Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Skrót opinii prawnej dla Fundacji Batorego przygotowanej przez dr. Tomasza Zalasińskiego z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp.k. w związku z wnioskiem Poczty Polskiej o przekazanie danych ze spisu wyborców wysłanym 24 kwietnia 2020 r. do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 

Pełny tekst opinii dostępny jest na stronie Fundacji Batorego pod tym linkiem.

Do dnia wejścia w życie ustawy o wyborze prezydenta, która nie została jeszcze zaopiniowana przez Senat, Poczta Polska nie ma podstaw prawnych do zwrócenia się do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z wnioskiem o przekazanie na ten cel danych ze spisu wyborców w trybie art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r.

Wniosek złożony przez Pocztę Polską należy zatem uznać za przedwczesny. Nie wywołuje on skutków prawnych przewidzianych w art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r., w tym przede wszystkim nie nakłada obowiązku przekazania przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast spisu wyborców w terminie dwóch dni roboczych od otrzymania wniosku.

Decyzja prezesa RM z 16 kwietnia 2020 r. nie może stanowić podstawy do realizacji zadań operatora wyznaczonego w trybie art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r., gdyż została wydana przed dniem wejścia w życie tej ustawy.

Wniosek Poczty Polskiej powinien zostać rozpoznany przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w sposób właściwy dla wniosku o dostęp do informacji publicznej. Istnieją podstawy prawne do odmowy udzielenia informacji publicznej ze względu na ochronę prywatności osób fizycznych oraz ochronę danych osobowych (Ustawa o ochronie danych osobowych RODO).

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.