Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Silny prezydent, wspólna Polska" - takim hasłem będzie posługiwać się w kampanii wyborczej Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP.

Rafał Trzaskowski odniósł się do głosów, że jego hasło w wyborach prezydenckich 2020 - "Silny prezydent, wspólna Polska" - nawiązuje do hasła Lecha Kaczyńskiego z 2005 roku. - Ono ma się tak kojarzyć, bo teraz naprawdę potrzebujemy silnego prezydenta - podkreślił.

Co zdaniem naszego czytelnika znaczy „silny prezydent”?

  1. Nie wyręcza sądu ułaskawiając bez prawomocnego wyroku.
  2. Nie zaprzysięga sędziów w nocy i bez udziału mediów.
  3. Nie zaprzysięga sędziów wbrew konstytucji.
  4. Nie podpisuje ustaw: uchwalanych nocą, rządowych jako poselskich, procedowanych w ciągu jednego dnia „bez żadnego trybu”, ograniczających niezawisłość sądów i niezależność sędziów, sprzecznych z ustawodawstwem Unii Europejskiej.
  5. Zgłasza inicjatywę ustawodawczą: reformę rozdzielającą Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości, przywracającą kontradyktoryjność procesu sądowego, reformę oddzielającą telewizję publiczną od możliwości ingerencji polityków partii rządzącej.

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl. Czy Rafał Trzaskowski ma szansę na pokonanie Andrzeja Dudy. Dlaczego tak/nie? Czekamy na wasze opinie.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.