Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ściągalność abonamentu uaktywnia się, gdy emeryci dostają dodatkową gotówkę. Egzekucja nie może nastąpić przy emeryturach niższych niż 1400 zł, tak mnie poinformowano w roku 2019 w moim urzędzie skarbowym.

Tymczasem w ubiegłym roku zabrano mi 890 zł, choć moja emerytura wynosiła 1020 zł, czyli uprawniała mnie do zwolnienia z płacenia tego haraczu. Wysłałam informację do KRRIT. Nie otrzymałam żadnej odpowiedzi, ale uznałam sprawę za załatwioną.

Płaciłam abonament do czasu likwidacji książeczek. Czekałam na nadanie mi numeru indywidualnego. Nie otrzymałam go.

Znamienne jest to, że karani są emeryci, najubożsi, którzy figurują w rejestrach Poczty Polskiej, a więc kiedyś płacili abonament.

Prowadząc korespondencję z KRRiT oraz Pocztą Polską, wywnioskowałam, że nie uznają ustawy z 2005 roku, która mówi o zwolnieniu z płacenia abonamentu emerytów z niskimi dochodami (ich emerytura nie nie przekracza kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Serial abonamentowy

Skarbówka zajmuje konta emerytów za zaległy abonament RTV, nawet jeśli się wyrejestrowali. Starsi ludzie zostają bez środków do życia

Propaganda za pieniądze emerytów. Tysiącom starszych Polaków skarbówka zajmuje konta za zaległy abonament. Poszkodowanym zostaje sąd

Minister Sasin: Proszę Pocztę o wstrzymanie ściągania abonamentu RTV

Poczta Polska przekierowuje prośbę ministra Sasina, by nie ściągać już abonamentu. I dalej zbiera opłaty

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.