Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po informacjach od Grupy Działamy z Żor rzecznik praw obywatelskich pyta wojewódzki sanepid w Katowicach o sytuację w kopalniach.

Pyta:

- o prowadzone przez służby sanitarne (zwłaszcza w Rybniku i Gliwicach) działania mające zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 wśród górników i ich rodzin oraz mieszkańców,

- o liczbę pobranych wymazów i testów na obecność koronawirusa wśród pracowników kopalń, personelu i ich rodzin,

- o liczbę osób objętych kwarantanną oraz osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2,

- czy wystarczy miejsc w ośrodkach kwarantanny zbiorowej,

- czy planowane jest przeprowadzenie odkażania zakładów górniczych i miejsc pracy, w których stwierdzono masowe zachorowania,

- czy wszyscy pracownicy kopalń zostaną poddani testom na obecność wirusa SARS-CoV-2,

- w jakim terminie nastąpi pobranie wymazów do badań i kiedy będą znane wyniki testów,

- czy Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Katowicach i podległe mu inspektoraty w województwie śląskim mają wystarczającą liczbę personelu do skutecznego reagowania i działania w zwiększonej dynamice zakażeń COVID-19 oraz czy dostały dodatkowe wsparcie kadrowe, sprzętowe lub finansowe od głównego inspektora sanitarnego lub wojewody śląskiego.

Pełnomocniczka RPO w Katowicach prof. Aleksandra Wentkowska skierowała pytania do Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Katowicach, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Węglowej, Węglokoksu i wojewody śląskiego.

link do pytań rzecznika

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.