Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wodociągi do kaczek: jest woda, zapraszamy? 

Mieszkamy w centrum Krakowa, tuż obok małego stawu z fontanną i wysepką i od niepamiętnych czasów obserwujemy następującą sytuację: napełnianie wodą po zimie zależy od temperatury - następuje od kwietnia do maja, nieregularnie, ale zawsze na drugi dzień urzęduje tam już spore stadko kaczek, w większości  panowie.

Skąd kaczki wiedzą o nalaniu wody? To wodociągi wysyłają SMS-a: jest woda, zapraszamy?

Jeżeli jest inne wytłumaczenie, to prosimy o wyjaśnienie.

Michalina i Jan Gałka

W miastach nikt do kaczek nie strzela

Sprawa wydaje się bardzo prosta. Jako mieszkaniec Krakowa (od czasu do czasu) wiem, że kaczki regularnie przelatują nad tym miastem, podobnie jak nad Warszawą oraz innymi polskimi miastami. Kaczki krzyżówki są najpospolitszym gatunkiem w Polsce i jednym z najpospolitszych na świecie. Uwielbiają miasta, bo nikt tu do nich nie strzela, mogą za to liczyć na pokarm od człowieka. Wszystkie ptaki, w tym kaczki, mają świetny wzrok i wypatrzenie takiej dużej ilości wody nawet ze sporej wysokości nie sprawia im kłopotu. Skąd określona płeć kaczek? Samice w tym czasie nie mogą sobie pozwolić na podróże, gdyż wysiadują jaja.

Pozdrawiam serdecznie

Adam Wajrak

---

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.