Możesz zażądać od Poczty Polskiej usunięcia swoich danych, bo nie ma ona prawa do ich przetwarzania. Jak to zrobić? Tłumaczą eksperci fundacji Panoptykon
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poczta Polska wysłała już do samorządów dwie wiadomości z żądaniem udostępnienia danych osób uprawnionych do głosowania, by dystrybuować wśród nich pakiety wyborcze na korespondencyjne wybory prezydenckie wciąż planowane na 10 maja. 

Pierwszą próbę Poczta podjęła w nocy ze środy na czwartek. Powołała się na drugą "tarczę antykryzysową", w której PiS dał jej prawo do zbierania danych osobowych wyborców. W wysłanym z rozdzielnika mailu nie było nawet imienia i nazwiska osoby wnioskującej o podanie danych, a jedynie podpis Poczta Polska. 

Kolejni samorządowcy ogłaszali w czwartek, że nie mają zamiaru wydać list z danymi wyborców, bo takie żądanie jest bezprawne. - Złożę zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na wyłudzeniu danych osobowych - zapowiedziała w czwartek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Podobną decyzję podjęło kilku innych włodarzy miast, m.in. prezydent Bydgoszczy. 

W piątek Poczta Polska znów wysłała do samorządów pismo domagające się wydania danych wyborców. Tym razem podpisali się pod nim Andrzej Grzegorz Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej i Tomasz Jan Cicirko, wiceprezes ds. finansów. Do pisma dołączona została decyzja premiera, który poleca Poczcie podjęcie czynności niezbędnych do zorganizowania wyborów korespondencyjnych, które w dalszym ciągu nie są uchwalone.

Na przesłanie naszych danych samorządy mają czas dziś do północy. Część z nich na pewno wykonana dyspozycje z maila. 

W piątek po południu  specjalizująca się w tematyce ochrony prywatności fundacja Panoptykon opublikowała poradnik, w którym krok po kroku tłumaczy, co mogą zrobić obywatele, jeśli ich dane - mimo braku podstawy prawnej - zostały przekazane Poczcie. 

Dwa główne działania, które można podjąć, to:

 • zażądanie od Poczty Polskiej usunięcia swoich danych ze względu na brak podstawy prawnej do ich przetwarzania. Wniosek należy wysłać mailem na adres inspektorodo@poczta-polska.pl (Panoptykon w poradniku udostępnia wzór wniosku),
 • skarga do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Można ją złożyć niezależnie od tego, czy Poczta rozpatrzy żądanie wycofania danych, a nawet wtedy, jeśli w ogóle nie wyśle się do Poczty wniosku o usunięcie danych. Złożenie skargi jest nieodpłatne (szczegóły złożenia skargi w poradniku).

Panoptykon podkreśla, że podjęcie takich działań ma sens z kilku powodów: 

"Jeśli Poczta usunie Twoje dane, nie będzie mogła kontynuować niezgodnych z prawem działań i wykorzystywać Twoich danych do przygotowywania wyborów bez podstawy prawnej.

Urząd Ochrony Danych Osobowych – bez względu na termin rozpatrzenia skargi – może nałożyć na Pocztę Polską karę w wysokości do 20 mln euro.

Twoje działania pokażą, że nie ma zgody na działanie ponad prawem i pozwolą udokumentować jego naruszanie" - piszą Karolina Iwańska i Wojciech Klicki, autorzy poradnika. 

Więcej znajdziesz tutaj

***

Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  w końcu jakiś rzeczowy poradnik!!!! brawo!!!!
  już oceniałe(a)ś
  201
  1
  Każdy z tych parszywych piss-foksdojczy fuehrera to KATOLIK. Organizacja kościoła katolickiego powinna być uznana za organizację zbrodniczą i zdelegalizowana
  @molendiep
  Do nas wszystkich należy decyzja, Francuzi zrobili to niszcząc do korzeni czarną sotnię w czasie Komuny Paryskiej.
  już oceniałe(a)ś
  22
  1
  @molendiep
  Kościół jest cichym kolaborantem obecnej władzy. Jest moralnie współodpowiedzialny za zło które się dzieje.
  już oceniałe(a)ś
  21
  1
  @79
  Cichym? Jaja sobie robisz
  Targowica w żadnym momencie historii nie zaprzestała niszczyć państwa polskiego i polskości, czasami tylko przeciwstawiała się wspólnym wrogom, o ile mogła na tym zarobić.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @molendiep
  Każdy z nich to również Polak. Czy Polska powinna być uznana za kraj zbrodniczy? Połowa opozycjonistów to katolicy. Czy to też zbrodniarze? Czy raczej są w podobnej sytuacji jak w większej części Polacy - w sytuacji ludzi obarczonych rządzącymi, których samemu się nie wybrało, którzy funkcjonują w jakiejś innej rzeczywistości, a których nie bardzo wiadomo, jak się pozbyć? Zastanów się nad tym. Odpowiedzialność zbiorową propagowali ludzie niekoniecznie godni naśladowania, także ci, do których porównujesz dzisiejszych aspirujących do dyktatury kolesi.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  I tak zrobię, przeklęci okupanci
  już oceniałe(a)ś
  154
  0
  Jak można się dowiedzieć, czy poczta dostała moje dane?
  @rybarczyk1234
  Zadzwoń do urzędu (to najszybsza droga), poszukaj tej informacji w Internecie (wielu samorządowców publicznie deklarowało, jaką decyzję podjęli lub odpowiedziało na wniosek o informację publiczną) lub napisz wniosek o udostępnienie informacji publicznej (zgodnie z prawem urząd ma 14 dni na odpowiedź).
  już oceniałe(a)ś
  26
  1
  @hrdlok
  Nie szalej. Po co? Co ma do tego jakiś urząd skoro chodzi o Pocztę (rozumianą jako konkretne przedsiębiorstwo Poczta Polska).
  już oceniałe(a)ś
  4
  22
  @rybarczyk1234
  Wystarczy, że przeczytasz raz jeszcze.
  Tym razem spróbuj zrobić to ze zrozumieniem.
  W tekście jest to napisane.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @rybarczyk1234
  Twój samorząd ma obowiązek podać, kto jest administratorem Twoich danych w twoim regionie. Wtedy kierujesz zapytanie do tej osoby. U mnie np jest to prezydent miasta.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @rybarczyk1234
  Jeśli dostanę pakiet wyborczy to będę wiedzieć, że mój burmistrz sprzedał moje dane osobiste poczcie.
  już oceniałe(a)ś
  26
  0
  Czy w Panoptykonie przestali pracować fachowcy?
  1 - po jaką cholerę pisać do gminy? Jeśli PP (lub ktokolwiek) przetwarza Twoje dane, możesz zawsze zwrócić się z pytaniem czy przetwarza, jakie dane i na jakiej podstawie (art. 6 rodo)
  2 - niestety, PP musi odpowiedzieć, ale ma na to do 30 dni (czyli będzie dawno po sprawie)
  3 - na proponowane przez Panoptikon zażądanie od Poczty Polskiej usunięcia swoich danych ta również ma czas na odpowiedź do 30 dni
  4 - w udzielonej odpowiedzi PP wcale nie musi zgadzać się na usunięcie danych powołując się na podstawę prawną art. 6 lit. e tj. "przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi". I wtedy różni prawnicy (np. mgr Przybłędska) będą wywodzić kto ma rację.

  To co można zrobić to jedynie trzeci opisany punkt:
  "skarga do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Można ją złożyć niezależnie od tego, czy poczta rozpatrzy żądanie wycofania danych, a nawet wtedy, jeśli w ogóle nie wyśle się do Poczty wniosku o usunięcie danych. Złożenie skargi jest nieodpłatne (szczegóły złożenia skargi w poradniku)" ewentualnie doniesienie o naruszeniu ochrony danych w PP
  @ja_europejczyk
  Dodatkowo zajrzyj proszę do znowelizowanej ustawy Covid-19 (tarcza antykryzysowa 2.0) gdzie art 15zzs i 18te zawieszają bieg postępowań administracyjnych w tym także postępowania w sprawie dostępu do informacji publicznej. Po 31 marca terminy nie zaczynają nawet biec...aż do końca stanu epidemii....RPO o tym pisał już.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Wycofanie danych, w podany w artykule sposób, może spowodować, że ze spisów znikną wyborcy nie-Dudy, a pozostaną wyborcy Dudy. Wybory mogą odbyć się w maju, sierpniu, wrześniu.. lub później. Jeśli nadal będą musiały być przeprowadzone korespondencje, okazałoby się że nie mogę wtedy zagłosować, bo wycofałam już swoje dane. Byłabym z nich wtedy wykluczona, a ja chcę mieć wpływ na wynik nawet w takich chorych wyborach.
  @aravare
  Wówczas może Pani zgłosić skargę wyborczą, że wybory nie były powszechne
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @66pavlos
  I co? Posłuchają? Jakoś w to nie wierzę. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wybory, ta jedynie słuszna władza, może sfałszować ale jednak będzie to trudniejsze niż odrzucenie protestów wyborczych. W tej sytuacji będziemy musieli poczekać do kolejnych wyborów, pod warunkiem że one się odbędą i będą uczciwe. Bo jak nie, to znów uniesiemy się moralną wyższością. Itd... Tylko nie ma to nic wspólnego ze sprawczością.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Już raz pytalam, ale mój komentarz zniknął.... Co mają zrobić wyborcy z zagranicy?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  To jest taka sytuacja, jakby w stanie wojennym w 1981 r. składać zażalenia na działania władz. To fragment tej samej historii, tylko teraz jesteśmy trochę przed.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0