Kajdanki, przeszukanie - wszystko na oczach dziecka, potem noc "na dołku"... za nielegalne rozwieszanie plakatów. Organizacje społeczne protestują przeciwko metodom policji
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowni Państwo,

8 czerwca została zatrzymana i jest przetrzymywana aktywistka, która miała brać udział w rozwieszaniu plakatów oskarżających ministra Łukasza Szumowskiego o nadużycia korupcyjne i zaniechania w związku z pandemią COVID-19.

Wyprowadzono ją z domu w kajdankach, noc spędziła w areszcie. Policja przeszukała jej mieszkanie, łącznie z piwnicą, w obecności rodziców i małoletniej córki (bez nakazu, na tzw. blachę) oraz zarekwirowała nośniki informacji. Uczestniczyło w tym pięciu funkcjonariuszy.

9 czerwca zatrzymany został z tego samego powodu kolejny aktywista.

Dane obu osób zostały upublicznione przez media związane z rządem.

Zastosowane środki są nieproporcjonalne do wagi ewentualnego zarzutu, zwłaszcza że jako pretekst do opisanych działań funkcjonariuszy policji podano „podejrzenie kradzieży z włamaniem na szkodę spółki AMS na kwotę 450 zł”.

Stanowczo protestujemy przeciwko takim metodom! Od policji żądamy uwolnienia aktywistów, wyjaśnienia sytuacji i wyciągnięcia konsekwencji wobec funkcjonariuszy. Uważamy, że tego typu działania policji mogą wywołać efekt mrożący wobec działaczek i działaczy obywatelskich.

Akcja Demokracja

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

KOD

Obywatele RP

Ogólnopolski Strajk Kobiet

Wolne Sądy

Zostałeś źle potraktowany przez policję? Zauważyłeś jakąś nieprawidłowość? Wypowiedz się na temat zatrzymania aktywistów: Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Patologia i Smród
  już oceniałe(a)ś
  26
  0
  To jest policja służąca Polakom? To jest organ, którego każde bezprawne działania wytłumaczy smarczak. Gdzie się podział mój ulubieniec ciarka? W ślady policji idzie sanepid.
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  To są oddziały ZOMO na usługach mafii rządzącej
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Za nadużycia i naruszenia wolności obywateli, bezprawne najście i kipisz w domu przez policję, działanie jak ZOMO, UB i SB należy pozbawić policjantów prawa do policyjnej emerytury,. Zastosować wobec nich anty ubecką i anty milicyjną ustawę. Tak samo należy postąpić wobec nie przestrzegających prawa prokuratorów.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Tyle razy już pisałem, że to nie jest policja tylko pisbolszewicka milicja pełna debil którzy teraz pławią się w chwilowej władzy!!!! Ale pamiętajcie, że żadna władza nie trwa wiecznie więc i ta przeminie!!! I co wtedy?? Jak spojrzycie tym ludziom oczy?? A rozliczony z swoich działań powinien być każdy!!! A do młodych ludzi w mundurach - pamiętacie słowa roty przysięgi??? Pamiętacie co to honor?? prawo?? demokracja?? Konstytucja?? Jak rano się golicie i patrzycie w lustro to co widzicie?????
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Czy zauważyli Państwo, że gdzieś nam zniknął szef policji Szymczyk?
  Na froncie Marczak, Ciarka itd. wychodzą ze skóry, żeby policja znów wyglądała jak milicja, a komendanta jakoś nic nie obchodzi.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Czy można już ich nazwać granatową policją?
  @stanio
  To CZARNA policja, jak wszędzie widać!!! W pięciu legitymują kobietę przed SN, itd., itp.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Miałem przez lata szacunek dla Policji, trudnej pracy policjantów, ale od kilku miesięcy mój pogląd na te kwestie zmienia się diametralnie. Uważam teraz policję za zbrojne ramię reżimu. Jestem jej wrogiem tak jak dla niej wrogiem jestem ja, ze swymi poglądami opozycyjnymi wobec "jedynie słusznej" władzy...
  już oceniałe(a)ś
  3
  0