Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Cham niezbuntowany” to tytuł najnowszej książki Rafała Ziemkiewicza, prawicowego dziennikarza i publicysty. Na wniosek stowarzyszenia „Nigdy Więcej” Allegro wycofało książkę ze sprzedaży. Powodem miały być treści antysemickie. Ziemkiewicz twierdzi, że nie ma w niej takowych. Głos w sprawie zabrał też Jarosław Pucek, były kandydat na prezydenta Poznania i kandydat na senatora z listy PiS. Twierdzi, że to dziwne, że można kupić na Allegro „Mein Kampf”, a Ziemkiewicza nie.

„Mein Kampf” można kupić tylko z komentarzem

„Mein Kampf” Hitlera należy do najbardziej skrajnych przykładów faszystowskiej, antysemickiej propagandy i jego sprzedaż w celu promowania treści ideologicznych powinna być jednoznacznie potępiona i zabroniona – przypomina Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”.

W świetle prawa i etyki dopuszczalne jest wyłącznie posługiwanie się „Mein Kampf” jako dokumentem historycznym, a zatem dozwolona jest sprzedaż wydań „Mein Kampf” opatrzonych właściwym komentarzem krytyczno-historycznym. Poza tym zgodnie z polskim prawem dopuszczalny jest handel historycznych wydań „Mein Kampf” ze względu na ich wartość kolekcjonerską/historyczną.

Sprzedaż wydań współczesnych „Mein Kampf” bez komentarza krytycznego nie jest dopuszczalna. Część I „Mein Kampf” Hitlera ukazała się w lipcu 1925 roku, a część II w grudniu 1926 roku. W 1930 roku obydwa tomy połączono w jeden. Książka stała się manifestem ideologii nazistowskiej. Hitler otwarcie pisał w niej o swoich politycznych planach. O wszystkie społeczne i polityczne problemy oskarżał Żydów, którzy według niego należeli do niższej rasy i nie byli w pełni ludźmi.

„Mein Kampf” ma dziś przestrzegać 

Po wojnie prawami autorskimi do „Mein Kampf” dysponował niemiecki kraj związkowy Bawaria. Podjęto decyzję o niepublikowaniu książki, nie zgadzając się także na jej wydanie poza granicami Niemiec. Władze Bawarii ścigały na drodze sądowej próby łamania lub obchodzenia prawa autorskiego. W myśl niemieckiego prawa po siedemdziesięciu latach od śmierci Hitlera Bawaria utraciła prawa autorskie do publikacji (od 2016 roku). W 2017 roku w Niemczech ukazało się wydanie „Mein Kampf” opatrzone krytycznym komentarzem naukowym monachijskiego Instytutu Historii Współczesnej. Historycy oddali czytelnikom dwutomową książkę, wyjaśniającą ideologiczne manipulacje i fałsze w manifeście Hitlera. Nowa naukowa publikacja miała przestrzegać przez zbrodniczym dziedzictwem nazizmu.

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.