Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Poczta Polska była adresatką niedzielnego wpisu na Twitterze wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina w sprawie abonamentu RTV. Polityk napisał:

"Kwestia ściągalności abonamentu RTV to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska. To kolejna kwestia do gruntownego przemodelowania po naszych poprzednikach. Obecnie - biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności - poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie".

Polityk PiS odniósł się w ten sposób do opisywanych przez "Wyborczą" działań Poczty Polskiej, która ściąga zaległy abonament, również w sytuacjach, gdy użytkownicy wyrejestrowali odbiorniki albo nie ma ich w rejestrze abonentów.

Na podstawie tytułów wykonawczych wystawionych przez Pocztę pieniądze z kont wskazanych osób ściągają urzędy skarbowe. Często dotyczy to emerytów i rencistów, którzy z dnia na dzień zostają bez środków do życia.

Kiedy Jacek Sasin opublikował wiadomość, zapytaliśmy Pocztę o to, czy zamierza zastosować się do prośby ministra. Zgodnie z przepisami dyspozycja z rządu nie wystarczy, by znieść obligatoryjną opłatę radiowo-telewizyjną dla posiadaczy odbiorników. Wynika on z ustawy o opłatach abonamentowych. 

Poczta Polska zbiera abonament na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Umowa między nimi przewiduje, że otrzymuje 6 proc. zebranej kwoty. W zeszłym roku Poczta przekazała Radzie 687 mln zł.

Zapytaliśmy więc Pocztę, czy podjęła rozmowy w tej sprawie z Radą. Chcieliśmy się również dowiedzieć, jaka będzie podstawa prawna ewentualnego zawieszenia działań Poczty w tym zakresie?

I również: na jak długo to ściąganie abonamentu zostanie wstrzymane?

Co to oznacza dla osób, wobec których ściągnięcie wierzytelności zostanie wstrzymane? Czy w tym czasie będą im naliczane odsetki, czy też zaległość zostanie umorzona?

Poczta Polska nie odniosła się do naszych pytań, ale we wtorek rano opublikowała komunikat w sprawie przyszłości abonamentu RTV. Czytamy w nim m.in.:

"W związku z intencją wyrażoną przez Ministra Aktywów Państwowych Pana Jacka Sasina w dniu 7 czerwca br. w zakresie wstrzymania realizacji przez Pocztę Polską S.A. zadań związanych z pobieraniem opłat abonamentowych dziś, tj. 9.06. br. Poczta Polska skierowała pisma do Krajowej Radiofonii i Telewizji oraz do Ministra Infrastruktury i Ministra Finansów z prośbą o podjęcie czynności umożliwiających operatorowi wyznaczonemu wykonanie w/w intencji".

Stanowisko KRRIT jest jasne. Już wczoraj jej rzeczniczka Teresa Brykczyńska poinformowała nas, że rezygnacja ze ściągania abonamentu możliwa będzie tylko, jeśli powstanie nowa ustawa abonamentowa. 
Na razie takiej nie ma. 

Poczta przypomina, że pytania w sprawie abonamentu można zadawać konsultantom infolinii pod nr. 43 8420606 lub przysłać na adres e-mail: rtv.eod@poczta-polska.pl 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.