Do dnia wejścia w życie ustawy o wyborze prezydenta, która nie została jeszcze zaopiniowana przez Senat, Poczta Polska nie ma podstaw prawnych do zwrócenia się do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z wnioskiem o przekazanie na ten cel danych osobowych wyborców.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Skrót opinii prawnej dla Fundacji Batorego przygotowanej przez dr. Tomasza Zalasińskiego z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp.k. w związku z wnioskiem Poczty Polskiej o przekazanie danych ze spisu wyborców wysłanym 24 kwietnia 2020 r. do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 

Pełny tekst opinii dostępny jest na stronie Fundacji Batorego pod tym linkiem.

Do dnia wejścia w życie ustawy o wyborze prezydenta, która nie została jeszcze zaopiniowana przez Senat, Poczta Polska nie ma podstaw prawnych do zwrócenia się do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z wnioskiem o przekazanie na ten cel danych ze spisu wyborców w trybie art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r.

Wniosek złożony przez Pocztę Polską należy zatem uznać za przedwczesny. Nie wywołuje on skutków prawnych przewidzianych w art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r., w tym przede wszystkim nie nakłada obowiązku przekazania przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast spisu wyborców w terminie dwóch dni roboczych od otrzymania wniosku.

Decyzja prezesa RM z 16 kwietnia 2020 r. nie może stanowić podstawy do realizacji zadań operatora wyznaczonego w trybie art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r., gdyż została wydana przed dniem wejścia w życie tej ustawy.

Wniosek Poczty Polskiej powinien zostać rozpoznany przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w sposób właściwy dla wniosku o dostęp do informacji publicznej. Istnieją podstawy prawne do odmowy udzielenia informacji publicznej ze względu na ochronę prywatności osób fizycznych oraz ochronę danych osobowych (Ustawa o ochronie danych osobowych RODO).

Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  No i co z tego jak kaczysci wszystkie takie opinie olewaja. Dla nich wszyscy tzw. eksperci (oprocz opinii Jarka z Zoliborza), sa niekompetentni, niedoinformowani i nie znaja sie na prawie. No i co im zrobicie. Nawet jak do wyborow pojdzie tylko 10% uprawnionych do glosoqania (ok. 3 mln) i POP Adrian dostanie 51% czyli ok. 1,5 mln glosow, to i tak to oglosza jako sukces i wole suwerena, aby dalej rujnowac Polske. Bede jak zawsze klamliwie wszystkim wmawiali, ze "zostali wybrani orzez wiekszosc Polakow" bo przeciez dla kaczystow 1,5 mln to jest wiekszosc i matematycznie wiecej niz 28,5 mln tych ktorzy na nich nie zagosowali.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Jak przyniosą pakiet to ich pogonię niczego nie odpiszę a sprawę skieruje do prokuratury.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  a oto odpowiedź PP
  Dzień dobry  Uprzejmie informuję, że Poczta Polska S.A. zobowiązana jest obecnie do realizacji ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, a także będzie zobowiązana do stosowania wymagań, określonych w przepisach ustawy, dotyczącej przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozporządzeń, wydanych przez Ministra Aktywów Państwowych, w drodze ustawowej delegacji. Oznacza to, że Poczta Polska S.A. realizując zadania określone w ww. aktach prawnych przetwarza
  i będzie przetwarzać dane osobowe na podstawie przepisów prawa, czyli art. 6 ust. 1 lit c RODO.
  W związku z powyższym oraz w nawiązaniu do Oświadczenia Prezesa UODO ws. pozyskiwania danych osobowych wyborców przez operatora pocztowego
  już oceniałe(a)ś
  0
  0