Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

RPO prosi o wyjaśnienia w Ministerstwie Zdrowia

Informację o rozdzielaniu matek i nowo narodzonych dzieci przekazała rzecznikowi praw obywatelskich fundacja Rodzić po Ludzku. Stosowana procedura oznacza, że przez praktycznie cały pobyt w szpitalu po porodzie matka nie ma kontaktu z dzieckiem. Dzieje się tak w zwykłych szpitalach, a nie tzw. jednoimiennych, do izolatek trafiają matki, które nie mają żadnych symptomów zakażenia COVID-19. Procedura ta wykracza więc poza sformułowane w tym zakresie zalecenia konsultantów krajowych w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz w dziedzinie perinatologii.

Rozdzielenie trwa nawet dwa-trzy dni i wywołuje nieodwracalne skutki dla kobiet i ich dzieci.

Pierwszego kontaktu skóra do skóry czy też pierwszego przystawienia dziecka do piersi nie da się powtórzyć, nie wspominając już o fakcie ogromnego cierpienia psychicznego zarówno kobiety, jak i noworodka, którzy bez wyraźnego powodu zostają rozdzieleni.

link do stanowiska rzecznika

Piszcie:Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.