(a)ś
  86
  0
  Uczelnia jest wszakże katolicka, znaczy prawa, i sprawiedliwa...
  O co to halo? Wszak do ewangelisty Mateusza i Łukasza dołączają następni.
  już oceniałe(a)ś
  80
  0
  Sorry, jaką uczelnia (tu KUL) tacy pracownicy naukowi. Ten dr hab. Przemysław Czarnek jest w PiS tylko dzięki takim poglądom. To jest przykre, ale taka jest prawda.
  już oceniałe(a)ś
  68
  0
  Jaki tam "pracownik naukowy"! Zwykła KUL-wa!
  już oceniałe(a)ś
  67
  0
  Andrzeju D., Przemysławie Cz., Patryku J., Janie W. ? nie bądźcie głusi i obojętni na prawa wykluczonych, zwłaszcza gejów i lesbijek należących do pis i kleru katolickiego kościoła. Opamiętajcie się!
  @DariuszDar
  Groch o ścianę, niestety.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Nie godzi się przyzwoitemu człowiekowi wygłaszać takich opinii. Katolikowi. Szanuj bliźniego swego jak siebie samego. To nie dla pisowcow, u nich obowiązuje chamstwo i serwilizm.
  @agmag11
  Minus (wielki) za katolika. Innym przystoi?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0