Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie wiem, za czyją sprawą, ale w "tarczy 3.0", która obecnie utknęła w procesie legislacyjnym, przy zwolnieniu z ZUS wprowadzono kryterium dochodu zamiast przychodu, co jest pewnym krokiem naprzód… Aczkolwiek nie wiadomo, czy to wejdzie w życie i kiedy.

Ale absolutnie nikt nie pochylił się nad problemem przedsiębiorców zatrudniających osoby niepodlegające zgłoszeniu do ubezpieczenia (studenci). Wszystkie programy pomocowe uzależniają przyznanie środków od posiadania pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń. Jeśli ich nie ma, to pomimo istnienia stanowiska pracy pomoc się nie należy.

Czytaj: Prawnicy czytelnikom

Wnioski:

- student pracujący jest traktowany jak osoba nieistniejąca,

- przedsiębiorca dający pracę studentom jest gorszy od przedsiębiorców dających pracę innym i nic mu się nie należy,

- studentów trzeba zwolnić, bo nie ma żadnego wsparcia dla firm, pozwalającego na ich dalsze zatrudnianie,

- student straci pracę, a przedsiębiorca nie przetrzyma kryzysu, bo nie przysługują mu żadne formy wsparcia.

Taka jest równość i sprawiedliwość w traktowaniu osób prowadzących niewielką działalność gospodarczą w porównaniu z wielkimi firmami zatrudniającymi pracowników, których zgłasza się do ubezpieczeń. Pierwszy nic nie dostanie, a drugi może korzystać z każdej formy wsparcia.

Prowadzisz firmę? Chcesz wiedzieć, jak radzą sobie inni, jakie pułapki czyhają na przedsiębiorców? Chcesz uzyskać pomoc?

Czekamy na pytania: listy@wyborcza.pl

Na pytania naszych czytelników czekają specjaliści z kancelarii prawnych: Clifford Chance, Dentons, Domański Zakrzewski Palinka, FGGK, Gide Loyrette Nouel, Greenberg Traurig, Jagodziński Skrzypek, Jarzyński i Wspólnicy, Lubasz i Wspólnicy, Noerr, Pietrzak Sidor & Wspólnicy, kancelarii PwC Legal i firmy doradczej PwC, Rymarz Zdort, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, Wardyński i Wspólnicy, WKB Wierciński Kwieciński Baehr.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.