Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stanowisko PAN wobec propozycji likwidacji Instytutów PAN i powołania nowych

Środowisko Polskiej Akademii Nauk z zaskoczeniem przyjęło „Propozycje Komitetu Polityki Naukowej dotyczące reformy Polskiej Akademii Nauk” z 30 kwietnia 2020 r. Władze PAN rozpoczęły przygotowania do konsultacji reformy zgodnie z ustaleniami z ministrem Gowinem ze stycznia 2020. „Propozycje Komitetu…” w żaden sposób nie odnoszą się do tych ustaleń.

Stanowisko Prezydium PAN w sprawie propozycji Komitetu Polityki Naukowej dotyczących reformy Polskiej Akademii Nauk (PAN)

„Propozycje Komitetu…” polegają m.in. na oddzieleniu Instytutów PAN z kategorią A+ i nielicznych z kategorią A i utworzenie z nich Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie. Straciłyby przy tym możliwość nadawania stopni naukowych. Niektóre zawarte w tym dokumencie rozwiązania oparte są na wzorach francuskich i niemieckich, ale tamte działają w innych warunkach budżetowych i innej organizacji nauki. W efekcie takich zmian nastąpiłaby utrata potencjału PAN jako całości. Propozycje te są szkodliwe dla potencjału badawczego PAN.

W PAN powstaje dwa razy więcej prac naukowych (publikowanych w najlepszych czasopismach naukowych) niż na najlepszym polskim uniwersytecie, realizowanych jest trzy razy więcej projektów badawczych niż w najlepszym pod tym względem uniwersytecie w Polsce.

Stanowisko zespołu do spraw opracowania założeń do projektu oraz projektu nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk w związku z dokumentem „Propozycje Komitetu Polityki Naukowej dotyczące reformy Polskiej Akademii Nauk (PAN)” z dnia 30 kwietnia 2020 r.

Także Rada Dyrektorów odrzuca całkowicie propozycję, która mają polegać m.in. na likwidacji istniejących instytutów PAN i tworzeniu nowych oraz oddzieleniu instytutów PAN od korporacji członków Akademii. Oparte są one na fałszywych przesłankach. Nie ma dowodu, że likwidowanie i tworzenie nowych instytutów spowodowałoby wzrost jakości badań naukowych. Na dodatek to właśnie instytuty naukowe PAN elastycznie dostosowują się do potrzeb badawczych i społecznych, zupełnie inaczej niż szkoły wyższe. Wprowadzenie całkiem nowej afiliacji sprawi przy tym, że dotychczasowe publikacje przepadną i dla nauki międzynarodowej przekształcone instytuty pod nową nazwą staną się nierozpoznawalne.

Stanowisko Rady Dyrektorów Jednostek Naukowych Polskiej Akademii Nauk na temat dokumentu „Propozycje Komitetu Polityki Naukowej dotyczące reformy Polskiej Akademii Nauk (PAN)” z dnia 30 kwietnia 2020 r.

Link do Facebooka

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.