Poczta Polska zareagowała na apel ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, by wstrzymała się ze ściąganiem abonamentu. Przerzuciła piłeczkę do Krajowej Radiofonii i Telewizji i dwóch ministerstw, by zrobiły coś w tej sprawie, bo sama nic nie może
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Poczta Polska była adresatką niedzielnego wpisu na Twitterze wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina w sprawie abonamentu RTV. Polityk napisał:

"Kwestia ściągalności abonamentu RTV to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska. To kolejna kwestia do gruntownego przemodelowania po naszych poprzednikach. Obecnie - biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności - poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie".

Polityk PiS odniósł się w ten sposób do opisywanych przez "Wyborczą" działań Poczty Polskiej, która ściąga zaległy abonament, również w sytuacjach, gdy użytkownicy wyrejestrowali odbiorniki albo nie ma ich w rejestrze abonentów.

Na podstawie tytułów wykonawczych wystawionych przez Pocztę pieniądze z kont wskazanych osób ściągają urzędy skarbowe. Często dotyczy to emerytów i rencistów, którzy z dnia na dzień zostają bez środków do życia.

Kiedy Jacek Sasin opublikował wiadomość, zapytaliśmy Pocztę o to, czy zamierza zastosować się do prośby ministra. Zgodnie z przepisami dyspozycja z rządu nie wystarczy, by znieść obligatoryjną opłatę radiowo-telewizyjną dla posiadaczy odbiorników. Wynika on z ustawy o opłatach abonamentowych. 

Poczta Polska zbiera abonament na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Umowa między nimi przewiduje, że otrzymuje 6 proc. zebranej kwoty. W zeszłym roku Poczta przekazała Radzie 687 mln zł.

Zapytaliśmy więc Pocztę, czy podjęła rozmowy w tej sprawie z Radą. Chcieliśmy się również dowiedzieć, jaka będzie podstawa prawna ewentualnego zawieszenia działań Poczty w tym zakresie?

I również: na jak długo to ściąganie abonamentu zostanie wstrzymane?

Co to oznacza dla osób, wobec których ściągnięcie wierzytelności zostanie wstrzymane? Czy w tym czasie będą im naliczane odsetki, czy też zaległość zostanie umorzona?

Poczta Polska nie odniosła się do naszych pytań, ale we wtorek rano opublikowała komunikat w sprawie przyszłości abonamentu RTV. Czytamy w nim m.in.:

"W związku z intencją wyrażoną przez Ministra Aktywów Państwowych Pana Jacka Sasina w dniu 7 czerwca br. w zakresie wstrzymania realizacji przez Pocztę Polską S.A. zadań związanych z pobieraniem opłat abonamentowych dziś, tj. 9.06. br. Poczta Polska skierowała pisma do Krajowej Radiofonii i Telewizji oraz do Ministra Infrastruktury i Ministra Finansów z prośbą o podjęcie czynności umożliwiających operatorowi wyznaczonemu wykonanie w/w intencji".

Stanowisko KRRIT jest jasne. Już wczoraj jej rzeczniczka Teresa Brykczyńska poinformowała nas, że rezygnacja ze ściągania abonamentu możliwa będzie tylko, jeśli powstanie nowa ustawa abonamentowa. 
Na razie takiej nie ma. 

Poczta przypomina, że pytania w sprawie abonamentu można zadawać konsultantom infolinii pod nr. 43 8420606 lub przysłać na adres e-mail: rtv.eod@poczta-polska.pl 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Funkcjonariusz partyjny poprosił pocztę.... bez żadnego tryby, bez odniesienia do przepisów..... Jutro poprosi, żeby zbierali podwójnie, bo jednak zmienił zdanie...
  @dr_555
  Na Twiterze oczywiście
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  "Wina Tuska" - Tusk wiecznie winny (wszystkiemu) !
  @daniel.waw.pl
  podobno na kościach dinozaurów wykopanych z lodu na Arktyce znaleziono ślady działania Tuska ;)
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  Poczta pokazała Sasinowi gest Lichockiej z wdzięczności za zrobienie jej w ... no wiecie.
  @zwinka1
  W konia!
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Poczta bezprawnie organizowała wybory 10.05 na prośbę Sasina.
  Teraz brzydzą się "prośbami" Sasina?
  już oceniałe(a)ś
  37
  0
  Dobry car Sasin - źli bojarzy Poczta.
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  Przypominam, że projekt Tuska o likwidacji abonamentu został uwalony przez PiS, a głównie lobbowała Elżbieta Kruk. Trzaskowski, niech Pan mocno bierze na tapetę.
  @timonek1
  Na tapet.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @timonek1
  Na tapetę można sobie powiesić zdjęcie lub obrazek.
  Brać można na TAPET!!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Sasin kłamie mówiąc, że "Kwestia ściągalności abonamentu RTV, to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska". Prawda wygląda tak: "Platforma Obywatelska przygotowała wtedy ustawę medialną, która przewidywała zniesienie opłaty pobieranej od obywateli i finansowanie publicznej telewizji i radia z budżetu państwa. Przepisy nie weszły w życie, bo w lipcu 2009 r. zawetował ją prezydent Lech Kaczyński. - To ustawa, która psuje polską demokrację, osłabia media publiczne i doprowadza do ich likwidacji - argumentowała ówczesna kancelaria prezydenta". Jaka więc wina rzadu Tuska? Prędzej Lecha Kaczyńskiego i PiS-u!
  @zsuiraM
  Gdy pisie nie potrafią, nie wiedzą, nie rozumieją, to szukają winnych swojego otępienia.
  Prezes kiedyś nakazał, to potrafią tylko tyle i Tuska o wszystko obwiniają.
  A że nie widzą jacy są w tym obwinianiu żałośni?
  Czegóż oczekiwać od "mord zdradzieckich" i "chamskiej hołoty"?
  Jeszcze tak nieobyczajnego, tak prostackiego rządu w dziejach Rzeczpospolitej nie było!!!

  p.s. Potrafia za to "obdarowywać" KK i Rydzyka!! W 2019 r Rydzyk dostał tylko pół miliona zł.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Wykonanie intencji? Ktoś tu się wzniósł na wyżyny...
  @kruca_bomba
  a może im się pomyliło z mszą "w intencji"?
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @batman666
  Teraz msze bedą tylko w intencji Dupnej wygranej.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0