Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Założyłem na WhatsAppie grupę o nazwie Polska Tolerancyjna. Jest to prywatna grupa, złożona wyłącznie z osób, które są w mojej książce adresowej. Składa się więc z przyjaciół i znajomych. Grupa funkcjonuje już rok i jest ciągle żywa. Jej esencją są przesyłane memy, śmieszne filmiki i żarty. Ponieważ PiS jest zaprzeczeniem tolerancji, co więcej, ze względu na swoje zacofanie cywilizacyjne, kulturowe, każde inne stał się właściwie jedynym tematem przesyłanych dowcipów i memów.

Przesyłamy sobie także najbardziej niepokojące informacje o dewastowaniu Polski przez obecny reżim, kolejne ograniczenia demokracji, kolejne zapędy autorytarne. PiS w czasie ewoluuje. Wraz ze zdobywaniem kolejnych pozycji, niszczeniem kolejnych instytucji politycznych, społecznych i wszelkich innych agresja funkcjonariuszy PiS narasta. W memach widać także cały, czarny obraz PiS, fałsz, obłudę i zakłamanie. Wiele z tych memów jest bardzo niepokojących, ale wszystkie oddają to, co Prawo i Sprawiedliwość chciało ukryć. I często to mu się udaje.

Po tygodniu ludzie nie pamiętają o aferach sprzed kilku dni, ponieważ są już nowe. Nie pamiętają o szalonych obietnicach wyborczych, bo na pierwszych stronach tabloidów są nowe, fotograficzne sensacje.

Nigdy nie wierzyłem w PiS, a po tragicznych rządach w latach 2005-2007, po licznych ówczesnych ekscesach Kaczyńskiego, Ziobry, Kamińskiego, Brudzińskiego oraz Macierewicza, generalnie wszystkich pisowców, nie potrafię zrozumieć, jak można było oddać swój głos na PiS czy Dudę.

Memy są dobrą dokumentacją, ponieważ na bieżąco komentują życie publiczne, polityczne i społeczne. Wczoraj otrzymałem mema z trzydziestoma pytaniami, które trzeba zadać obecnemu reżimowi. Pozwolę sobie je przytoczyć:

 1. W których więzieniach siedzi osądzona mafia VAT?
 2. O ile obniżono podatek VAT?
 3. Gdzie są setki tysięcy imigrantów z pasożytami i chorobami? W jakim kraju?
 4. O ile podniesiono kwotę wolną od podatku?
 5. Jaką pomoc otrzymali frankowicze?
 6. Kto mieszka w 100 tysiącach mieszkań plus?
 7. Kto jeździ milionem samochodów elektrycznych?
 8. Jak wysokie są reparacje wojenne od Niemiec?
 9. Jakie wojska latają zakupionymi helikopterami dla armii?
 10. Kto oddycha czystym powietrzem i w jakiej miejscowości?
 11. Dokąd pływają promy ze szczecińskiej stoczni?
 12. Jak pokonano ASF?
 13. O ile krótsze są kolejki do lekarzy?
 14. Ile łóżek szpitalnych przybyło w Polsce?
 15. O ile wzrosły emerytury i renty?
 16. Jak zmalały kolejki w sądach i skróciły się czasy rozpraw?
 17. Ilu Polaków wróciło z emigracji zarobkowej?
 18. Ilu Polaków wyjechało na dobre z kraju?
 19. Jak ochroniono środowisko?
 20. Gdzie zasadzono pół miliarda drzew?
 21. O ile mniej węgla sprowadzamy z Rosji?
 22. O ile wzrósł udział energii odnawialnej w Polsce?
 23. O ile mniej energii importuje Polska z Niemiec, Szwecji i Litwy?
 24. Gdzie jest wrak Tupolewa?
 25. Gdzie jest narodowa zgoda i połączenie wszystkich Polaków?
 26. Gdzie jest broń, którą miano dozbroić armię?
 27. Ilu mniej urzędników pracuje w ministerstwach?
 28. Dlaczego nie przeprowadzono ekshumacji w Jedwabnem?
 29. Gdzie można przeczytać aneks do raportu WSI?
 30. Kto jeździ po 100 obwodnicach polskich miast?
Pytania można dowolnie długo mnożyć. Można zapytać choćby, gdzie jest ponad 50 tysięcy żołnierzy Macierewicza, kto dokonał zamachu na Tupolewa, w jaki sposób, kto został za to osądzony i gdzie odbywa karę więzienia, co z czarną księgą rządów PO czy też, jak dynamicznie rozwija się stadnina w Janowie Podlaskim? Można także spytać, które gwiazdy Hollywood grały w filmach o żołnierzach wyklętych, ile mamy w służbie okrętów podwodnych i ilu sędziów skazano za przestępstwa kryminalne?

Najgorsza wiadomość przyszła w memach dzisiaj. Otóż niejaki Andrzej Waśko, doradca Andrzeja Dudy ds. wdrażania reformy oświaty, napisał kiedyś: „Polacy o wykształceniu podstawowym i zawodowym okazali się silniejszym elementem społecznym niż cała wielka rzesza magistrów. Ci, którzy nie studiowali, nie mieli bowiem okazji zarazić się głęboko post-marksistowskimi wartościami i modnymi sloganami nowej lewicy. Ponieważ ostoją tego myślenia po latach PRL-u pozostały uniwersytety i środowiska opiniotwórcze, wychowankowie tych środowisk i ich satelici przesiąkli (sic!!!) tą ideologią w znacznie większym stopniu niż ludzie prości” – koniec cytatu. Cytat z ARCANA, 126, 10.02.2016

Prawo i Sprawiedliwość jest dla mnie zaprzeczeniem zarówno prawa, jak i sprawiedliwości. Nie mam najmniejszych złudzeń, że spoiwem jest wyłącznie kasa, załatwienie najwięcej, jak się da, napchanie kabzy, kompleksy, nepotyzm i ciemnota oraz wielki, systemowy deficyt edukacji. Szemrane interesy funkcjonariuszy pisowskich są normą, a nie ekscesem. Ich ukrywanie, zamiatanie pod dywan, uniemożliwianie śledztw przez w pełni zależną i bezwolną prokuraturę, nachalne kneblowanie mediów i paranoiczna, ordynarna propaganda uprawiana przez tak zwane media publiczne i rozgłośnie Rydzyka tylko to wrażenie potęgują. Jeśli wszystko jest tak czyste w tym towarzystwie, to dlaczego sprawa Srebrnej i dwóch wież nie jest wyjaśniana publicznie i transparentnie? Jak z rozdzielczością majątkową członków rządu, sporymi majątkami ich żon lekarek, braćmi ministrów otrzymujących olbrzymie granty z NCBiR? Jeśli to są oszczercze i podłe kłamstwa opozycji i warszawskiego salonu, to czego PiS się obawia?

Odpowiedzi na pytania o wrak Tupolewa i resztę tych pytań nigdy nie otrzymamy. Esencją przemówień pisowskich jest bowiem nieodpowiedzialne „chlapanie językiem”.

Nagadać, naobiecywać, a ciemny lud to kupi, jak mawiał ich klasyk Jacek Kurski z niespotykaną wręcz pogardą dla człowieka prostego. Kurskiemu dedykuję słowa poety, których on zapewne poważnie do serca nie bierze: „Który skrzywdziłeś człowieka prostego, nie bądź bezpieczny”.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.