Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pojawia się coraz więcej artykułów o redukcjach w administracji, o obniżeniu płac urzędników, o zwolnieniach, zmniejszeniu etatu wraz ze zmniejszeniem pensji. Takie możliwości daje tzw. tarcza 2.0.

Urzędnicy milczą, nie mogą strajkować, nie mogą się bronić.

Najczęściej słyszymy o urzędasach, co to żyją za nasze, o nierobach zajętych piciem kawy, niemiłych dla klienta. Czy ktoś z tak twierdzących zastanowił się, na czym polega ta praca? Czy wie, ilu urzędników traktuje ją jako pasję, a nawet jako służbę, często pracując dłużej niż regulaminowy czas pracy i to za marne grosze?

Z drugiej strony jakże łatwo obciąć pensje urzędnikom! Przecież społeczeństwo nie będzie protestować, raczej wręcz pochwali takie działanie. Sprytne!

A gdzie w tym wszystkim są ludzie, którzy od 10 lat nie mieli podwyżek. Którym w tym roku i w tej ustawie budżetowej miała wzrosnąć kwota bazowa, co oznacza podwyżki dla wszystkich pracujących w służbie cywilnej (ok 120 tys pracowników). Niestety w tym roku również tej podwyżki nie będzie – przyszedł koronawirus.

Rozmawiając z przyjaciółmi, którzy pracują w ministerstwach, słyszę o ich pracy i wiem, jak jest ciężka, ile mają niekończących się kontroli, przeszkadzających w codziennej pracy.

Pytają: Dlaczego nie możemy strajkować jak nauczyciele czy górnicy? Dlaczego nie jesteśmy traktowani jak służby mundurowe? Czym jesteśmy dla rządu i dla społeczeństwa? I sami odpowiadają: Dla tych pierwszych – wykonawcami ich idei, dla tych drugich – darmozjadami! A gdzie szacunek dla tego zawodu zaufania publicznego, dla ludzi, którzy mimo niskich pensji chcą zrobić coś dobrego dla administracji i dla innych.

Rozumiem, że wszyscy powinniśmy coś oddać do budżetu! Zgadzam się z brakiem podwyżki w tym roku budżetowym – oddajmy te 6 proc., o które miała wzrosnąć pensja; więcej: oddajmy środki finansowe przeznaczone na fundusz nagród! Ale nie zabierajmy urzędnikom pensji, oni też mają rodziny!

To gorzkie wyznanie. Czekamy na Wasze opinie. Piszcie: listy@wyborcza.pl

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.