Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od 16 kwietnia w związku z pandemią koronawirusa obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów jesteśmy zobowiązani do tego w miejscach ogólnodostępnych, dokument wylicza, w jakich okolicznościach musimy mieć na sobie maseczkę, a kto jest z tego zwolniony.

Za złamanie nakazu grożą bardzo wysokie kary: za niezakrycie ust i nosa policjant będzie nam mógł dać mandat w wysokości 500 zł. Jeśli jednak zdecyduje się skierować sprawę do inspektora sanitarnego, by ten wszczął wobec nas postępowanie administracyjne, kara może wynieść do 30 tys. zł.

Niektóre przepisy w sprawie zakrywania ust i nosa z powodu pandemii są mało precyzyjne. W listach do "Wyborczej" czytelnicy pytają o szczegóły nakazu. Odpowiadamy.

Czy zły stan zdrowia zwalnia z obowiązku noszenia maseczki?

"Mam prawie 80 lat, ciężko mi się nawet oddycha bez maski, a co dopiero w masce. Czy ze względu na stan zdrowia mogę nie nosić maseczki? Czy potrzebuję do tego jakiegoś zaświadczenia, by nie dostać mandatu?".

"Mam POCHP i często występują u mnie duszności z powodu utrudnionego dostępu powietrza, zwłaszcza w czasie wysiłku fizycznego. Do pracy dojeżdżam rowerem i przy większym wysiłku (np. w czasie jazdy pod wiatr) dostaję ataków silnego kaszlu. Po założeniu maski zaczyna brakować mi powietrza".

"Mam tarczycę, co powoduje, że kiedy zakrywam szyję, robi mi się duszno, jeszcze gorzej czuję się, zakrywając usta i nos. Czy mogę być z tego obowiązku zwolniona?".

"W lutym 2020 r. miałam śródmiąższowe zapalenie prawego płuca. Poza tym,mam skrzywioną przegrodę nosową. Czy mogę być zwolniona z noszenia maseczki?".

"Czy maseczkę musi nosić osoba, która od dzieciństwa jest leczona psychiatrycznie, żyje we własnym świecie i ma trudności z przestrzeganiem zasad współżycia społecznego?".

>>> Rządowe rozporządzenie z 19 kwietnia br. wylicza, kiedy obowiązku zakrywania nosa i ust się nie stosuje, ale dość ogólnie. Powodami mogą być m.in.: problemy z oddychaniem, stan zdrowia, całościowe zaburzenia rozwoju, niepełnosprawność intelektualna lub niesamodzielność.

Mówi również, że okazanie [np. policji] orzeczenia lub zaświadczenia potwierdzającego ten stan zdrowia nie jest wymagane. Ważne jednak, by informacja taka była wpisana do dokumentacji medycznej.

Pacjent, któremu zależy na formalnym uzasadnieniu niemożności noszenia maseczki, może poprosić o to lekarza, ale ten nie ma obowiązku go wystawić.

Jeżeli mimo tego policjant wystawi mandat, można tego mandatu nie przyjąć, a sprawa zostanie skierowana do sądu. Odwołać się do sądu można również w przypadku nałożenia kary administracyjnej przez sanepid. Dowodem może być wtedy nasza dokumentacja medyczna.

Co zrobić, gdy nie stać mnie na maseczkę?

"Jestem samotny, mam 59 lat i prawo do zasiłku 645 zł ze względu na niepełnosprawność. Nie wiem, czym zapłacić za mieszkanie i leki. Nie stać mnie na maseczkę, nie mam jak jej zrobić. Czy to znaczy, że jestem skazany na niewychodzenie z domu?".

"Co robi polskie państwo, by zapewnić niepełnosprawnym możliwość poruszania się w miejscach publicznych w maseczkach? Skoro chce, bym wychodził w miejsce publiczne – sklep, apteka – to niech zapewni darmowe maseczki".

<<< Państwo nie udostępnia maseczek za darmo.

Wsparcie dla osób w takiej sytuacji starają się zapewnić samorządy i organizacje pozarządowe, np. stołeczny ratusz współpracuje w pozyskiwaniu środków ochronnych z fundacjami i wolontariuszami, którzy szyją maseczki dla seniorów, schronisk dla nieletnich itp. Podobne inicjatywy mają też inne miasta. Darmowe maseczki rozdawane są np. w centrach seniora, ratuszach albo dostarczane do skrzynek pocztowych (np. w Chorzowie). Informacje na ten temat można zwykle znaleźć w urzędzie miasta/gminy.

Czy w lasach miejskich należy nosić maseczki?

"Czy w laskach miejskich jesteśmy zwolnieni z noszenia maseczek, tak jak to jest przewidziane w lasach państwowych? Byłam świadkiem tłumów w Lasku Maltańskim w Poznaniu i większość nie nosiła masek".

<<< W lasach miejskich, tak samo jak we wszystkich innych lasach, jesteśmy zwolnieni z nakazu zakrywania nosa i ust. Maseczkę trzeba mieć jednak na leśnym parkingu, zanim wejdziemy w głąb lasu.

Czy w bloku na korytarzu lokatorzy mają obowiązek noszenia masek?

<<< Jeżeli przebywamy w takich miejscach jak parking podziemny, suszarnia, strych, pralnia, klatka schodowa, piwnica, korytarz – które są częścią wspólną bloków mieszkalnych – mamy obowiązek zasłonięcia ust i nosa.

Czy rodzic z dzieckiem poza domem musi mieć nałożoną maseczkę?

"Synowa za kilka dni urodzi dziecko. Czy na spacerze z niemowlakiem matki muszą mieć założone maseczki? Wiadomo, że przy małych dzieciach matki często do nich się uśmiechają i mówią do nich, co pomaga w rozwoju dziecka".

"Sąsiadka przyjmuje dzieci pod opiekę. Bawią się one obok mojego ogródka.Rodzice, którzy przywożą dzieci i je odbierają, nie noszą maseczek. Czy to dozwolone?".

<<< Podczas przebywania w miejscu ogólnodostępnym, czyli np. na spacerze po osiedlu czy parku i przy każdym wyjściu z domu, należy nosić maseczkę. Nie musi mieć jej natomiast dziecko do czwartego roku życia.

Czy mogę używać przyłbicy na spacerze?

<<< Zgodnie z wyjaśnieniami przepisów na stronie rządowej www.gov.pl nie ma nakazu korzystania wyłącznie z maseczek ochronnych, a usta i nos możemy zasłonić za pomocą maseczki, szalika, chusty, apaszki czy innego fragmentu odzieży.

Możliwość wykorzystania przyłbicy zamiast maseczki rząd dał pracownikom sklepów, jeżeli stanowisko kasowe jest oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

Jak dezynfekować maseczkę wielokrotnego użytku?

"Czy maseczkę wystarczy wyprać ręcznie po jej namydleniu albo wystarczy maseczkę zalać wrzątkiem?".

<<< Maseczki wielorazowe powinniśmy prać po każdym użyciu w temperaturze 60 st. C, a następnie wyprasować, stosując najwyższą temperaturę żelazka.

Informacje do tekstu pochodzą ze strony www.gov.pl Andżeliki Gackowskiej z Lasów Miejskich w Warszawie, rzeczniczki Urzędu Miasta St. Warszawy Karoliny Gałeckiej oraz archiwalnych testów "Wyborczej".

 Macie pytania? Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.